in

Bir Kadından; Kadınların Güvenliği İçin!

kadin ve cocuklarin siber guvenligi - siber güvenlik hakkında detaylar - siber güvenlik uygulamaları
kadin ve cocuklarin siber guvenligi - siber güvenlik hakkında detaylar - siber güvenlik uygulamaları

Kadınların güvenliği

Yolda yürürken, evde otururken ya da işteyken.. Başımıza her şey gelebilir. Gelmedi mi? Geldi. Yolda yürürken laf attılar, taciz ettiler. Konser çıkışı saat geç oldu diye orada ne yaptığımızı sorguladılar. Eve geç geldik diye küfürler edildi, saygısızlıklar yapıldı.

Peki ne oldu?

Hiçbir şey olmadı bizlere. Bizlere hiçbir şey olmayacak, bizim başımız dik ve korkmuyoruz. Fakat bazı durumlarda ne yazık ki elimizden bir şey gelmedi. Bazı durumlarda sonuçlar çok acı, çok üzücü oldu. Bu tür durumların farkında olan bazı şirketler gerçek hayattaki sorunlara müdahale edebilmek için bazı mobil aplikasyonlar geliştirdi. Bu mobil aplikasyonları diğer kadınların da bilmesi gerekli diye düşündük ve bu yazıyı hazırladık. Peki nedir bu uygulamalar? Ne işe yarıyorlar?

1- Bsafe

Bsafe adlı uygulama yalnız yaşayan ya da yolda yalnız yürüyen kadınlar için geliştirilen uygulamalardan bir tanesi. Not: ‘Asla Yalnız Yürümeyeceksin!’

Bu uygulama üzerinden seçilen kişilerle zor durumlarda ya da herhangi bir tehlike anında direkt iletişim kurulabiliyor. Güvensiz bir sokaktan geçerken arkadaşlarınızın veya ailenizin haritadan sizi izlemesini isteyebilirsiniz. Sahte arama, ses kaydı, alarm, acil durum butonu gibi farklı özellikleri mevcut.

2- WatchOverMe

Birisini aramaya vaktiniz olmayabilir. Bu konuda Watch Over Me adlı uygulama yardım konusunda yanımızda. Telefonu sallayarak onu kullanmamız mümkün. Telefonu salladığımızda kamera kaydını ve alarmı açabiliriz. Watch Over Me adlı uygulama sokakların ne derece tehlikeli olup olmadığını da analiz edebiliyor ve bunu bildiriyor. Bu uygulamanın en güzel sevdiğim cümlesi ise şu: ”Kadınlar tarafından, kadınlar için üretildi.” Kesinlikle ekibini incelemenizi tavsiye ederim.

3- Circleof6

Özellikle yurtdışındaki birçok ülkede öğrenciler tarafından kullanılan uygulamalardan bir tanesi. Bu uygulama ilk önce öğrenciler için geliştiriliyor. Fakat beklenen kullanıcı kitlesi birden büyüyor, öğrencilerle birlikte birçok kişi kullanmaya başlıyor. Uygulama üzerinden seçilen 6 kişiye anında erişmenizi mümkün. Uygulamanın CEO’su Nancy Schwartzman şöyle diyor: ”Gençlerin sokakta, partilerde ve ilişkilerinde kendilerini daha güvende hissetmeleri için Circleof6 adlı uygulamamızı ortaya çıkarttık.

Kullanıcı sayıları çok fazla olan bu uygulamalara benzer birçok uygulama var. Ice Alert, Kırmızı Işık, Safe Bridge vb. gibi.

Tabi ki bu uygulamaları kullanmak yerine bazı konularda yaptırımlar güçlendirilmeli ve yaşanan problemlere gerçek çözümler bulunmalıdır. Kadınların ve çocukların güvenliği her alanda her saniye sağlanmalıdır.

Daha farklı bir içeriğimize ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

İçeriği Oyla
wannacry nedir - wannacry - wannacry hakkında - wannacry detayları

WannaCry Nedir? İnternetin Korku Filmi!

tor browser - tor browser hakkında - tor browser nedir - deepweb - siber güvenlik

Tor Browser Hakkında Kısa Bilgiler