in

3D Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır? 3D Yazıcı ile Neler Yapılabilir?

3D yazıcı nedir - 3d yazıcı nasıl çalışır - 3d hakkında - lorentlabs
3D yazıcı nedir - 3d yazıcı nasıl çalışır - 3d hakkında - lorentlabs

3D Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır? 3D Yazıcı ile Neler Yapılabilir?

3D Yazıcı Tarihi:

İlk 3D yazıcı teknolojisi Charless Hull tarafından 1984 yılında ortaya çıkmıştır. 1986 yılında 3D Systems adlı ilk 3D yazıcı şirketinin kurulmasıyla yeni bir sektör doğmuştur.

3D Yazıcı Nedir?

Günümüzde teknoloji ile yapılan birçok ürün olduğunu hepimiz biliyoruz. 3 boyutlu yazıcılar sanal ortamda tasarlanmış nesneleri katı formata getirmenize yarayan bir baskılama teknolojisidir. 3 boyutlu yazıcı, biz insanların, ev rahatlığında kolayca karmaşık nesneleri üretmemizi sağlar. 

3 boyutlu yazıcı, filament adı verilen çeşitli malzemeler kullanılarak 3 boyutlu nesneler üretebilen bir üretim teknolojisidir. Nesneler genelde katman katman üretildiği için, bu teknoloji katmanlı üretim olarak da bilinir.

İlginizi Çekebilir:

3D Yazıcı Nasıl Çalışır?

Tıpkı bir Inkjet ( kağıt yazıcı) kullanımı gibi verilen tasarımı 2 boyut yerine 3 boyutlu şekilde nesne halinde bize sunan bir sisteme sahiptir. Kağıt yazıcılarının formatları( “PDF” veya “DOC”) gibi 3d yazıcıların da formatları bulunmaktadır. Bu formatların en yaygını “STL” formatıdır. 3 boyutlu modelleme veya tasarım ile oluşturulan nesneyi ( telefon kılıfı, gündelik eşyalar vb.) size sunar.

3D Yazıcı ile Neler Yapılabilir?

Evet gelelim en güzel konuya 3D yazıcılar ile yapabileceklerimizin bir sınırı yok.hem de Kalp dahi basılabilinen bu zamanda. Başka örnekler verecek olursak Ürün prototipleme , ev dekorasyonu, hediyelik eşyalar gibi kullanım alanları vardır Ama sadece bu tip baskılar veya ürünler alınmıyor dedidğim gibi organ dahi basılabiliyor veya araba, bisiklet ve daha nice şeyler sadece hayal edin tasarlayın ve basın. 

Eğer isterseniz evinizde kendi tasarladığınız veya örnek aldığınız bir yazıcıyı kendiniz dahi tasarlayabilirsiniz. Bu serideki içeriklerimize bu konuyu da sizler için hazırlayacağız. Sonuçta Herkesin kendi yazıcısını yapabildiği bir çağdayız. her zaman birlikte gelişmek adına umutlu günler. 

M.S

4/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bilgisayar güvenliği - bilgisayarıma virüs bulaştı nasıl temizlerim - lorent research lab - lorentlabs

Bilgisayar Güvenliği: 5 Dakikada Nasıl Korursunuz? Basit Bir Şekilde Anlattık!

sahte netflix - çakma netflix - flixonline - phishing saldırısı

Güvenlik Uyarısı: Bu Uygulamayı Yüklediyseniz Şimdi Silin!