in

BiLira ile İş Birliği Yaptık! BiLira Nedir? Ne İşe Yarar?

bilira - bilira lorentlabs - bilira isbirligi - lorent research lab - lorentlabs - kripto para
bilira - bilira lorentlabs - bilira isbirligi - lorent research lab - lorentlabs - kripto para

BiLira ile İş Birliği Yaptık! BiLira Nedir? Ne İşe Yarar?

BiLira Nedir?

İş Birliği Yaptığımız BiLira neler yapıyor ya da kimlerden oluşmuştur? Bunları merak ederek bizlere mesaj gönderen birçok arkadaşımız oldu. Herkese mesaj atamayacağımız için bu başlığı yazmaya karar verdik. İçerik tamamen mesajlara yönelik bir içeriktir. Lütfen bunun bilincinde okursanız seviniriz.

BiLira;

BiLira, Türk Lirası ile desteklenen stabil bir kripto para birimidir.  Bu, her zaman 1 Türk Lirası karşılığında 1 BiLira satın alabilmeniz ve yine 1 BiLira’yı 1 Türk Lirası olarak nakit paraya çevirebilmeniz anlamına geliyor.

Peki stabil bir kripto para birimi nedir?

Bir diğer anlamıyla sabit kripto paradır. Sabit kripto paralar, euro – dolar  veya türk lirası gibi paralara sabitlenmiş paraladır. Bir stabil kripto para ile transferler yapabilirsiniz. Bu transferler hızlı olmakla beraber aynı zamanda tamamen fiyat sabittir. Yani siz X bir kişiye 100 TL gönderiyorsanız bu fiyat sabittir. Asla düşmez ya da yükselmez.

Stabil olmayan kripto paralarda (özellikle hacimleri yüksek olan kripto paralarda) sabit bir durum olmamakla beraber fiyatlar her an hatta her saniye değişebilir.

Bir stabil kripto para ile çok rahat hızlı alımlar gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde zarar etmeniz mümkün değildir. Fakat bu durumu bitcoin bazında düşünürsek oldukça tehlikeli bir durum. 

Şu şekilde örnek vermek isterim: Bir telefonun fiyatı 10.000 TL olsun ve bu 10.000 TL’nin bitcoin karşılığını da 0.20 btc olarak düşünelim. (Ücretleri farazi söylüyorum.)  Siz ödemeyi yaptıktan sonra 0.20 btc’nin 15.000 TL olma ihtimali de var. Tabi 5.000 TL olma ihtimalini de unutmamak gerek. Alışverişlerde bu tür riskler mümkün. Fakat BiLira gibi stabil kripto paralarda bu tür riskler yoktur.

BiLira’nın web sitesinde (www.bilira.co) şöyle bir paragraf var: ‘’Her BiLira her zaman 1 Türk Lirası ile teminatlandırılır ve bu teminat bankacılık ortaklarımız tarafından güvenli bir şekilde saklanır.’’

WhitePaper:

Buraya tıklayarak BiLira’nın WhitePaper sayfasına hızlıca ulaşabilirsiniz. Bu şekilde bütün detayları ve merak edilenleri okuyabilirsiniz. Peki WhitePaper içerisinde bizlerin dikkatini çeken bazı şeyler neler? WhitePaper içerisindeki cümlelerin bazılarını direkt kopyala yapıştır yaparak size sunmak isteriz.

1- ‘’BiLira (i) blokzincir ağı temelli, (ii) BiLira kurumu tarafından düzenlenen ve yönetilen, (iii) Türk lirası tarafından 1 : 1 desteklenen, (iii) ERC-20 standartları ile uyumlu ve güvenilir bir kripto para birimidir.’’

2- ‘’Ödeme kullanım alanları’’ başlığı ile ‘’bağış kullanım alanları’’ başlığı oldukça ilgi çekici. Hatta BilLira, Uçurtma Projesi’nde de kullanılıyor. Uçurtma Projesi’ni (ucurtmaprojesi.com) de yakından takip ediyoruz. Projeyi merak ederseniz kısaca şöyle özetlemek isterim. Uçurtma Projesi web sitesinde şöyle der ‘’Öğrencilerin, hayallerini gerçekleştirebilmeleri için gereken finansal desteği bulmalarına yardım etmeyi amaçlayan bir platformdur.’’ Öğrenciler bu platforma başvuruyorlar. Başvuruları kabul edilirse profilleri oluşuyor. Profillerinde öğrenciler vaatlerde bulunabiliyor. Örneğin: Benim bu dönemki not ortalamam 2.50’nin üstünde olacak gibi. Bir bağış hedefi belirliyor. Mesela 10.000 TL. Diyeceksiniz ki bu tür zaten birçok site var, uçurtma projesine ne gerek var? Projenin amacı tamamen şeffaf olmak. X bir öğrenciye gönderilen – gelen parayı herkes görebiliyor. Bu blockchain destekli bir proje. Bu yüzden de oldukça ilgi çekici. BiLira’yı öğrenme sürecimiz de zaten bu proje. Projenin detaylarını ilerleyen günlerde anlatacağız şimdi konumuzu toparlayalım.

Neymiş Bu Luna Derneği?

3- Luna Derneği. Luna Derneği BiLira tarafından kurulmuştur. Neymiş bu dernek derseniz WhitePaper içerisinde detaylı olarak anlatımı mevcut. Özeti ise bilginin her an herkese ulaşabilmesini sağlamak. ‘’Luna Dernegi, tek çatı altında kripto varlıklar, blokzinciri, otomasyon, yapay zekâ, açık finansman, merkeziyetsizleşme, sosyal adalet ve ilgili teknolojik ilerlemeler alanlarında seminerler, çalıştaylar, sosyal sorumluluk projeleri organize edecek ve yürütecektir.’’

4- Karar Yetkisi başlığı da oldukça ilgimi çekti. Merkez bankasından spk’ya spk’dan bddk’ya resmi görüşmeler yapıldığına burada yer verilmiş.

5- Ek olarak haftalık bültenlere bazılarımız çok alışığız. Bu yüzden ekip bu konuya da el atmış. BiLira ekibi, blockchain ve kripto paraların geleceği hakkında farkındalık yaratmak, geleceğin finansal teknolojilerine adapte olmak ve bu konularda güncel kalmak için Kripto Küratör isimli haftalık haber bülteni hazırlıyor. Dilerseniz linkten abone olabilir ve içeriklere hakim olabilirsiniz.

Link: https://kriptokurator.substack.com

Dediğim gibi daha detaylı bilgiye WhitePaper üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu içeriğin amacı iş birliği sağladığımız BiLira ile anlaşmak isteme nedenimizin bazılarını size aktarmak ve BiLira’nın WhitePaper’ını sizlere tanıtmaktı. Umarız ki güzel bir iş birliği sağlayabilir ve sizlere ücretsiz bilgi sunmaya devam edebiliriz. 

Buradan farklı bir içeriğimizi hızlıca okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar.

İlgili: BiLira ile Balancer Üzerinden Pasif Gelir Kazanmak Artık Mümkün!

Güncelleme: Medya iş birliğimiz 2021 yılının ilk çeyreğinde son bulmuştur.

İçeriği Oyla
microsoft edge chromium 918x612 1

Edge ve Chrome! Microsoft Edge – Google Chrome Hakkında!

musk hacklendi - gates hacklendi - bitcoin güvenli mi - twitter hacklendi

Musk, Gates, Apple ve Diğerleri Twitter’da Hacklendi! İşte Tüm Detaylar!