in

Firefox Password Manager Güvenli Mi?

mozilla password manager - mozilla password manager incelemesi - mozilla password manager kullanılır mı - firefox güvenli mi
mozilla password manager - mozilla password manager incelemesi - mozilla password manager kullanılır mı - firefox güvenli mi

Firefox Password Manager Güvenli Mi?

İçeriğimizde Firefox Password Manager güvenli mi? Sorusunu cevaplıyoruz. Eğer Firefox Password Manager kullanmaya niyetliyseniz ya da bir yerlerden duyduysanız mutlaka bu içerik size göre!

Firefox Password Manager Güvenli Mi?

Bu uygulama, Firefox Password Manager, herhangi ek bir uygulama değil. Direkt olarak Firefox’un içerisinde bulunan bu parola yöneticisi, kullanıcılara parolalarını saklama ve şifreleme yeteneği olan tarayıcı tabanlı bir uygulama. Firefox’un bu parola yöneticisi, basitlik isteyenler için harika bir araç olsa da, çok çeşitli özellikler ve daha farklı ekstra güvenlik özellikleri sunan birçok alternatifine göre oldukça kalitesiz görünüyor.

Fakat her ne kadar sadece bir parola yöneticisi olarak çalışan kaliteli alternatiflerine göre kalitesiz görünse de gömülü bütün tarayıcı tabanlı parola yöneticilerini ele aldığımızda da en kalitelisi Firefox password manager görünüyor. Firefox tarayıcısı gizlilik ve güvenlik konularında oldukça başarılı işler yapıyor. Lorentlabs.com‘da da farklı başlıklar üzerinde önerdiğimiz bu tarayıcı kişisel verilerinizi merkeze iletmiyor ve açık kaynaklı olarak hizmet veriyor. Bunlar önemli ve güzel detaylar.

Güvenli bir web tarayıcısı arıyorsanız Firefox kesinlikle alternatifler ve hatta ana tarayıcılar listenizde olması gereken tarayıcılar arasında. Peki Firefox’u güçlendirmemiz mümkün mü? Tabi ki mümkün. Farklı eklenti ve uygulamalarla (Resmi ve onaylanmış uygulamalardan bahsediyorum) Firefox tarayıcınızı daha güçlü yapabilir ve kişiselleştirebilirsiniz.

Firefox Password Manager Özellikleri:

Firefox Password Manager özellikleri oldukça basit ve kısa:

  • Web tabanlı kullanıcı adlarını ve parolaları depolama özelliğine sahip.
  • Ana şifre ile şifreleme seçeneği mevcut. Ancak ana şifrenizi unutmamaya çalışın.
  • Windows işletim sistemlerinde içe aktarma özelliği mevcut. Bu özelliği Chrome ve Internet Explorer için kullanabiliyorsunuz.

Firefox’un tarayıcı tabanlı parola yöneticisi, bağımsız parola yöneticisi programlarıyla karşılaştırılamaz. Örneğin, Firefox sizin için güçlü parolalar oluşturamıyor. Fakat bu özellik üzerinde de çalışıldığını düşünüyorum.

mozilla firefox 15 yasina girdi 1573381962
Firefox

Firefox Password Manager Güvenlik Konusu:

Hizmeti kullanmanın yanı sıra karmaşık bir ana parola oluşturmanız koşuluyla, Firefox Password Manager verilerinizi 256 bit AES şifresi kullanarak güvenli bir şekilde saklıyor.

Geçmişte, Firefox Sync verilerinizi korumak için oldukça güçlü bir sistem kullanıyordu. Ancak, 2014 yılında resmi olarak daha geleneksel bir bulut tabanlı senkronizasyon çözümüne geçtiler. Bu, geçmiş sistemleri kullanıcıların kayıp/unutulan parolaları kurtarmasına veya sıfırlamasına izin vermediğinden, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için yapıldığı açıklandı.

Şimdi, Firefox Sync şifreleri yerel olarak uçtan-uca şifreleme ile şifreleniyor olsa da, kullanıcı adı ve paroladan bir anahtar üretiliyor. Bu anahtar Mozilla tarafından çevrimiçi olarak saklanıyor ve kullanıcılar tarafından kullanıcı adlarını veya parolalarını sıfırlamak için kullanılabiliyor.

Bunun bazı endişelere neden olması bir ihtimal. Çünkü Mozilla Firefox Sync hesabınıza – teknik olarak, bilgisayar korsanlarının da erişebilmesi mümkün. 

Bununla birlikte Firefox parola yöneticisini kullanmak için özel parolalarınızı girmenizi pek de tavsiye etmem. Örneğin finansal bilgilerinizi burada saklamanız pek doğru bir seçenek olmaz. Çünkü birçok alternatifi olduğunu biliyoruz.

Kullanım Kolaylığı Mevcut!

Firefox Password Manager’ın kullanımı son derece basit. Hatta aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1. Tercihler -> Gizlilik ve Güvenlik’e tıklayın.

2. Formlar ve Parolalar altında, Ana parola kullan kutusunu işaretleyin.

3. Karmaşık bir parola oluşturun veya oluşturmak için bir web sitesi kullanın. Çünkü hesap güvenliği her şeyden önemli.

Sonuç

Birincil hedefiniz gizlilik ve güvenlikse pek önermiyorum. Fakat basit anlayışa sahip, kullanışlı ve arayüzü kolay olan bir parola yöneticisi arıyorsanız (örneğin çocukların parola yöneticisinin ne olduğunu anlaması için önerilebilir.) bu iyi bir seçenek olabilir. Daha farklı ve kaliteli, ekstra özellikler sunan bir parola yöneticisi arıyorsanız inceleme kategorimizde küçük bir arama yaparak daha farklı alternatiflere ulaşmanız mümkün.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deepfake - deepfake ses - deepfake ses dolandırıcılığı - siber dolandırıcılık - siber güvenlik

Dikkat! Deepfake Ses Dolandırıcılığı Başladı! Tanıdığınız Numaralardan Arıyorlar!

passcamp - passcamp incelemesi - passcamp güvenli mi - parola yöneticisi - lorentlabs

Parola Yöneticisi | PassCamp İncelemesi! PassCamp Güvenli Mi?