in

İnternette Gizli Kalma Kılavuzu! | Özet!

internette gizli kalma - çevrimiçi anonimlik - çevrimiçi güvenlik - siber güvenlik
internette gizli kalma - çevrimiçi anonimlik - çevrimiçi güvenlik - siber güvenlik

İnternetteki güvenliğimiz kadar gün geçtikte gizliliğimize vereceğimiz önem de artıyor. Birçok kişi toplumun kullandığı uygulamalardan uzaklaşıyor. Daha doğru uygulamalara daha hızlı bir geçiş başladı. İnsanlar artık ya tamamen anonim olmak istiyorlar ya da anonimliğe adım atmak istiyorlar. Çünkü internetin güvenli bir yer olmadığı artık birçok kişi tarafından görülmeye başlandı.

İnternette gizli kalma, temel bir insan hakkıdır. Bu hak, tüm önemli uluslararası ve bölgesel insan hakları bildirimlerinde dile getirilmektedir:

* Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Bildirgesi (UDHR) 1948, Madde 12

* Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi (ICCPR) 1966, Madde 17

* Amerikan İnsan Hakları Sözleşmesi, Madde 11

* Amerikan İnsan Hakları ve Görevleri Bildirgesi, Madde 5

* Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Madde 8

Dünyanın dört bir yanında, 130’dan fazla ülkede mahremiyetin korunması ile ilgili anayasal açıklamalar bulunuyor. Umarız ki bu sayı artar.

Gizliliğinizi Korumak İçin Temelde Neye İhtiyacınız Var?

1- Güvenli ve iyi bir tarayıcı. Güvenli birçok tarayıcı olduğunu görebilirsiniz. Bu detaylara web sitemizin ‘incelemeler’ kategorisinden de ulaşabilirsiniz. Siz ne önerirsiniz derseniz; Tor ya da Brave kullanabilirsiniz. Tor ile ilgili içeriğimize de web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Chrome, Safari, Edge gibi tarayıcılar kesinlikle verilerinizi toplar ve bunu kullanır.

2- Kaliteli bir reklam engelleyici. Hepimiz zaman zaman korkunç pop-up’larla karşılaştık. Kendi kendine açılan sayfalar ya da sağdan soldan çıkan banner reklamlar! Çoğumuz bir veya iki reklamla başa çıkabiliriz, ancak ticari çıkarlar kullanıcı deneyimine engel olduğunda iyi bir reklam engelleyiciye kesinlikle ihtiyacınız var. Bu konuya dair de incelemeler kategorimize göz atabilirsiniz.

Bazı pop-up’lar düpedüz kötüdür ve sizi kötü amaçlı yazılım enjekte eden sayfalara yönlendirir.

3- İyi bir antivirüs kesinlikle gerekli.

İlk 2 madde gizliliğinizi korumak için bir temeldir. Fakat anti-virüs olmadan biraz eksik kalabiliriz. Virüs ve kötü amaçlı yazılımlardan korunmak için kesinlikle antivirüs gerekiyor.

4- Hızlı, bilinen bir VPN. Gizlilik cephaneliğinizde olması gereken tüm araçlardan biri olan VPN, listenin en üstünde olmalıdır. VPN hizmetleri veya sanal özel ağlar, tüm web trafiğinizi şifrelemek ve IP adresinizi maskelemek için tasarlanmıştır.

İnternette gizli kalma içeriğimizi beğendiyseniz şunu unutmayın ve buradan devam edin: VPN kullanırken dolandırılmayın. Bu konudaki detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

İçeriği Oyla
photo 1575729875131 8218f9407830

VPN Kullanırken Dolandırılmayın!

12375008 3x2 xlarge

Çin, Android Cihaz Kullananları Hacklemiş!