in

Google VS DuckDuckGo! Google ve DuckDuckGo Karşılaştırması!

duckduckgo vs google - duckdukcgo nedir - duckduckgo güvenilir mi - duckduckgo kullanımı
duckduckgo vs google - duckdukcgo nedir - duckduckgo güvenilir mi - duckduckgo kullanımı

Google VS DuckDuckGo yazısını ele alırken şunu düşündüm; acaba bu yazıyı okuyacak kaç kişi Google’dan vazgeçebilir ki? Yanlış anlamayın, vazgeçmenizi istediğimden değil. Herkes istediğini kullanabilir, beni ilgilendiren kısım burası değil. Beni ilgilendiren kısım alışkanlıklarımızın doğru mu ya da yanlış mı olduğunu görebiliyor muyuz? Asıl soru bu.

Bu içerikte bu iki ürünün belli özelliklerini karşılaştırmak istedim. Bakalım bu iki ürün arasındaki farklar ya da benzerlikler neler?

1- Kullanıcıların tüm aramaları veya hareketleri Google tarafından izlenir. Bu şekilde veri toplar, analiz eder, reklam şirketlerine veya 3. parti şirketlere satarak para kazanır. Bu konunun detayını ‘Bir Takip Sistemi Olarak Çalışan Google! Bölüm-1‘ başlığımızdan ve devamı olan ‘Bir Takip Sistemi Olarak Çalışan Google! Bölüm-2‘ başlığımızdan okumanızı tavsiye ederiz.

Fakat DuckDuckGo para kazanmak için bağış toplar, veri toplamaz.

2- Google hala en büyük ve en çok kullanılan arama motoru. Google için ‘dev’ demek kesinlikle yerinde bir karar. Fakat DuckDuckGo ve benzeri şirketlerin farkında. Ama hala rakip olarak yan yana görülmüyorlar.

3- Google kullanıcısı sayısını anında tespit edebilir, görebilir ve açıklayabilir. Fakat DuckDuckGo için bu mümkün değildir. Şirket, kullanıcısı sayısını net olarak bilemiyor. Çünkü takip etmiyorlar, bu iyi değil mi? DuckDuckGo’nun paylaştığı istatiksel tamamen varsayımsal.

4- Aramalarınıza dayalı reklamları Google sayesinde görürsünüz. Google’da armut diye arama yaptığınızda farklı mecralarda farklı armut reklamları ile karşılaşırsınız. Fakat bu DuckDuckGo ile mümkün değildir. Çünkü politikası Google’dan daha iyidir.

5- DuckDuckGo’da hedeflemeye yönelik bir arama sonucu oluşturulmaz. Herkes aynı aramada aynı sonucu görür. Fakat Google’da bu pek mümkün değil.

6- Google’ın alt başlıkları DuckDuckGo‘ya göre oldukça iyidir. Bunlar arasında Google Haberler, Google Finans, Google Kitaplar vb. gibi alt başlıklardır. DuckDuckGo’nun bu konularda biraz daha gelişmesi gerekli.

7- Google’da yaptığınız Gizli Arama bile aslında gizli değildir. Bu çok ilginç değil mi? Hiçbir şeyiniz gizli ya da saklı değil. Tam bir mahremiyet ihlali.

8- Google e-posta adreslerinizden veri çeker ve bu verileri kullanır. Google’ın açıklamasına göre hiçbir çalışan hiçbir e-postayı göremiyor. Bu mümkün olabilir. Fakat özel bir mail görüşmenizin karşılığında size o görüşme sonucu karşınıza birçok reklam çıkabilir. Örneğin; kürtajdan konuşurken karşınıza bebek arabası reklamı çıkması oldukça kötü bir durum.

9- DuckDuckGo, Tor Browser tarafından da kullanılan ana arama motorudur. Google kişisel veri ihlali yaptığı için pek kullanılmaz ya da önerilmez.

10- Google arama geçmişinizi hatırlar. Bu Google’ın hem iyi hem kötü yönüdür. DuckDuckGo ise arama geçmişinizi bilmediği gibi hatırlaması da mümkün değildir.

Google VS DuckDuckGo Sonucu!

Kesinlikle DuckDuckGo kullanılmalı diye düşünüyorum. Özel olmayan alan için Google kullanılabilir. Nedir bu özel olmayan alan? Kişisel aramaları yapmadığımız bir alan olabilir. Tabi artık kişisel bir alanımız yoksa. DuckDuckGo ise sürekli kullanılmalıdır görüşündeyim.

İlgili: Kaliteli ve İlginç Web Siteleri Can Sıkıntınızı Alacak! (Videolu İçerik)

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tor browser - tor browser hakkında - tor browser nedir - deepweb - siber güvenlik

Tor Browser Hakkında Kısa Bilgiler

opera browser - opera kullanılır mı - opera mobil uygulaması

Google Chrome VS Opera! Google Chrome ve Opera Karşılaştırması!