in

YouTube’u Çocuklar İçin Güvenli Bir Bölge Haline Getirebilirsiniz!

youtube çocuk - youtube kids - youtube'u güvenli hale getirme - çocuklar için youtube

Youtube, çocuklar için güvenilir olmak zorunda olan platformlardan sadece bir tanesi. Özellikle ebeveynler küçük çocukların ellerine telefon veya tabletleri vererek onları büyütmeye çalışıyorlar. Sizce bu doğru bir seçenek mi? Hayır, kesinlikle değil. Çocuklarla ilgilenmesi gereken ebeveynler, çocuklar sessiz bir şekilde oturup hiçbir problem çıkartmadıkları için bunu yapıyorlar. Tekrar etmek faydalı diye düşünüyorum. Bu doğru bir seçenek değil.

Peki belli bir yaş aralığındaki çocukların Youtube güvenliğini nasıl sağlayabiliriz?

Youtube’da Güvenli Arama adı altında bir özellik var. Bu özelliği etkinleştirerek çocukları birçok riskten koruyabilirsiniz. Şiddet içeren videolardan, görsellerden, cinsel ve diğer istenmeyen içeriklerden çocukları korumanız mümkün. Bunun yanında ayrıca aileler, çocukların izledikleri videoların ara geçişlerine de oldukça dikkat etmeliler. Ara geçiş dediğimiz şey şu: Bazı videoların içerisinde psikolojik rahatsızlığa neden olabilecek içerikler yerleştirilebiliyor. Bu tür içeriklerle çocukların karşılaşmaması için ebeveynler kesinlikle çocukların izleyeceği videoları önceden seçmeli ve kontrol etmeliler.

Çocukların Youtube gibi platformlarda zaman geçirmesi aslında kötü bir şey değil. Fakat bu geçirilen vakit kesinlikle kontrollü olmalı diye düşünüyoruz. Örneğin belli psikolojik bozukluklara yol açabilecek videoları izlemek yerine çocuklar eğitim amaçlı şeyler izleyebilir. Bu eğitimler arasında yabancı dil, matematik veya boyama gibi şeyler olabilir. Tabi ki zaman geçirmek için de Youtube oldukça müthiş bir platform. Bu noktada ise zamanın nasıl değerlendirildiği oldukça önemli.

İlgili:

Kısıtlı Mod’u açma veya kapatma (Kaynak: Google)

  1. Profil resminizi NB5qyD2bwPLSxRz3L4RkFWHtTntWnKPJ5 jUmi5tToCc3 230ToGVw1WbpGWolgh2eT4=w18 h18 tıklayın. 
  2. Kısıtlı Mod‘u tıklayın.
  3. Görüntülenen iletişim kutusunda, Kısıtlı Mod’u açın veya kapatın.

Aile üyeliğinizde Kısıtlı Mod’u kontrol etme:

Family Link uygulamasını kullanan bir ebeveynseniz uygulamanın ayarlarına giderek çocuğunuzun hesabında Kısıtlı Mod’u açabilirsiniz. Family Link’i kullanarak çocuğunuzun hesabında Kısıtlı Mod’u etkinleştirmeniz durumunda, çocuğunuz oturum açtığı hiçbir cihazdan Kısıtlı Mod ayarını değiştiremez.

Kısıtlı Mod ile ilgili diğer bilgiler:

Videonun başlığı, açıklaması, meta verileri, Topluluk Kuralları incelemeleri, yaş kısıtlamaları gibi birçok belirteci kullanarak erişkinlere uygun olabilecek içerikleri belirliyor ve filtreliyoruz. Kısıtlı Mod, tüm dillerde kullanılabilir ancak kültürel farklılıklar ve hassasiyetler nedeniyle farklı şekillerde çalışabilir.  Bu mod etkinleştirildiğinde izlediğiniz videolardaki yorumları göremezsiniz.

Kısıtlı Mod, tarayıcı veya cihaz düzeyinde çalıştığından bilgisayarınızda kullandığınız tüm tarayıcılarda ayrı ayrı etkinleştirilmesi gerekir. Tarayıcınız birden çok profil destekliyorsa bunu her profil için etkinleştirmeniz gerekir. Youtube çocuklar için güvenilir bir platform olacaksa kesinlikle bunun başlangıcı ebeveyn kontrolü. Lorentlabs üzerinden farklı içeriklerimize hızlıca erişebilirsiniz.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bilira - bilira balancer üzerinden pasif gelir kazanmak artık mümkün - bilira balancer platformunda - bilira kripto para

BiLira ile Balancer Üzerinden Pasif Gelir Kazanmak Artık Mümkün!

10 1

Saldırı Uyarısı: Bu 6 Uygulamada Kötü Amaçlı Yazılım Tespit Edildi!