in

Ekran Yenileme Hızı Nedir? Neden Önemlidir?

ekran yenileme hızı nedir
ekran yenileme hızı nedir

Ekran Yenileme Hızı Nedir? Neden Önemlidir?

Android veya iPhone fark etmeksizin bütün telefonlarda ekran yenileme hızı önemlidir. Hem mobil oyunlarda hem de uygulamalarda gezinirken etkisini hissettiren yenileme hızı hakkında detaylı bilgilere, bu içeriğimizden erişebilirsiniz.

Ekran Yenileme Hızı nedir?

Yenileme hızı, cihazınızın ekranının saniyede kaç defa yenilendiğini gösterir. Yenileme hızı Hertz (Hz) cinsi ile ölçülmektedir. Örneğin, 60 Hz yenileme hızındaki bir ekran saniyede 60 kare (fps) gösterir. 120 Hz saniyede 120 fps, 240 Hz de 240 fps hızında yenileme özelliği gösterir.

gaming

Ekran yenileme hızının avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Düşük ve orta seviye telefonlarda yenileme hızı 60, 90 ve 120 Hz arasındadır. Ancak daha gelişmiş, yüksek kalite telefonlarda bu yenileme hızı 240 Hz’ye ulaşmış durumda. Bununla birlikte, 60 Hz yenileme hızındaki telefonların ekran hızı yavaştır. Ancak 120 ve 240 Hz’ye ulaşan telefonlarda ekran hızı oldukça iyidir. Yenileme hızı özellikle mobil oyunları sevenler için önemlidir. Bu nedenle bazı kullanıcılar, yeni bir telefon satın alırken yenileme hızına göre değerlendirmede bulunurlar. Daha yüksek yenileme hızı, daha gelişmiş ve hızlı bir deneyim sunar. Ancak bazı dezavantajları da mevcut.

  • Yüksek yenileme hızı, telefon pilini daha çabuk tüketir. Bu nedenle pile öncelik veren kullanıcılar için yüksek yenileme hızı önerilmez.
  • Bazı üreticiler, yüksek yenileme hızı için çözünürlüğü düşürürler. Örnek vermek gerekirse, 1440p çözünürlüğe sahip bazı telefonlar 1080p’ye düşürülerek ekran hızı artırılmıştır.
s 800x400 1

Telefonlarda hangi yenileme hızları kullanılabilir?

Giriş seviyesindeki akıllı telefonlar 60 Hz yenileme hızına sahiptir. Orta seviye telefonlar 90 ve 120 Hz aralığında bir yenileme hızına sahipken; daha gelişmiş telefonlar ise 240 Hz’ye çıkabilmektedir. iPhone 14 Pro, 120 Hz’ye sahipken; Sharp Aquos R7 ise 240 Hz yenileme hızına sahiptir.

sharp

Yüksek yenileme hızı, telefonunuzun daha fazla güç harcamasına neden olur. Bu nedenle pil ömründen tasarruf sağlamak için yenileme hızını manuel olarak düşürebilirsiniz. Telefonunuz daima yüksek yenileme hızında çalışmak zorunda değil. Ayrıca telefonunuzda gerçekleştirdiğiniz etkinliğe göre yenileme hızı otomatik bir şekilde değişebilir. iPhone 14 Pro ve Samsung Galaxy S22 gibi bazı telefonlar, güçten tasarruf sağlamak adına uyarlanabilir yenileme hızı özelliğine sahiptir. Bu özellik, uygulamalar arası gezinti ve oyun haricinde telefonunuzun hızını minimum seviyeye indirir. Ancak bazı uygulamaları ziyaret ettiğinizde veya oyun oynadığınızda yenileme hızı 120 Hz’ye kadar çıkabilmektedir.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bybit-pumlx-etkinligi-lauchpad

Türkiye Kullanıcılarına Özel, Bybit Launchpad’in Yeni Üyesi PUMLx Şerefine 20,000 PUMLX!

iPhone

Apple Watch Olmadan iPhone’unuzdan Antrenmanlarınızı Nasıl Takip Edersiniz?