in

Puffin İncelemesi: Puffin Web Browser Nedir? Ne işe yarar? Güvenli Mi?

Puffin browser 1920x1080
Puffin browser 1920x1080

Puffin İncelemesi başlamadan önce hemen Puffin Web Browser hakkında detaylara kısaca yer verelim. Bakalım kimler tarafından hangi tarihte kurulmuş? Sonra da ne gibi özelliklere sahip bunları konuşalım.

Puffin İncelemesi: Puffin Web Browser Nedir? Ne İşe Yarar? Güvenli Mi?

23 Kasım 2010 tarihinde kurulan Puffing Web Browser, CloudMosa tarafından geliştirilmiştir.

Puffin Browser’ın en önemli özelliklerinden birisi içerikleri işleme sürecinde şifreli bulut sunucularını kullanıyor olmasıdır.

Verimlilik ve hız konusuyla alakalı yapılan testlerde oldukça başarılı bir tarayıcı. Fakat bu hız sadece kendi özellikleri bakımından hızlıdır.

Puffin Web Browser kendi içine gömülü Adobe Flash Player ile birlikte gelir. Bu sayede flash içeriklerinizi hızlıca Puffin ile takip edebilirsiniz.

Puffin’e gömülü olarak gelen özellikler arasında gamepad ve ekran klavyesi ve fare özellikleri de bulunuyor.

Puffin İncelemesi: Güvenli Mi?

Bu tarayıcıda Puffin Web Browser, Puffin Web Browser Lite ve Puffin Web Browser Pro olmak üzere 3 çeşit seçenek var. Lite tamamen iOS kullanıcıları için çıkartılan bir ürün. Nedeni ise Apple’ın Puffin’i AppStore’dan kaldırması. Pro ise 2010 yılında yayınlandı. Pro, ücretli ve farklı birkaç özellik sunuyor.

2017 yılında Puffin Web Browser, App Store’da Japonya, İtalya, İngiltere, Fransa ve Güney Kore dahil 58 ülkede en iyi uygulama seçildi. 

Eğer internet paketiniz az ise ya da şarjınız az ise Puffin’i mobilde kullanmak doğru olabilir. Çünkü diğer web tarayıcıları gibi internet paketinizi ve şarjınızı çok hızlı tüketmez.

Puffin bazı ülkelerde erişime engellidir. Bu ülkelerin başında tabi ki Çin vardır. Çin’in dışında bazı okullarda da Puffin özel olarak engellenmiştir. Bu okullardaki engellemelerin başında ise ABD gelmektedir.

Puffin Web Browser %100 güvenlik ya da gizlilik sağlamaz. Bu oran %90’ın da altındadır.

iOS, Android, Windows, MacOS için mevcuttur.

Arayüz kullanım kolaylığı her web tarayıcıda olduğu gibi kolaydır. Aynı zamanda tema değişikliği de Puffin Browser’da olan ek bir özelliktir.

Halka açık wi-fi kullanırken her tarayıcıyı kullanmamalısınız. Fakat güvenlik açısından Puffin diğer tarayıcılara göre oldukça güvenlidir. Tabi ki açık ağlara bağlanmayı da pek güvenli bulmuyoruz.

Puffin Browser Review

Örneğin iPhone kullanırken Safari’de bir müziği ya da videoyu açtığınızda ikinci sekmeye geçişinizin sonucu kapanır. Dinleyemez ya da izleyemezsiniz, devam etmez. Fakat Puffin Browser’da bu böyle değil. Puffin’i kullanırken ikinci sekmeye geçtiğinizde ilk sekmedeki müzik – video aralıksız devam eder.

Mobil versiyonları bazen yavaş olabiliyor fakat ihtiyaç anında kullanılabilir bir web tarayıcı.

Puffin Web Browser’da cihazlar arası senkronizasyon ne yazık ki yok.

%100 verim almayı düşünenler Puffin Browser Pro’yu kullanmalı. Evet para kazanmayı iyi bilen bir şirket. 2019 yılında da farklı ödüller kazanan bir şirket.

Puffin herhangi bir Chrome eklentisini desteklemez. Fakat Chrome eklentisini destekleyen farklı web tarayıcıları var. Bu tarayıcılarla ilgili başlıklarımızı da hemen aşağıdaki bağlantılara tıklayarak okumanız mümkün.

Masaüstünde sadece dört arama motoru (Google, Bing, NAVER ve Yandex) varsayılan olarak ayarlanır.

Puffin aracılığıyla bir dosya indirdiğinizde, onu doğrudan buluta kaydetme gibi bir seçeneğiniz var.

Hatta Puffin’in engelli olduğu ülkeler arasında İran, BAE ve Katar da bulunuyor.

RAM tüketimi oldukça düşük bir web tarayıcısı.

Eğer HTTP bir siteye girerseniz Puffin sizi uyarmaz. Bu aslında oldukça kötü bir durum. Umarız ki bu durumu değiştirirler. Sadece yeşil bir asma kilit pek güvenliği sağlamaz.

Sonuç:

Puffin Web Browser gizlilik ve güvenlik konusunda yenilikçi bir yapıya sahip. Kişisel olarak da bir dönem kullandığımız (mobilde) bir web tarayıcı. Fakat bu kadar az özellik ve detay ile kullanma tercihiniz ne olur bilinmez.

Peki siz Puffin hakkında ne düşünüyorsunuz ya da kullanıyor musunuz?

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uma coin

UMA Coin Nedir? Nereden Alınır?

iphone 14 pro max

iPhone’da Ana Ekranı Özelleştirme: İşte Basit 5 Öneri!