in

İklim Değişikliğinin 6 Korkunç Gerçeği!

İklim değişikliğinin 6 korkunç gerçeği
İklim değişikliğinin 6 korkunç gerçeği

İklim Değişikliğinin 6 Korkunç Gerçeği!

Günümüzde sıklıkla söz edilen ve önümüzdeki yıllarda da gündemden düşmeyecek olan iklim değişikliğinin etkileri hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Gün geçtikçe büyüyen bu tehlike, daha ne gibi sonuçlara yol açabilir? Bu soruların cevaplarına ve detaylara, içeriğimizde değindik.

İklim Değişikliğinin 6 Korkunç Gerçeği:

İklim değişikliğinin 6 korkunç gerçeği: Su kıtlığı, Deniz seviyesinin yükselmesi, Kuraklık/Gıda krizi, Yüksek sıcaklık, Şiddetli hava olayları ve Sağlık sorunları.

1) Su kıtlığı

Su, yaşam döngüsünde paha biçilmez bir değere sahip. İnsanların, bitkilerin ve hayvanların, kısacası bütün ekosistemlerdeki canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri adına suya gereksinimleri vardır. Bununla birlikte, denizleri destekleyen okyanusların yanı sıra tatlı su kaynakları; bu su ihtiyacını karşılayan önemli kaynaklardır. Ancak değişen iklimle birlikte tatlı ve tuzlu su kaynakları da değişmeye devam ediyor.

İlerleyen zamanlarda, iklim değişikliğinin tatlı su kaynaklarına daha büyük zararlar vermesi bekleniyor. Bundan dolayı da insanların güvenli içme suyu temin etmesi oldukça güç bir hâle gelecektir. Dünyanın belirli noktalarında donmuş tatlı su kütleleri, küresel ısınma nedeniyle erimeye devam ediyor. Söz konusu tatlı su buzullarının erimesiyle, insanların güvenle içebileceği tatlı su kaynaklarının oranında düşüş devam edecek. Bu durumda içme suyu miktarı azaldığı için su kullanımına dair bir kısıtlılık getirilme ihtimali çok yüksek. Bu nedenle, su tasarrufu ve su yönetimine dair bilinçlenmenin artması hayatî bir öneme sahip.

2) Deniz seviyesinin yükselmesi ve zararlı atıkların etkileri

Dünyanın yaklaşık dörtte üçü sularla kaplıdır. Bu suların büyük bir kısmını okyanuslar ve denizler oluşturur. Denizler, kimyasal, tarımsal ve kentsel atıklardan oldukça olumsuz etkileniyor. Denizlerin bu atıklardan etkilenmesi de binlerce organizmayı ve tarımsal faaliyetleri olumsuz etkiliyor. Ayrıca deniz seviyesinde meydana gelen değişimler de insan yaşamını tehdit eden bir boyuta ulaştı.

global warming
Zararlı atıklar

3) Kuraklığın tetiklediği gıda krizi

İklim değişikliğinin etkilerinden olan kuraklık, başta Afrika ve Batı Amerika olmak üzere dünyanın pek çok yerinde yüz milyonlarca insanı olumsuz etkiliyor. Aynı zamanda tarımsal faaliyetleri de etkiliyor çünkü kuraklık arttıkça toprak mahsullerinin su gereksinimi de artıyor. Ancak kaynaklardaki su azaldığı için bitkilerin su ihtiyacı yeterince karşılanamıyor. Bu durum, bilhassa sosyoekonomik yönden güçsüz olan bölgelerde daha fazla açlığa neden oluyor. Kuraklık nedeniyle Hindistan’da buğday gibi mahsullerde gözle görülür bir azalma yaşanırken; Kanada da aynı durumla karşı karşıya. İklim değişikliği ve kuraklığın devam etmesiyle mahsuller de azalmaya devam eder. Bu durum da ciddi bir açlık krizine sebep olabilir.

kuraklik
Kuraklık

4) Yüksek sıcaklıklar, artan göçler, savaşlar ve ölümler

Aşırı sıcaklık ve kuraklık, deniz seviyesinin değişmesi, mahsul kıtlıkları ve daha birçok sebep; on milyonlarca insanın göç etmesine neden olabilir. Bu göçlerin artmasıyla birtakım anlaşmazlıklar, yağmalamalar ve savaşlar meydana gelebilir. Bununla birlikte, inşaat işçileri gibi açık havada çalışan kişiler, iklim değişikliğiyle gelen yüksek sıcaklıklardan daha fazla etkilenecek. Yakın zamanda binlerce insanın yüksek sıcaklık nedeniyle öldüğü biliniyor. Bu ölümlerin artması, iklim değişikliği devam ettikçe kaçınılmaz olarak görülüyor.

Sıcaklıkların bu kadar artması, orman yangınlarının da artmasına sebebiyet veriyor. Aşırı sıcaklıklara rüzgâr da eşlik edince, orman yangınları hızla büyüyüp devasa bir boyuta ulaşabiliyor. Sonuç olarak da insanlar, hayvanlar ve doğa zarar görüyor.

Öte yandan, yüksek sıcaklıkların enerji tüketimini artırması ve elektrik kullanımının hızla yükseliş kaydetmesi sonucunda, insanlar ödemesi güç yüksek elektrik faturalarıyla karşı karşıya kalabilir.

climate change
Küresel Isınma

5) Şiddetli hava olayları ve doğal afetler

Kuraklığın yanı sıra meydana gelen şiddetli kasırgalar ve seller; insanlar ve hayvanlar için son derece riskli, ölümcül bir etkide olurlar. Geçmişten bugüne, söz konusu hava olayları birçok bölgede onarılması güç hasarlar bıraktı fakat iklim değişikliğiyle birlikte bunların daha şiddetli yaşanması öngörülüyor. Bununla birlikte uzmanlar, iklim değişikliğinin bazı bölgelerde kuraklık; bazı bölgelerde ise sel gibi çeşitli doğa olaylarına sebep olabileceğini vurguluyor.

6) Sağlık sorunları

Doğanın dengesini ters yüz eden iklim değişikliği, aynı zamanda insanların sağlığı için de ciddi bir tehdit. Bu tehdidin üstesinden gelmek için yapılabilecek şeyler; insanların yaşadığı coğrafyaya, yaşlarına ve sosyoekonomik durumlarına bağlı olarak değişiklik gösterir. İklim değişikliğinin 6 korkunç gerçeğini kısaca şöyle özetleyebiliriz:

  • Şiddetli hava olayları nedeniyle elektrik kesintileri meydana gelebilir. Bu durum, hastane gibi insan yaşamı için çok önemli yerlerin sistemlerinde krize sebep olur.
  • Kuraklıktan dolayı mahsullerden beklenen verimin alınamaması, insanları açlığa sürükler ve gıda fiyatlarında inanılmaz yükselişler görülmeye başlar.
  • Aşırı sıcaklıklar, başta inşaat işçileri gibi açık alanlarda çalışan insanlar olmak üzere milyonlarca insan için hayatî tehlike oluşturur.
  • Art arda gelen sıcaklık dalgaları ve seller, bir yandan bulaşıcı hastalıkları artırırken; diğer yandan depresyon ve anksiyete gibi insanların zihinsel sağlığını olumsuz etkileyen sağlık sorunları meydana gelebilir.
  • Sıtma ve ishal gibi rahatsızlıklara sahip insanlar, özellikle de yaşlılar, aşırı sıcaklıklardan dolayı dayanma güçlerini yitirebilirler.
  • Güncel olarak yaklaşık 200 milyon şehir insanının etkilendiği su kıtlığı, önümüzdeki 20-30 yıl içerisinde etkisini artırarak yaklaşık bir milyar insanın su kıtlığıyla karşı karşıya gelmesine sebep olabilir.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DHCP hatası nedir - DHCP nedir - DHCP hatası nasıl düzeltilir - muhabbit.com

Windows 10’da Otomatik Güncelleştirme Kapatma Nasıl Yapılır?

En İyi 5 Podcast Uygulaması!

En İyi 5 Podcast Uygulaması!