in

Twitter ve Facebook Hakkımda Ne Biliyor?

JustGetMyData - JustGetMyData nasıl kullanılır - lorent research lab
JustGetMyData - JustGetMyData nasıl kullanılır - lorent research lab

Twitter ve Facebook Hakkımda Ne Biliyor?

Twitter ve Facebook Hakkımda Ne Biliyor? Sorusunu daha önce hiç sordunuz mu? Bu soruyu cevaplamak için bu içeriği hazırladık. Umarız ki faydalı bir içerik olmuştur!

Uygulamalara veya internete erişen cihazları kullanıyorsanız verileriniz izleniyor demektir. Sanırım artık bunu bilmeyen kimse kalmadı. Bu her zaman kötü bir şey değil. Kullanıcı deneyiminizi tercihlerinize göre uyarlamaya yardımcı olmak için de bazı veri toplama araçları kullanılır. Fakat bu veriler kişisel veriler değil. Bu yüzden endişe de uyandırmazlar.

Fakat unutmayın; büyük teknoloji şirketlerinin kullandığı veri toplama yöntemleriyle ilgili pek çok sorun var. Google’ın veya Facebook’un veri toplamasıyla Signal’in veri toplaması aynı şey değil. Çünkü arada ince bir çizgi var. Unutmadan Signal’in şeffaflığını açık kaynak kodlarından detaylıca inceleyebilirsiniz.

Uygulama mağazanızın hüküm ve koşullarına bakarak uygulamalarınızın sizin hakkınızda topladığı verileri hızlıca öğrenebilirsiniz. Yine de web sitelerinin sizin hakkınızda hangi bilgileri topladığını anlamak o kadar kolay değil. Her ziyaret ettiğimiz web sitesinin gizlilik sözleşmesine bakmamız çok zor. Tabi bir de o sözleşmelerin gerçek olup olmadığını anlamak da baya güç.

Bu Web Sitesi Size Yardımcı Olabilir:

Ziyaret ettiğiniz web sitelerinin sizin hakkınızda hangi bilgileri topladığını merak ettiyseniz, size cevap verebilecek JustGetMyData adlı bir web sitesi var. Bu site, diğer sitelerde gezinmenize ve sizin hakkınızda topladıkları verileri bulmanıza yardımcı olmak için oluşturulmuş.

Bu araç aslında oldukça önemli. Çünkü veri toplama konusundaki şeffaflık siteden siteye büyük ölçüde değişiyor. Web sitelerinin arama geçmişinizden, konumunuzdan, kullandığınız cihazdan, tıkladığınız reklamlardan ve ilgi alanlarınızdan siteyi ziyaret ettiğiniz zamana kadar sizinle ilgili tonlarca veri toplama olasılığı var. Bu, izlenmek istemeyebileceğiniz pek çok bilgi demek. Yani en azından öyle olmalı.

Neyse ki, bu temel site, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin (Facebook, Twitter, Alibaba, Netflix veya birçok başka web sitesi) sizinle ilgili hangi bilgileri topladığını öğrenmenize yardımcı olmak için oluşturulmuş. Bu bilgileri kendi başınıza almak karmaşık olabilir, bu yüzden çoğu insan bunu denemiyor bile. İşte JustGetMyData burada devreye giriyor.

İlginizi Çekebilir:

Kişisel verileriniz hakkında bilgi bulmak, bu web sitelerinin sakladığı verilerin bir kopyasını indirmek için bu siteyi kullanabilirsiniz.

JustGetMyData ana sayfasında, her siteden verilerinizi almanın ne kadar kolay veya zor olacağını size söyleyen renk kodlu site butonları var. Bu butonlar, bilgilerinizi almak için gitmeniz gereken yerlere bağlantılar içeriyor. Bunun nasıl yapılacağına dair talimatlara da hızlıca göz attığınızda web sitesinin nasıl çalıştığını zaten hızlıca çözebilirsiniz. Web sitesinin kodlarına GitHub üzerinden de erişmeniz mümkün. Oldukça faydalı. Neyin nerede olduğunu ve nasıl olacağını merak ediyorsanız göz atın.

Örneğin, JustGetMyData ana sayfasında Google’a bakarsanız, kutusunun yeşil renk kodlu olduğunu göreceksiniz. Bu, siteden bilgi almanın kolay olduğunu gösterir. Öte yandan, Github, Instagram ve Netflix, aradığınız bilgileri almak için orta düzeyde bir zorluk olduğunu bilmenizi sağlayan sarı kutulara sahip.

Verilerinizi bu sitelerden almanın zor olacağını belirten kırmızı kutular da var. Kırmızı siteler arasında Microsoft, Aliexpress gibi web siteleri mevcut.

JustGetMyData Nasıl Kullanılır?

Unutmayın bilgilerinizi nasıl elde edeceğiniz siteden siteye değişiklik gösteriyor. Facebook’u örnek alalım. JustGetMyData web sitesindeki Facebook düğmesindeki açılır menüyü tıklarsanız, size bu bilgilere erişmek için yeşil kutuda köprü bulunan URL’yi kullanmanızı söylediğini göreceksiniz.

Facebook bağlantısına tıkladığınızda sizi verilere erişmek ve indirmek için ziyaret etmeniz gereken sayfaya yönlendiriyor. Bu sayfadaki açılır menüye tıklayıp, bilgileri aramak zorunda kalmadan bu bilgileri indirmek için talimatları gördüm.

Oradan tek yapmam gereken, Facebook’un tuttuğu verilerin bir kopyasını almak için talimatları takip etmek oldu.

Talimatlar, JustGetMyData’nın ana sayfasında sunulan her web sitesi için benzer. Açılır menüyü tıklayın, bağlantıyı izleyin ve ardından bilgilerinizin bir kopyasını almak için talimatlara uyun, işte bu kadar.

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp faceook ile verilerimi paylaşıyor mu - telegram - signal - whatsapp - lorentlabs

WhatsApp, Verilerimi Facebook ile Paylaşıyor Mu?

photoshop hızlandırma - photoshop nedir - photoshop kullanımı - photoshop dersleri

Photoshop Hızlandırma: Bilgisayarınızda Photoshop’u Hızlandırın!