in

Telefonumda Chrome Kullanmalı Mıyım? Mahremiyete Saygılı Mı?

google chrome kullanmalı mıyım - chrome güvenli mi
google chrome kullanmalı mıyım - chrome güvenli mi

Telefonumda Chrome’u Kullanmalı Mıyım? Mahremiyete Saygılı Mı?

Google Chrome, birçok kişi tarafından kullanılan ve birçok kişiye göre kaliteli bir tarayıcı. Hatta en çok kullanılan tarayıcılar arasında ilk sırada yer alıyor. Ancak Google Chrome birkaç önemli sorunla birlikte geliyor.

Tarayıcınız internete açılan kapılardan sadece bir tanesi. Bu yüzden internetteki mahremiyet oldukça önemli. Eğer bu kapıda sizin bilgileriniz derinlemesine öğreniliyorsa burada sorun var demektir.

Mahremiyetin yanında en büyük problemlerden birisi tabii ki de RAM sorunu. Google Chrome, en fazla RAM harcayan tarayıcılar arasında yer alıyor. Ne kadar çok sekme açarsanız cihazınızın ya da tarayıcınızın bir o kadar yavaşladığına şahit olabilirsiniz. Google Chrome’un sizin hakkınızda topladığı bilgileri hiç araştırdınız mı? Şaşırtıcı derecede bilgi topladığı biliniyor.

Google Chrome’u Belki De Kullanmamalısınız:

Çevrimiçi hizmetlerden beklenen en önemli konulardan birisi veri toplama konusunda şeffaf olmaları. Yani bir kullanıcının beklentisi hız, güvenlik, gizlilik ve şeffaflık olmalı. Bunlardan hangisini kontrol ettiniz? Kesinlikle hepsini kontrol etmelisiniz. Google Chrome ve Google’a ait ürünlerin bir kısmı ne yazık ki bu konuda tam anlamıyla hizmet vermiyorlar ve sorun aslında tam da burada başlıyor.

Facebook her ne kadar bu konuda en büyük suçlulardan birisi olsa da bir Forbes soruşturmasında aslında Chrome’un da bu kadar suçlu olduğu görülüyor. Chrome üzerindeki bazı izleme hareketlerini durdurabildiğimizi düşünüyoruz değil mi? Aslında tam olarak bu böyle değil.

Araştırmacı Tommy Mysk, Forbes’a Android işletim sistemine sahip olan bir cihazda bulunan Chrome’un hareket sensörünün varsayılan olarak herhangi bir web sitesinde erişilebilir olduğunu açıkladı. Gizli modda gezinirken bile açık olması ise ürkütücü. Android uygulamalarının arka planda hareket sensörüne siz farkında olmadan erişip okuyabildiğini de açıklamasında görmeniz mümkün.

Bu özellik iOS cihazlarda bulunan Safari’de de var. Fakat bunu durdurabilmeniz mümkün.

google chrome dan onemli bir sorunu cozecek yenilik
Chrome

Ne Yapabiliriz?

Chrome’un her hareketinizi takip ediyor olmasından hoşlanmadıysanız aslında yapılması gereken bazı şeyler var. Birincisi tabii ki hemen Google Chrome alternatifleri gibi bir araştırma yapmak. Fakat durun! Sizin için bir araştırma yapmıştık. Gizliliğiniz İçin En İyi Tarayıcı Hangisi? Tarayıcıları Sizin İçin Sıraladık! Bu başlıktaki içeriğimize göz atın. Fakat farklı web sitelerinden de araştırmalar yapmayı unutmayın.

Siz ne kullanıyorsunuz derseniz Brave kullandığımızı söylemek istiyoruz. Brave, gizlilik ve güvenlik odaklı bir web tarayıcısı. Son birkaç yılını araştırdığınızda kullanıcı sayısındaki artışı çok net bir şekilde görebilirsiniz.

Peki sadece Brave mi bir tercih dediğinizi duyar gibiyim. Tabii ki hayır. Daha iyileri de olmasına rağmen farklı alternatifler her zaman var.

Örneğin Mozilla’nın Firefox’unu kullanmayı hiç düşündünüz mü? Firefox da aynı Brave gibi gizliliğe önem veren tarayıcılardan bir tanesi. Hatta web sitemizden Firefox diye arama yaparsanız nasıl kullanılacağına dair farklı başlıklarda farklı ipuçları rehberlerimiz var. Mutlaka okuyun deriz.

İlgili: Android Telefona Uygulama İndiremiyorum! Ne Yapmalıyım?

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple'ın Kulaklığını Kişiselleştirmenin faydaları - apple airpods

Apple’ın Kulaklığını Kişiselleştirmenin 5 Basit Yolu!

global kripto para borsası okex - okex al sat robotu - nasıl kullanılır

OKEx Al Sat Robotu Nasıl Kullanılır? OKEx Al Sat Robotu İncelemesi!