in

3D Secure Nasıl Açılır? 3D Secure Nedir?

siber guvenlik

3D Secure Nasıl Açılır? 3D Secure Nedir?

Bu içeriğimizde 3D secure nasıl açılır ve nedir? Sorularını cevaplıyoruz.

3d Secure Nedir?

3D Secure, çevrimiçi kredi ve banka kartı işlemleri için ek bir güvenlik önlemidir. Artan internet dolandırıcılığı seviyelerine yanıt olarak Visa ve MasterCard tarafından geliştirilmiştir.

3D Secure özellikli kart ile alışveriş yaptığınızda, bankanız tarafından oluşturulan bir kerelik kodu girmeniz istenecektir. Bu kod yalnızca siz ve bankanız tarafından bilinir ve işleminize ekstra bir güvenlik katmanı ekler.

Bir tüccarsanız, tüm çevrimiçi işlemler için 3D Secure talep etmeyi de seçebilirsiniz. Bu, sizi dolandırıcılıktan korumaya yardımcı olacak ve ayrıca sigorta primlerinizi düşürmenize yardımcı olabilir.

3d-secure-nasil-acilir-nedir-2

Bununla birlikte, 3D Secure kusursuz bir yöntem değildir. Ana dezavantajı, ödeme sürecine müşteriler için sinir bozucu olabilecek ekstra bir adım ekleyebilmesidir. Ayrıca, bazı bankalar henüz 3D Secure’u desteklememektedir.

Bir işyeri sahibi iseniz, işlemleriniz için gerekli olup olmadığına karar vermeden önce uygulamanın artılarını ve eksilerini tartmalısınız. Ve bir tüketici iseniz, kartınızın bu özelliği destekleyip desteklemediğini öğrenmek için bankanıza danışın.

3D Secure Nasıl Açılır?

3-D Secure, çevrimiçi kredi ve banka kartı işlemleri için ek bir güvenlik katmanı olarak tasarlanmış XML tabanlı bir protokoldür. İnternet ödemelerinin güvenliğini artırmak amacıyla Visa tarafından geliştirilmiş ve Verified by Visa adı altında müşterilere sunulmaktadır. MasterCard, American Express, Discover ve JCB de sırasıyla MasterCard SecureCode, American Express SafeKey ve J/Secure olarak bilinen benzer hizmetler sunar.

guvenlik-duvari-nedir-guvenlik-duvari-nasil-kapatilir

Bir kart sahibi, katılımcı bir tüccardan bir satın alma işlemi gerçekleştirmeye çalıştığında, kart sahibi, genellikle, işlemi tamamlamak için bir şifre veya kod gibi ek bilgiler girmesinin istendiği, kartını veren kuruluşun web sitesine yönlendirilir. Bu ek adımın amacı, kart sahibinin kimliğini doğrulamak ve dolandırıcılık riskini azaltmaktır.

3D Secure’u kullanmak için, kart sahibinin önce kartını veren kuruluş tarafından kaydolması gerekir. Kayıt, genellikle kartı veren kuruluşun web sitesi aracılığıyla yapılır ve kart sahibinin bir kullanıcı adı ve şifre oluşturması gerekir. Kart sahibi kaydolduktan sonra, katılımcı bir satıcıdan her alışveriş yaptığında kullanıcı adını ve şifresini girmeleri istenecektir.

Kart sahibinin bu özellikli kartı yoksa veya kartı veren kuruluş 3D Secure’a katılmazsa, ek bilgi istenmeyecek ve satın alma işlemini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilecektir.

çevrimiçi ortamda mahremiyet - çevrimiçi ortamda gizlilik - internette gizlilik - online mahremiyet - siber güvenlik

3D Secure Kullanmanın Avantajları:

Online işlemler için 3D Secure kullanmanın birçok avantajı vardır. İlk olarak, kart sahibinin bankası tarafından oluşturulan bir kerelik kodu girmesini isteyerek ekstra bir güvenlik katmanı sağlar. Bu kod daha sonra işlem tamamlanmadan önce satıcı tarafından doğrulanır. Bu, dolandırıcıların çalıntı veya güvenliği ihlal edilmiş kredi kartı bilgilerini yetkisiz satın almalar yapmak için kullanmasını önlemeye yardımcı olur.

Bir diğer avantajı, ters ibrazların azaltılmasına yardımcı olabilmesidir. Bir işleme itiraz edilirse, kart sahibi, satın alma işlemine izin verdiğini kanıtlamak için kodu işyerine verebilir. Bu, uzun ve maliyetli bir ters ibraz sürecine gerek kalmadan anlaşmazlıkların çözülmesine yardımcı olabilir.

Son olarak, müşteri deneyimini iyileştirmeye de yardımcı olabilir. Müşteriler, ekstra bir güvenlik düzeyi sağlayarak, çevrimiçi alışveriş yaparken kişisel ve finansal bilgilerinin güvende olduğundan emin olabilirler. Bu, müşteriler ve tüccarlar arasında güven ve sadakat oluşturmaya yardımcı olabilir.

3D Secure nasıl açılır ile ilgili:

5/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPhone

Apple Watch Olmadan iPhone’unuzdan Antrenmanlarınızı Nasıl Takip Edersiniz?

Visual studio Codee

Visual Studio Code Nedir?