in

En Güvendiğiniz Maillerden Birisi Olan HushMail İncelemesi!

shutterstock 1314698357
shutterstock 1314698357

HushMail incelemesi başlamadan önce kime ait ne zaman kuruldu ilk bunu yazmak daha doğru olur sanırım. Başlayalım.

* Cliff Baltzley tarafından yaratılan HushMail, 1999 yılında kurulmuştur. Şimdiki sahibi ise Hush Communications Ltd’dir.

* Hush Communications Ltd ABD/Delaware şehrinde bulunan Hush Communications Corporation’ın bir yan kuruluşudur. 

* Birçok kişi tarafından güvenilen HushMail aslında sanıldığı kadar da güvenli değil. Fakat bu konuyu en son ele alacağız, şimdi özelliklerinden ve insanların neden güvendiğinden madde madde bahsedelim.

* HushMail açık kaynaklı değilidir. Kapalı kaynaklı olan HushMail’in kullanılmasına bu yüzden biraz uzaktan bakabilirsiniz. Çünkü açık kaynaklı güvenilir mailler varken HushMail’i kullanmak pek doğru bir tercih olmayacaktır diye düşünüyorum.

* Hem free hem de premium özellikleri mevcuttur. Free özelliğinde şirket, kullanıcılarına ücretsiz olarak sadece 25 Mb depolama alanı sunuyor. Bu oldukça komik bir depolama boyutu. Premium fiyatı ise neredeyse 50$, bu da depolama boyutu kadar yüksek bir ücret. Her özelliği müthişmiş gibi bir de bu kadar komik depolama alanı ile fiyatı vermesi oldukça ironik.

* Peki birçok kişi tarafından neden iyi bir mail olarak görünüyor? HushMail incelemesi aslında bu noktada ortaya çıktı. Güvenen fazla insan var, aynı Gmail’e güvenen insanlar gibi. Fakat bu pek doğru bir karar değil.

– Araştırdığımızda insanların HushMail‘e güvenmesine neden olan ve öne çıkan özellikleri arasında POP, IMAP, SMTP desteği, yerleşik OpenPGP desteği, E-postalardaki IP adresini çıkarma ve Hushmail kullanmayan kişilere şifreli iletişim sunma imkanı gibi özellikler var.

* Fakat eksikleri bu bütün artıları götürmeyi başarabiliyor. Hushmail kullanıcının şifresini yakalayarak OpenPGP mesajlarının şifresini çözmelerine izin verebilir. Ayrıca söylediğim gibi açık kaynaklı değil. Beş göz ülkesi Kanada’da bulunsa da şirketin ana üssü ABD. Ayrıca gizlilik ile alakalı oldukça endişe verici sözleşmeleri var.

* Rakiplerinden daha pahalı olduğu gibi rakiplerinde bulunan birçok özelliğe sahip değil. Diğer mail incelemelerimizi web sitemizin ‘inceleme’ kategorisinden inceleyebilirsiniz. Ya da direkt olarak buraya tıklayarak kategoriye erişebilirsiniz.

* Verilerinizi yerel hükümet ile paylaşabilir. Bunu daha önce de yaptı.

* Eğer sizinle ilgili bir bilgi paylaşımı yaparlarsa bunu size bildirmiyorlar. Bu oldukça ürkütücü.

Hushmail ne kadar güvenli?

Hushmail sizinle ilgili birçok bilgi günlüğe kaydettiğinden ve bazı durumlarda hükümet tarafından istendiğinde mesajlarınızın şifresini çözebildiğinden, son zamanlarda baktığım en az güvenli e-posta hizmetlerinden birisidir.

İçeriği Oyla
tiktok

TikTok Video Paylaşım Uygulaması Bir Ulusal Güvenlik Tehdidi Mi?

yahoo - yahoo mail - yahoo mail incelemesi - yahoo hakkında - yahoo kullanılır mı

Yahoo Mail İncelemesi! YahooMail Güvenli Mi?