in

Tarayıcılardaki Gizli Mod Özelliği İşe Yarıyor Mu? Bir VPN İle Kullanın!

tarayicilarinizi her zaman gizli modda nasil baslatirsiniz
tarayicilarinizi her zaman gizli modda nasil baslatirsiniz

Gizli Mod özelliği sunan birçok web tarayıcı ve mobil tarayıcı var. Peki bu gizli mod ya da şöyle söylemeliyim; bu gizli sekme – özel sekme sizce bir işe yarıyor mu? Bu içerikten sonra bu kullanımı VPN ile yapmanızı öneririz.

Pek çok kişi, bir tarayıcıda “özel” veya “gizli” modu kullanmanın aslında bir miktar gizlilik sağladığını düşünüyor. Bu kesinlikle yanlış bir düşünce.

“Gizli” göz atma modunu kullanmak yalnızca tarayıcınızın çerezleri, geçmişi ve şifreleri saklamasını durdurur. Ama sizi dış dünyaya daha fazla “özel” yapmaz. “Gizli” veya “özel” modda göz atarken bile, yine de şunlara maruz kalırsınız:

İnternet sağlayıcınız yine ziyaret ettiğiniz her siteyi görebilir. (Ve internet sağlayıcılarının artık müşterilerinin web tarama faaliyetlerini kaydetmeye ve bu verileri talep üzerine yetkililere sağlamaya zorlandığını unutmayın.)

Gerçek IP adresiniz ve konumunuz tüm sitelere, reklamlara ve izleyicilere açık kalır. Bu, cihazınızın internet servis sağlayıcınız aracılığıyla kimliğinize bağlanan benzersiz bir IP adresine sahip olması nedeniyle izleme ve tanımlamayı kolaylaştırır.

Bu sorunları kolayca çözmek için iyi bir VPN hizmeti kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. VPN kullanmak oldukça basit. Bir VPN hizmetini satın aldıktan sonra size söylenen yolları izleyerek hızlıca VPN hizmetini telefonunuza, tabletinize veya bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Bazı VPN hizmetleri masaüstü uygulama sunarken (bilgisayar için) bazı VPN hizmetleri ise direkt olarak tarayıcılarınız için eklentiler sunuyor. Sadece bir VPN aboneliğine kaydolmanız, cihazınız için VPN uygulamasını indirmeniz, ardından bir VPN sunucusuna bağlanmanız ve internette normal şekilde gezinmeniz gizliliğinizi ”gizli” veya ”özel” moda göre gerçekten sağlar.

VPN kullanmak birçok fayda sağlar.

Bir VPN, internet trafiğinizi güvenli bir şekilde şifreleyecek ve bu da internet servis sağlayıcınızın çevrimiçi ne yaptığınızı görmesini engelleyecektir. (İnternet servis sağlayıcınız asla ne yaptığınızı göremez. Sadece şifrelenmiş verileri görmesi mümkün. Tabi ki bunu her VPN hizmeti sağlamıyor.)

Bir VPN sunucusuna bağlandığınızda, VPN sunucusunun IP adresi ve konumu, gerçek IP adresinizin ve konumunuzun yerini alacaktır. Bu, dünyanın herhangi bir yerinde görünmenizi sağlayacak. (Nerede olmak istiyorsanız orayı VPN uygulamanız üzerinden seçebilirsiniz. Hızlı ve arayüzü kullanımı kolay olan VPN hizmetlerinden X bir sunucudayken Y bir sunucusuna geçmek oldukça kolay.)

Bir VPN kullanmak kesinlikle şu işe de yarıyor: Netflix gibi platformların diğer ülkelere sunduğu içerikleri hızlıca izleyebiliyorsunuz. Coğrafi kısıtlamaların önüne geçebilmek için de bir VPN hizmetinden faydalanabilirsiniz. Fakat şunu unutmayın: Her VPN hizmeti Netflix gibi platformların engellerini aşamaz.

Bir VPN, internet trafiğinizi şifreler, güvence altına alır ve anonim hale getirir. Aynı zamanda dünyanın herhangi bir yerindeki içeriğin engelini de kolaylıkla kaldırabilir.

Sonuç:

Siz siz olun hiçbir zaman gizli mod özelliği veya özel sekmenin gerçekten de gizli ve özel olduğunu düşünmeyin. Eğer gizli veya özel sekme/mod kullanmak istiyorsanız kesinlikle bir VPN hizmetiyle birlikte kullanın. Bu şekilde verileriniz şifrelenir ve gizliliğiniz bir tık daha güvende olur. Hemen buraya tıklayarak farklı bir içeriğimizi hızlıca okuyabilirsiniz.

3.5/5 - (2 Oy)

1 Comments

Leave a Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NordPass Logo

NordPass İncelemesi! NordPass Hakkındaki Temel Detaylar!

zoom vs skype - zoom ve skype karşılaştırma - lorentlabs karşılaştırma - siber güvenlik

Zoom ve Skype Karşılaştırması: Uzaktan Eğitim İçin En İyisi Hangisi?