in

Şirketlerde Mobil Cihaz Güvenliği İçin 5 İpucu

şirketlerde mobil güvenlik - cihaz güvenliği - siber güvenlik
şirketlerde mobil güvenlik - cihaz güvenliği - siber güvenlik

Şirketlerde Mobil Cihaz Güvenliği İçin 5 İpucu!

Şirketlerde kullanılan mobil cihazlar iletişimi hızlandırırken aynı zamanda yanında da siber güvenlik tehditlerinin ortaya çıkmasına da neden oluyor. Bu içeriğimizde veri güvenliği temelinde mobil cihazlarda dikkat edilmesi gereken belli noktaları ele alacağız. Birçok iş yerinde işlerin sürekliliğinin ve nitelikli olmasının ilk nedeni sağlıklı iletişim. Sağlıklı iletişimi kurarken de çalışanların veri güvenliğine verdiği önemi biliyor musunuz? Birçok şirket veri güvenliği konusunda eğitimler verirken henüz birçok şirkette ise bu konunun konusu bile açılmış değil. Her ne kadar şirket verilerinin mobil cihazlarda bulunması yasak olsa da verilere erişimi sağlayan uygulamalar sayesinde o verilere erişmek mümkün. Siber korsanlar mobil cihazlara erişerek o verileri çalabilir, bu yüzden aşağıda sıraladığımız maddelere göz atmanızı öneririz. İlgili: Mobil Uygulamalar Sizi İzliyor. Bunu Durdurabilirsiniz!

Mobil Cihaz Güvenliği

1- Kullanıcılar İçin Kimlik Doğrulama:

Kullanıcıların kimlik doğrulaması yapabilmesi için artık gelişen teknoloji sayesinde farklı farklı seçenekler sunmak mümkün. Güçlü bir parolanın yanında kullanıcılar mutlaka kimlik doğrulama işlemi yapmalılar. Kullanıcılara iki adımlı kimlik doğrulama, biyometrik kimlik doğrulama, cihaz doğrulama gibi birçok seçenek farklı seçenek sunulabilir. Güçlü bir parola oluştururken büyük – küçük harf, noktalama işaretleri ve sayılar kullanmayı unutmayın. Güçlü bir kombinasyon ile parola oluşturmak kişisel verilerinizin yanında finansal bilgilerinizi de korumanızı sağlar.

2- İşletim Sisteminizi ve Antivirüs Uygulamalarınızı Güncel Tutun:

Siber suçluların en çok sevdiği iki şey var. Birincisi eski bir işletim sistemi ikincisi ise antivirüs bulunmayan cihazlar. Tüm mobil cihazlarınızda ve hatta bilgisayarlarınızda mutlaka bir antivirüs bulundurun. Antivirüs genel taraması hep aktif olarak açık olsun, işletim sisteminizi ve antivirüs uygulamanızı ise hep güncel tutun. Ortaya çıkan herhangi bir kötü amaçlı yazılımın tespit edilmesinin ardından antivirüs uygulamanız güncelleme alacaktır. O güncellemeyi yapmanız sizi ortaya çıkan yeni kötü amaçlı yazılımdan korur.

3- Cihazlarınızı Rootlamayın, Jailberak Yapmayın.

Mobil cihazlarınızı kullanırken ara ara güncellemeler geliyor, bunu biliyorsunuz değil mi? Bu güncellemelerin temel amacı güvenlik açıklarını ve sorunları gidermek. Eğer bir mobil cihazı rootlar ya da jailbreak yaparsanız o güncellemeleri alamazsınız. Cihazınızda mevcut sorunların yanında düzeltilemeyecek problemler oluşabilir. Root ve Jailbreak gibi işlemleri yapmak aslında oldukça sakıncalı. Siber korsanlar, jailbreak ya da rootlu cihazlara kendilerinin cihazlarıymış gibi erişebilir, müdahalede bulunabilir. Aman dikkat!

4- Açık Ağlara Mobil Cihazlarla Bağlanmayın.

Aslında açık ağlara hiçbir cihazınız ile bağlanmamalısınız. Fakat bu başlıkta bu konuyu şirket cihazları üzerinden ele aldığımız için neden mobil cihazlarla bağlanmamalıyız bunu konuşacağız. Hassas şirket verilerinizin bulunduğu mobil cihazınızda açık ağlardan siber saldırı gerçekleştirilmesi oldukça mümkün. Hastane, park, okul, kafe vb. gibi yerlerin ağlarına bağlanmamak oldukça önemli bir durum. Şirketlerin IT ve güvenlik ekipleri aslında çalışanlarını ilk etapta bu konuda uyarmalı ve dikkat etmelerini talep etmelidir.

5- Cihazınızı Yedeklemeyi Unutmayın.

Cihaz yedekleme özelliği artık bütün cihazlarda mevcut. Peki neden kullanmıyoruz? Bir şeylerin yedeğini almak aslında oldukça önemli. Fakat birçok çalışan yedekleme yapmadan çalıştığı için cihazlara gerçekleştirilen siber saldırılardan sonra veri kaybı yaşanıyor. Yedekleme yaparken KVKK kapsamında yedekleme gerçekleştirdiğinizden emin olun. Herhangi bir yanlış yedekleme canınızı sıkabilir. Sağlam ve iyi bir yedeklemenin sizi veri kaybından kurtarabileceğini unutmayın.

İlgili: Mobil Uygulama İndirmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler!

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kripto para borsası bitpanda - bitpanda güvenilir mi - bitpanda hakkında - bitpanda üyeliği açma

Kripto Para Borsası Bitpanda Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Bitpanda Grup

brute force nedir? kaba kuvvet saldırısı nedir? siber güvenlik

Brute Force Nedir? Brute Force Saldırıları Artıyor! Nasıl Korunacağız?