in

Konumuz IP, Bölüm-2: IP Adresi Nasıl Gizlenir? Neler Yapmalıyım?

ip nedir - ip değiştirme - dns değiştirme - proxy değiştirme
ip nedir - ip değiştirme - dns değiştirme - proxy değiştirme

IP Adresi Nasıl Gizlenir?

IP adresinizi gizlemenin üç yolu:

IP adresinizi gizlemenize yardımcı olacak araçlar mevcuttur. En baskıcı ülkeler dışında herkes için tamamen yasaldırlar. İşte büyük üçlü:

  1. Bir VPN (Sanal Özel Ağ)
  2. Proxy sunucusu
  3. Tor ağı

Bu üçü, IP adresinizi gerçekten gizlemenin ana yoludur. IP adresinizi değiştirmek için birçok teknik de vardır, ancak bunlar gerçekten ilgilendiğimiz sorunların hiçbirini ele almaz. Bir IP adresi bir noktada adınıza bağlanırsa, bu kayıtlar mucizevi bir şekilde kaybolmayacaktır çünkü IP adresinizi değiştirirsiniz. Geçmişte bu IP adresiyle yaptıklarınızın kayıtları da olmayacak. Yalnızca IP adresinizi gizleyerek belirli bir etkinlikle ilişkilendirilmeyecek şekilde korunursunuz.

1. IP adresinizi gizlemek için bir VPN kullanın! (En iyi çözüm)

Bir VPN, IP adresinizi gizlemenin en iyi yolu. Diğer yaklaşımların her birinin kendi faydaları olsa da, VPN’ler size kullanım kolaylığı, güvenlik ve gizliliğin en iyi kombinasyonunu sunar. Bir VPN kullandığınızda, cihazınız dünyanın herhangi bir yerinde bulunan bir VPN sunucusuna bağlanırsınız. Bu size gizlilik, güvenlik ve coğrafi olarak engellenen içeriğe erişim sağlar.

Sonuç olarak, yalnızca VPN gerçek IP adresinizi bilir ve en iyi VPN’lerin iş modeli, kullanıcıları için maksimum gizlilik ve güvenlik sağlamayı gerektirir. En iyi VPN’ler çevrimiçi yaptıklarınızı takip etmez. En iyi VPN’lerin önemli bir satış noktası, VPN’e bağlandığınızda ne yaptığınıza bağlı olarak sizi tanımlamak için kullanılabilecek hiçbir günlük tutmamalarıdır, bu nedenle günlük tutmayan bir VPN hizmetinden faydalanmakta fayda var.

Bunun ötesinde, VPN‘ler gizliliğinizi korumak ve tüm çevrimiçi etkinlikleriniz için güvenlik sağlamak için başka şeyler yapar. Cihazınız ile VPN sunucusu arasındaki bağlantıyı şifrelerler. İletilerinizi göremezler ve iletileriniz VPN sunucusundan geçtikten sonra kiminle iletişim kurduğunuzu söyleyemezler.

2. IP adresinizi gizlemek için bir proxy sunucusu kullanın (Riskli)

Proxy sunucuları için VPN’lerin daha az yetkin kardeşleridir diyebiliriz. Bir VPN sunucusu gibi, cihazınızla İnternet’in geri kalanı arasında bir proxy sunucusu bulunur. Proxy sunucusu IP adresinizi iletilerden kaldırır ve kendi IP adresinizi açığa çıkarmayacak şekilde iliştirir.

Ama bütün yaptıkları bu.

Proxy sunucular, VPN’lerin sağladığı diğer tüm gizlilik ve güvenlik özelliklerinden yoksun, bunu unutmayın. Daha da kötüsü, proxy sunucuları çeşitli saldırılara karşı savunmasızdır. Hatta bazıları gizlice kayıt yapar ve satar, ilk etaptaki onları tamamen kullanma amacını ne yazık ki yitirir.

3. IP adresinizi gizlemek için Tor kullanın (Yavaş)

Tor, verileri birden çok sunucudan geçirerek anonimlik sağlamak için tasarlanmış bir bilgisayar ağıdır. Devlet temsilcileri ve sıradan insanlar tarafından kullanıldığında, IP adresinizi gizleyebilir, ancak onu bir VPN’den daha az çekici bir seçim haline getiren bazı dezavantajları vardır.

Tor ağına bağlanmak için Tor tarayıcıyı kullanmanız gerekir . Bu tarayıcı oldukça basit, ancak normal tarayıcılar değilken Tor ağına nasıl bağlanacağını biliyor. Tüm verileriniz birden fazla sunucudan geçtiğinden (birden fazla şifreleme ve şifre çözme aşamasıyla) Tor ağı oldukça yavaş olabilir

Tor ağının normal İnternet ile sadece sınırlı bağlantıları var, bu da bir VPN’nin erişemediği popüler web sitelerini ziyaret etmeyi beceriksiz kılar. 

IP adresi nasıl gizlenir içeriğimizin birinci bölümüne Buraya tıklayarak hızlıca erişebilirsiniz.

İçeriği Oyla
IP Adresi

Konumuz IP, Bölüm-1: IP Adresim Nedir? IP Adresimi Neden Gizlemeliyim?

111111

Konumuz IP, Bölüm-3/Son: IP Adresi Gizleme ve Tor Detayları!