in

Tor Browser Hakkında Kısa Bilgiler

tor browser - tor browser hakkında - tor browser nedir - deepweb - siber güvenlik
tor browser - tor browser hakkında - tor browser nedir - deepweb - siber güvenlik

Tor Browser hakkında kısa bilgiler başlığının amacı; ileride Tor Browser ile ilgili okuyacağınız içeriğin temeli için oluşturuldu. Burada verilen kısa bilgiler tamamen ileriye yatırım olarak düşünülmelidir.

1- Tor Browser 20 Eylül 2002 yılında ortaya çıktı.

2- Tor projesinin ortaya çıkması 1995 yılına dayanır. Ortaya çıkmasının ilk nedeni istihbarat bilgilerinin gizliliğini ve güvenliğini sağlayabilmekti.

3- 2004 yılında açık kaynaklı hale getirildikten sonra halka tamamen açılan Tor, EFF tarafından devralındı ve kar amacı gütmeyen kuruluş olarak yoluna devam etti.

4- Tor Browser ile VPN kullanabilirsiniz. Fakat bağlantınızı riske atmanız mümkün. Bu konuda uzmanlığınız yoksa Tor Browser, VPN kullanmamanızı öneriyor.

5- Tor Browser’ı WindowsLinux ve macOS üzerinde kullanmanız mümkündür. iOS ürünler için herhangi resmi bir aplikasyonu mevcut değil. App Store üzerinde bulunan uygulamalar Tor Browser’a ait değil. Android kullanıcıları ise The Guardian Project’in geliştirdiği Orbot adlı aplikasyonu kullanabilirler.

6- Tor kullanırken herhangi bir eklenti kurmak arkanızda iz bırakmanızı sağlayabilir. Bu pek fazla önerilen bir durum değildir. Tor Browser’a HTTPS Everywhere ve NoScript eklentileri kurulmuş bir şekilde gelir. Tor Browser bu iki eklenti dışında eklenti kurulmasını pek önermiyor.

7- Browser’ın sunduğu ana arama motoru DuckDuckGo‘dur.

8- Tor Browser kullanırken banka hizmetleri gibi önemli hizmetlerden yararlanmanız pek mümkün olmayabilir. Bunun nedeni ise tarayıcı sayesinde bankaya dünyanın başka bir yerinden erişiyormuşsunuz gibi görünüyor olmanızdır.

9- İnternet servis sağlayıcıları Tor kullanan herkesi kolaylıkla görebilir. Yani sizin Tor kullandığınızın bilinmesi mümkündür. Fakat internet servis sağlayıcıları Tor ağı üzerinden nereye, ne zaman girdiğinizi göremez. Bu engellenir. Bu engelleme diğer tarayıcılarda pek mümkün olmayabilir.

10- Tor üzerinden Flash kullanmanız pek önerilmez. Bu yüzden tarayıcıda Flash kullanılması sadece manuel olarak açılır.

11- Windows işletim sistemine sahip telefonlarda Tor kullanılması henüz mümkün değildir.

12- Tor, kendi sitesinde Tor ile Bittorent kullanılmasını pek önermiyor.

13- Tor üzerinde herhangi bir arka kapı yoktur.

14- Tor ile birçok uygulamayı kolaylıkla kullanabilirsiniz. Fakat hangi uygulamanın sizin anonimliğinize ne kadar zarar vereceğini bilemezsiniz. Bu yüzden bu pek önerilmez.

15- Tor kar amacı gütmeyen bir kuruluştur ve büyük kurumlardan/kuruluşlardan bağışlar almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kadin ve cocuklarin siber guvenligi - siber güvenlik hakkında detaylar - siber güvenlik uygulamaları

Bir Kadından; Kadınların Güvenliği İçin!

duckduckgo vs google - duckdukcgo nedir - duckduckgo güvenilir mi - duckduckgo kullanımı

Google VS DuckDuckGo! Google ve DuckDuckGo Karşılaştırması!