in

TikTok Video Paylaşım Uygulaması Bir Ulusal Güvenlik Tehdidi Mi?

tiktok
tiktok

TikTok Video Paylaşım Uygulaması; başlangıçta karaoke ve dans videolarını paylaşmak için tasarlanan uygulama, sevilen eğlenceli, kısa bir video platformu olarak başarıya ulaştı.

Fakat deneyimli güvenlik araştırmacılarını kızdırmak için yeterli olan bir dizi gizlilik endişesi yatıyor.

Ulusal güvenlik: Son haftalarda, uygulama tamamen farklı bir nedenden dolayı dikkat çekti. Trump yönetiminin, TikTok’un ana şirketi ve Çin Komünist Partisi’nden gelen gizlilik tehditlerine atıfta bulunarak, uygulamayı Amerikalı kullanıcılar için kapatmanın planlarında olduğu bildiriliyor. Bu uygulama Amerikalılar için gerçekten bu kadar tehlikeli mi?

TikTok’ta bir Komünist Parti var!

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Fox News kayıtlarında Trump yönetiminin Amerikalı kullanıcılar için TikTok’u yasaklamayı düşündüğünü belirtti. Pompeo gizlilik endişelerini dile getirdi ve uygulamayı indiren kullanıcıların verilerinin “Çin Komünist Partisinin elinde” olabileceği konusunda uyardı.

TikTok uygulaması gerçekten Çin hükümeti için kullanıcıları gözetliyor mu? Bu, Çin’deki işletmeleri nasıl gördüğünüze ve hükümetle olan yakın ilişkilerine bağlı.

TikTok’un ana şirketi ByteDance özel mülkiyete ait ancak ÇKP ile yakın bir ilişkiye sahip. Şirketin ilk uygulaması tartışmalı içerik nedeniyle hükümet yetkilileri tarafından sansürlendikten sonra, ByteDance hükümetle çok daha sıcak ilişki kurdu. Hatta daha fazla sansür ve ÇKP üyesi istihdam etme vaadinde bulundu.

Bunu takiben, ByteDance’in ÇKP ile yakın ilişkisini ortaya koyan, parti için sorunlu kabul edilen konuların sansürü de dahil olmak üzere birkaç tartışmalı olay oldu.

Ancak bu konular, Trump yönetiminin teklifinin arkasındaki nedenden kaynaklanmıyor. Bunun yerine, yönetim veri toplama ve denizaşırı depolamayı birincil faktör olarak belirtmekte ve bu verilerin Çin hükümeti tarafından gizli amaçlar için kullanılabileceğinden korkmaktadır.

Bu mantık, küçük bir şeye katkıda bulunuyor, ancak odada dikkate alınması gereken büyük bir fil daha var: Facebook ve Google gibi Amerikan şirketleri de TikTok ile neredeyse aynı verileri toplayıp aynı şeyleri yapıyorlar.

TikTok, çoğu sosyal uygulama gibi, kullanıcıların cihazlarından hesap ayrıntıları, kişiler, konum ve favori videolar ve konular gibi kişisel ilgi alanları dahil olmak üzere çok miktarda kişisel veri topluyor.

Facebook, Google, Tiktok ve Benzerleri Aynı!

Bu, Facebook ve Google’ın kendi kullanıcılarıyla yaptıklarından çok farklı değil. Her iki şirket de gizlilik sorunları ışığında kendi tartışma ve yasal eylem payına katlandılar.

Her web sitesine kolayca bakabilir ve verilerin nasıl kullanıldığını, toplandığını görebilirsiniz. Bazı durumlarda, verileri silebilir veya otomatik olarak silinecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Google verilerinizi silmek için web sitemizdeki içeriklerden faydalanabilirsiniz.

Ancak TikTok Video Paylaşım Uygulaması ise verilerinizi nasıl kullandığı konusunda son derece gizli. Uygulamanın resmi gizlilik politikası, sosyal medya uygulamaları için oldukça standart olan hedefli reklamcılığı not eder. Ancak verinin kendisi şifrelenir ve dışardan maskelenir, yani kimse nasıl kullanıldığını gerçekten göremez.

Ayrıca TikTok Video Paylaşım Uygulaması’un kullanıcı verilerini yurtdışında depolaması da var. Bununla birlikte, yaygın bir yanlış anlaşılmaya rağmen, veriler aslında Çin’de değil Singapur’da saklanıyor. Ek veriler ABD’deki sunuculara da kaydediliyor.

Yine de, denizaşırı veri depolama ve maskeli iletişim kombinasyonu, uygulamayı kullanmayı çok daha az eğlenceli hale getirebilir. Video oyunu simgesi Tyler ‘Ninja’ Blevins ve Jeff Bezos da dahil olmak üzere bazı önemli kişilerin, gizlilik nedenleriyle uygulamayı tamamen kullanmayı bıraktıkları bildirildi. Bezos, Amazon çalışanlarına da uygulamayı kullanmayı bırakmaları talimatını verdi.

TikTok gizliliğiniz ve güvenliğiniz için tehlikeli midir?

Muhtemelen Facebook’tan veya başka bir Amerikan platformundan daha fazlası olmayacaktır. Bu sadece TikTok’un arkasındaki taraflara Facebook ve diğerlerinin arkasındaki taraflara ne kadar güvenmek istediğinize bağlıdır.

Henüz TikTok’tan kurtulmak istemiyorum, ancak kullanırken nasıl daha özel olabilirim?

TikTok’ta gizli kalmak için yapılacak en iyi şey, kişisel bilgilerle herhangi bir şekilde formda kaydolmaktan kaçınmaktır. Platformla paylaştığınız bilgiler açıkça toplanır, bu da gizlilik konusunda düşünen kullanıcılara gerçek adlarının, e-posta adreslerinin ve telefon numaralarının yakınlarının hiçbir yerinde olmadığı sinyalini vermelidir.

TikTok’a kaydolurken, kalıcı bir e-posta adresi kullanın ve sahte bir ad verin. Kayıt yayınlıyorsanız, yüzünüzü veya kişisel olarak açığa çıkacak bilgi parçalarını arka planda göstermekten kaçının.

Ve son olarak, TikTok’ta “kişiselleştirilmiş reklamlar” ı devre dışı bırakabileceğiniz bir ayar var. Bu, uygulamanın size reklam sunma amacıyla hakkınızdaki verileri toplamasını engelleyecek ve bu da deneyimi çok daha özel hale getirecektir.

Ancak bir sorun var: Uygulama yine de verilerinizi (konum ve cihaz verileri dahil) başka şekillerde izleyecektir. Tıpkı Facebook’ta olduğu gibi, her türlü veriyi herhangi bir şekilde durdurmanın bir yolu yok. Neden bu uygulamaların ücretsiz olduğunu düşünüyorsunuz?

Farklı bir içeriğimize buradan hızlıca ulaşabilir web sitemiz üzerinde değerli bir zaman geçirebilirsiniz.

İçeriği Oyla
musk hacklendi - gates hacklendi - bitcoin güvenli mi - twitter hacklendi

Musk, Gates, Apple ve Diğerleri Twitter’da Hacklendi! İşte Tüm Detaylar!

shutterstock 1314698357

En Güvendiğiniz Maillerden Birisi Olan HushMail İncelemesi!