in

SWIFT Sistemi Nedir?

Swift nedir

Bu içeriğimizde: SWIFT sistemi nedir? Swift kodu ne anlama gelir? Rusya’nın Swift sisteminden çıkarılması ne ifade eder? Sorularının cevaplarına ve bu konuyla ilgili diğer detaylara yer verdik.

SWIFT sistemi nedir?

Swift, uluslararası hızlı ve güvenli para transferlerinin gerçekleşmesini sağlayan sisteme verilen isimdir. Açılımı ise: Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication yani Dünya Bankalar Arası Finansal İletişim Topluluğudur.

Uluslararası finans kuruluşları, Swift sistemi sayesinde sorunsuz, güvenilir ve oldukça hızlı para transferleri gerçekleştirirler. Bu sistemle; uluslararası ticarette finansal işlemlerin ülkeler için daha kolay bir hâle gelmesi sağlanmaktadır. 1973 yılında kurulan Swift sistemine güncel olarak 200’ü aşkın ülke ile binlerce kuruluş katılım sağlamaktadır.

Swift kodu nedir?

Uluslararası finans işlemlerinin gerçekleştiği swift sistemi ile yapılan döviz transferlerinin, hangi bankaya ulaşması gerektiğini belirten koda; swift kodu denir. Her bankanın kendine özel bir swift kodu vardır ve transferler bu kodlar dikkate alınarak yapılır. Böylece işlemlerin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi sağlanır. Ayrıca söz konusu bu işlemlerin transfer ücretleri bankalara göre çeşitlilik göstermektedir.

Rusya’nın swift sisteminden çıkarılması ne ifade eder?

Rusya’nın Ukrayna topraklarını işgalinden dolayı Batılı devletler arasında Rusya’nın bazı bankalarının swift sisteminden çıkarılması konusunda uzlaşmaya varıldı. Uluslararası transfer sisteminden çıkarılan Rusya bankaları, hızlı ve güvenli finans işlemlerinden faydalanma imkânından artık yararlanamayacak. Bunun sonucunda ithal ve ihraç edilen malların ücretinin ödenmesinde de birtakım sorunların meydana gelmesi kaçınılmaz olarak görülmektedir. Rusya, swift sistemine alternatif olarak MIR adlı Ulusal Ödeme Sistemini geliştirmiş olsa da bu sistem, diğer ülkeler tarafından yaygın olarak kullanılmamaktadır. Söz konusu bu sorunlardan ötürü Rusya ile ticaretini sürdüren ülkelerin; maliyetten ve zamandan tasarruf etmek, aynı zamanda da güvenli ticaret için başka alternatiflere yönelme olasılığı yüksektir. Dolayısıyla swift sisteminden çıkarılmış olan Rusya’nın; ekonomik anlamda uzun vadede negatif yönlü etkiler altında kalacağı öngörülmektedir.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okx-ikili-yatırım-nedir

OKX, TUSD ve USDC Staking’ini Başlatıyor!

Terra Luna nedir

Terra Nedir? LUNA Token Nereden Alınır?