in

Zoom Güvenliği ve Gizliliği için 10 Basit İpucu!

zoom güvenliği - zoom güvenli mi - zoom hakkında - zoom görüşme kaydetme

Zoom Güvenliği ve Gizliliği için 10 Basit İpucu!

Zoom güvenliği ve gizliliği ile ilgili olarak detaylara yer verdiğimiz bu ipuçları içeriğimizde her şey hızlı ve basit bir şekilde gerçekleştiriliyor.

2020 ve 2021 yılının en popüler uygulamalarından birisi olan Zoom hala birçok kesim tarafından kullanılmakta ve popülerliğini hala korumakta. Fakat tam anlamıyla bir güvenlik ve gizlilik sunmuyor. Bu yüzden kullanıcılar için 10 basit ipucu hazırlamak istedik.

Zoom, geri bildirimlere önem verdikçe ciddi bir şekilde ilerledi ve kullanıcı sayısını her gün arttırmaya devam ediyor. Fakat biliyorsunuz ki bir uygulamadaki gizlilik ve güvenliği sağlayabilmek için sadece uygulamanın kaliteli olması gerekmiyor. Bu yüzden kullanıcılar da bir şeyler yapmalı. İşte bu ‘bir şeyler’ aşağıda sıralandı.

1. Hesabınızı koruyun

Zoom profili de diğer profillerinizi koruduğunuz gibi korunması gereken profillerden birisi. Hesabınızı korumak için temel güvenlik önlemlerini almanız gerekiyor. Peki nedir bu temel güvenlik önlemleri? Kombinasyonu güçlü ve belli aralıklarla güncellenen parolalar. Bir parolayı oluştururken herkesin tahmin edebileceği şeylerden uzak durmak önemli. Büyük, küçük harf – noktalama işareti ve sayıları iyice bir karıştırın, evet evet aklınıza gelen şey gibi: Çorba! Bu sayede güvenliğinizi sağlamaya adım atmışken aynı zamanda iki faktörlü kimlik doğrulamayı da hızlıca aktif edin. İşte şimdi hesabınız biraz daha güvenli. Şimdi ek güvenlikten bahsedelim. Zoom’a özel olan bu ek güvenliğin adı Kişisel Toplantı Kimlik Kodu. Bu kodu başkaları ile ne yapmıyoruz? Tabii ki paylaşmıyoruz. Bize özel olan bize kalmalı. Unutmayın bu kodun sızması da oldukça kolay ve bu kodu alan birisi görüşmelerinize hızlıca katılabilir.

2. Zoom’a kaydolmak için sıfır bir mail kullanın

Aslında bunu her platform için yapmak en doğrusu. Çünkü bu sayede phishing ve kimlik avı saldırılarından korunmak oldukça mümkün. Fakat Zoom’daki problem bu değil. Geçtiğimiz süreçte Zoom’daki bir hatadan kaynaklı olarak Kazakistan’daki kullanıcıların bir kısmının maili birçok kişi ile açık bir şekilde paylaşıldı. Bu da maillere phishing ve kimlik avı saldırılarının olabileceği endişesini hemen arkasından getirdi. Bu yüzden her platform için farklı bir mail kullanmak oldukça iyi bir çözüm.

3. Sahte Zoom uygulamalarına karşı dikkat!

Zoom’a benzeyen bir uygulama ya da platform gördünüz mü? Eğer böyle bir uygulama ya da platform görürseniz anında şirkete bildirin. Zoom’un popüler bir uygulama olmasından dolayı birçok ülkede farklı farklı sahte uygulamaları ortaya çıktı. Bu da kullanıcıların en ufak bir dikkatsizliğinde büyük bir probleme yol açabilir. Zoom’u kullanmak için resmi web sitesini ve resmi uygulamasını kullanın.

İlgili: Avalanche Nedir? AVAX Nereden Alınır? AVAX’ın Geleceği ve Kurucusu!

4. Konferans bağlantılarını paylaşmak için sosyal medya profillerinizi kullanmayın

Herkese açık olarak bir etkinlik yapmak isterseniz bunu sosyal medyada paylaşmak pek doğru bir tercih olmayabilir. Troller tarafından içeriğiniz manipüle edilebilir veya konferansa yönelik saldırılarda bulunabilirler. Eğer herkese açık bir etkinlik yapmak istiyorsanız ve bunu sosyal medya platformlarından duyurmak istiyorsanız mutlaka Kişisel Toplantı Kimlik Kodunuzu kullanın.

5. Her toplantıyı bir parola!

Görüşmelere kimin katılacağını daha iyi seçebilmek ve tercih edebilmek adına kesinlikle her toplantıya farklı bir parola belirleyin. Varsayılan parola seçeneği her ne kadar güçlü olsa da bunu ara ara gözden geçirmekten zarar gelmez. Unutmayın; görüşme parolanız ile Zoom hesap parolalarınız farklı şeyler!

İlgili: Sıfır Bilgi İspatı Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

6. Bekleme Odasını açın ve aktif edin

Görüşme ayarları olarak da bilinen bu Bekleme Odası seçeneği oldukça önemli ve beğendiğim bir özellik. Bu özellik sayesinde görüşme sahibi katılımcıyı onaylamak zorundadır ve onaylamazsa katılımcı görüşmeye asla katılamaz. Birçok kişi tarafından da Zoom Lobi olarak da biliniyor. Ayrıca bu ilgi çekici özellik sayesinde görüşmeye katılan birisini istemediğinizde direkt olarak Bekleme Odasına gönderebiliyorsunuz.

7. Ekran paylaşma özelliklerini inceleyin

Zoom da aynı Google Meet gibi ekran paylaşımı özelliği sunan uygulamalardan bir tanesi. Bu nedenle bazı ayarları gözden geçirmekte fayda var. Bu özelliği kullanmadan önce ayarlarına bir bakın. Örneğin; Başkalarının kendi ekranlarını paylaşmalarını istemiyorsanız hangi seçeneği seçeceğinizi biliyorsunuz ya da ekran paylaşma özelliğini görüşme sahibi ile sınırlama, aramadaki herkese izin verme gibi özellikleri görüntüleyin ve ayarlayın.

Bu 7 basit ipucunun yanında Zoom’un sözde uçtan uca güvenliğine pek güvenmemek gerekiyor. Bu aldatıcı bir reklam olabilir mi? Bu konuyu kesinlikle detaylı araştırmanız gerekiyor. Önemli ve detaylı bir konu. Zoom özelinde değil fakat bütün görüntülü görüşmelerde ayrıca dikkat etmeniz diğer bi konu da kesinlikle sizleri kimin izleyip duyabileceği ya da o kişilerin neler duyabileceğini hatırlamak. Önemli bir konu bu değil mi? Aniden uzaktan çalışma sistemine geçen birçok iş yerinde patronlarına küfür eden kişilerin seslerine ilk etapta güldük. Fakat oldukça endişe verici bir durum. Son ve 10. ipucu ise Zoom’un web istemcisini kullanmak diğerlerine göre potansiyel zararı daha da azaltacaktır.

Zoom Güvenliği – İlgili: Zoom Klavye Kısayolları! Zoom Klavye Özellikleri ve Detayları!

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trust Wallet token nedir

Trust Wallet Token Nedir? TWT Avantajları Nelerdir?

windows 10'u hızlandırma - windows 10 - windows 10 nasıl hızlandırılır - bilgisayarı hızlandırma

Windows 10’u Hızlandırmanın Yolları! 8 Farklı Ayarı Gözden Geçirin!