in

Steam Deck Nedir? Çıkış Tarihi Duyuruldu!

steam deck nedir
steam deck nedir

Oyun sektörünü uzun zamandır tekellerinden bir tanesi Steam. Oyun sektörünün içinde olması ancak herhangi bir konsol veya cihaz üretmemesi garip olurdu herhalde. Steam de öyle düşünerek Nintendo’nun hakim olduğu el konsolu piyasasına girmeye karar verdi. Peki piyasadaki rekabeti arttıracak Steam Deck nedir? Steam Deck ne zaman çıkacak? Bu soruların cevaplarına ve daha fazlasına içeriğimizden ulaşmanız mümkün!

Steam Deck Nedir?

Steam Deck, Steam tarafından geliştirilen bir el konsoludur. Bu konsolu Nintendo konsolundan ayıran en bariz özellik ise tüm Steam oyunlarınıza erişim sağlayabiliyor olmanız. Kütüphanenizde bulunan tüm oyunları Steam Deck ile oynamanız mümkün olacak. Ayrıca Epic Games kütüphanenizde bulunan oyunlara da Steam Deck ile erişebileceksiniz. Konsolu öne çıkaran bir başka özellik ise – ki buna özellikler demek daha doğru olur- sunduğu sistem özellikleri. Bir el cihazı olmasının yanı sıra son nesil Playstation ve Xbox konsollardan geri kalmıyor. 16GB RAM’in yanı sıra AMD Zen 2 CPU ve RDNA 2 mimari yapıya sahip GPU oldukça dikkat çekiyor. Bu özellikleri sunarak sadece Nintendo ile değil diğer konsollar ile de rekabet halinde olacağının sinyalini veriyor. 7 inç ekranı ise telefonlardan çok da büyük olmadığını bize gösteriyor. Ekran boyutunun kullanıcılar tarafından ne kadar benimseneceğini ise cihaz çıktığında göreceğiz.

Steam Deck ne zaman çıkacak?

Konsolumuz ilk olarak Aralık 2021’de çıkacak diye duyuruldu. Ancak yaşanan teknik aksaklıklardan dolayı tarih ileri alındı. İleri alındığı tarih hemen duyurulmasa da yakın zamanda Steam cephesinden açıklama yapıldı. Cihazımız 28 Şubat’ta piyasaya çıkacak. Rezervasyon yaparak ürünü satın alanlar öncelikli sırada olacak. Dolayısı ile rezervasyonunuz var ise Steam’den gelecek mailleri kontrol etmeyi unutmayın.

Fiyatı ve Türkiye’ye çıkacak mı?

Halihazırda ürünler sadece Avrupa pazarına satılıyor. Steam’in özellikle ekonomik olarak üst düzey olmayan ülkelere yerel fiyatlandırmalar yaptığını biliyoruz. Ancak fiziksel bir ürün olduğu için yerel fiyatlandırma yapılmayacağını düşünüyorum. En düşük hafıza ile 399 dolara satılan ürünün ülkemize çıkması halinde ne kadar olacağını kestirmek ise oldukça zor. 399 doları mevcut kur ile çevirip vergiyi de ekleyince Türk kullanıcılar için hayal gibi duruyor. Ancak şirket tarafından da ülkemizde satılıp satılmayacağına dair resmi bir açıklama da mevcut değil. Umarız bütçeleri zorlamayacak ve eğlence aracına değecek bir fiyata erişim sağlayabiliriz!

Bu içeriğimizde yakın zamanda çıkacağı duyurulan Steam Deck’e değindik. Umarız faydalı bir içerik sağlayabilmişizdir. Steam Deck özellikleri ve ülkemizdeki fiyat politikasının ne yönde olacağı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz! Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Izumi-Finance-bybit-global-kripto-para-borsası Bybit, 750.000 MOVEZ

Bybit NFT Pazarı Kullanıma Açıldı! Özel Ödülleri Kaçırmayın!

meetweb nedir - meetweb onaylı hesap - meetweb hakkında - meetweb güvenli mi

MeetWeb ile Tanışın: Dünya MeetWeb’e Sığar!