in

Facebook Gizlilik Ayarları: Bu 4 Gizlilik Ayarına Göz Atın

facebook gizlilik ayarları seo - facebook
facebook gizlilik ayarları seo - facebook

Facebook Gizlilik Ayarları: Bu 4 Gizlilik Ayarına Göz Atın

Facebook, internette vakit geçirmek için eğlenceli bir yer. Fakat bu platformun ve platformdaki kullanıcıların verileri toplamama gibi bir ihtimalleri yok gibi. Bu yüzden Facebook gizlilik ayarları konusu aslında oldukça önemli bir konu. Facebook kullanan kullanıcılar bu ayarlara göz atmalı. Facebook gizlilik ayarları için Facebook Gizlilik Ayarları ve Araçlarını Kontrol Etme başlığımıza da göz atmayı unutmayın. Lorentlabs içerisinde birçok ipucu ve önerilere erişmeniz mümkün. Bunun için farklı kategorilerimize göz atın.

Gizlilik Ayarlarını Değiştirmeye Başlamadan Önce:

Facebook gibi platformlarda her zaman kullanıcıları hedefleyen bir grup siber korsan veya siber dolandırıcılar bulunuyor. Facebook gizlilik ayarları hakkında konuşmadan önce Facebook gizlilik ayarlarına gidebilmek için Ayarlar yazan kategoriye girin. Buradan da Gizlilik Ayarları sekmesine tıklayın. Şimdi bu gizlilik ayarları üzerinden neler yapacağımıza göz atacağız.

Facebook Profil Bilgilerinizi Kim Görebilir?

Yabancıların (arkadaş listesinde olmayanların) profil bilgilerinizi görmemesini sağlamak oldukça önemli bir konu. Buna fotoğraflar, kişisel bilgiler, videolar, arkadaş listesi gibi bilgiler de dahil.

Facebook profili güvenlik ayarlarını değiştirmek için gizlilik ayarları sekmesine tıklayın. Buradan Profil bölümüne giriş yapın. Buradaki ayarları gözden geçirin ve özel bilgileri sadece kendinize görünür yapın. Eğer özel olmadığını düşündüğünüz bilgiler varsa bu bilgileri de sadece arkadaş listenizdeki kişilere açmayı unutmayın.

Facebook Fotoğraflarınızı Gizleyin.

Fotoğraflarınızın özel olduğunu düşünüyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise Facebook fotoğraflarınızı kimsenin görmesine izin vermeyin. Eğer özel olmadığını düşünüyorsanız fotoğraflarınızı arkadaş listenize açmayı düşünün. Örneğin Instagram üzerinden herhangi bir fotoğraf paylaşıyorsanız bu tür gizlilik ayarlarına göz atmanız bir şey ifade etmeyebilir. Çünkü Instagram’daki gizli hesap kullanıyor olsanız bile birçok kişi birkaç üçüncü parti uygulama ile fotoğraflarınıza erişiyordur. Bu yüzden gizlilik konusu hassas bir konu olarak görülmeli ve fotoğraflarımızı her yerde paylaşmamalıyız. Facebook profil ayarlarınızdan Fotoğraf Albümlerini Düzenle sekmesine gidin ve ayarlarınızı gözden geçirin.

İlgili:

Facebook Kişisel Bilgilerinizi Gizleyin.

Kişisel bilgiler dediğimiz zaman aklınıza neler geliyor? İsim, soyad, email adresi, telefon numarası, adres vb. gibi bütün bilgiler kesinlikle aklınıza gelmeli. Bu bilgilerinizi gizlemek ya da sadece arkadaş listenize açmak istiyorsanız yine Facebook profilinizin ayarlarına girin. Ardından İletişim Bilgileri sekmesini açın. Sizin için en güvenli seçenek hangisi ise o seçenekleri işaretleyerek gizlilik ayarınızı yönetin.

Facebook Profilinize Kimler Erişmeli?

Facebook’ta varsayılan bir ayar olarak herkes Facebook’un arama aracını kullanarak arama yapabilir ve istediği kişiyi anında bulabilir. Bu Facebook gizlilik ayarını değiştirerek kişilerin profilinizi ilk sırada bulmalarını önleyebilirsiniz. Bunun için Arama Görünürlüğü yazan sekmeye giriş yapın. Bu ayarın seçeneğini Yalnızca Arkadaşlar olarak ayarlayın. Son olarak Genel Arama Listesi yazan kısmın işaretlenmemiş olduğundan emin olun. Bu gizlilik ayarı sayesinde sizi sadece arkadaş listenizdeki kişiler bulabileceklerdir.

Size Nasıl Ulaşabilirler?

Tanıdığınız ya da tanımadığınız herhangi birisi sizinle iletişim kurmak isteyebilir. Bu konuda da Facebook üzerinden gizlilik ayarı gerçekleştirmeniz mümkün. Eğer siber dolandırıcılardan veya siber korsanlar tarafından spam yağmuruna tutuluyorsanız bunu hemen çözebilirsiniz. Facebook’un gizlilik sayfasından İnsanların Sizinle Nasıl İletişim Kurduğu bölümünü açın. Bu ayarlardan kimlerin sizlerle nasıl iletişim kurabileceğine karar verebilirsiniz. Ayrıca yine bu kısımdan belli bilgilerinizi gizlemeniz mümkün. LorentLabs üzerindeki Twitter ve Facebook Hakkımda Ne Biliyor? içeriğimizi okumanızı öneririz.

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dijital pazarlama şirketi siber güvenlik seo - lorentlabs seo

Dijital Pazarlama Şirketinizi Siber Saldırılardan Korumak İçin 4 İpucu!

parola güvenliği - güvenli parola seo

Güvenli Parola için 4 adım! Siber Korsanlardan Korunuyoruz!