in

Siber Sorunlar! ABD ve Rusya Arasındaki NotPetya Krizi!

Bilgisayarıma Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarım?
Bilgisayarıma Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarım?

Siber Sorunlar! ABD ve Rusya Arasındaki NotPetya Krizi!

Bu içeriğimizde aslında sadece ABD ve Rusya’yı değil, bütün dünyayı etkileyen siber sorunlar üzerine yazmak istedik. Eğer siz de siber sorunlar temelinde gerçekleşen siber savaşlarla ilgili merak ettiğiniz şeyler varsa bunlara bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz. Eğer içeriğimizle ilgili herhangi bir eksik ya da yazılmasını istediğiniz bir bilgi varsa bu konuyla ilgili olarak bize sosyal medya kanallarımızdan veya mail adresimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Daha hızlı ulaşmak için ne yapmalıyım derseniz sizin web sitemizin iletişim kategorisine yönlendirmek isteriz.

Siber Sorunlar:

Tarih boyunca birçok siber savaş yaşandı, ancak bazıları diğerlerinden daha fazla öne çıkıyor. Tarihin en büyük siber sorunları listesinin başında tabii ki ABD ve Rusya arasında anlaşmazlıklar yer alıyor. Gelin şimdi biraz geçmişe gidelim. 90’lı yıllara…

Amerika Birleşik Devletleri vs. Rusya

İlk siber savaş, 1990’ların sonunda ve 2000’lerin başında ABD ile Rusya arasında yaşandı. Rus bilgisayar korsanları tarafından ABD hükümetinin web sitelerine bir dizi saldırı ile başladı. ABD, Rus hükümetine ve askeri web sitelerine bir dizi saldırı düzenleyerek misilleme yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya, dijital alemde bir üstünlük savaşına kilitlendi ve riskler bundan daha yüksek olamazdı. Bu çatışma, yıkıcı sonuçlarla fiziksel dünyaya yayılma potansiyeline sahipti.

Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya on yıllardır bir Soğuk Savaş‘ın içindeydi ve rekabet şimdi siber alana da yayıldı. Her iki ülke de birbirine siber saldırılar düzenlemekle suçlanıyor ve durum hızla kötüye gidiyor.

Eylül 2016’da ABD, Rusya’yı başkanlık seçimlerini etkilemek amacıyla Demokratik Ulusal Komite’yi hacklemekle suçladı. Bu sadece bir başlangıçtı. O zamandan beri, Rusya’ya atfedilen bir dizi siber saldırı tabii ki oldu.

fidye yazılımları - siber güvenlik - lorent research lab
fidye yazılımları – siber güvenlik – lorent research lab

Bu saldırıların en dikkat çekeni, Ukrayna’nın altyapısını felce uğratan ve milyarlarca dolarlık zarara neden olan NotPetya virüsüydü. Bu virüs, Amerika Birleşik Devletleri’nin 2016 seçimlerine müdahaleleri nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulamasından sadece birkaç hafta sonra serbest bırakıldı.

Bu saldırılara yanıt olarak ABD, siber savunmasını güçlendirmek için bir dizi adım attı. Bunlardan en dikkat çekici olanı, ülkeyi siber saldırılardan korumaya adanmış bir askeri birlik olan Siber Komutanlığın kurulması olarak görülebilir.

Siber savunmasını güçlendiren tek ülke tabii ki ABD değil. Rusya ayrıca siber saldırılara karşı savunma ve saldırı yeteneğini geliştirmek için ciddi çalışmalar yürütüyor.

NotPetya:

NotPetya virüsü, Haziran 2017’de gerçekleşen bir saldırıydı. Saldırı öncelikle Ukrayna’yı vurdu, ancak Rusya, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya dahil olmak üzere diğer ülkelerdeki kuruluşları da etkiledi. Virüs, kurbanların dosyalarını şifreledi ve şifrelerini çözmek için virüsün yaratıcıları fidye talep etti. Ancak, saldırganlar aslında kurbanların dosyalarının şifresini çözme yeteneğine sahip değildi ve fidye yazılımı hızla yayılacak ve mümkün olduğunca fazla hasara neden olacak şekilde tasarlandı. Sonuç olarak, saldırı tahmini olarak 10 milyar dolar hasara neden oldu.

NotPetya ilk olarak Ukrayna’da keşfedildi ve burada işletmeler ve devlet kurumlarında büyük aksamalara neden oldu. Virüs, Ukrayna’nın bilgisayar ağları üzerinden hızla yayıldı ve yüz binlerce bilgisayara bulaştı. NotPetya daha sonra diğer ülkelere yayılmaya başladı ve benzer aksaklıklara neden oldu.

NotPetya saldırısı, yıkıcı doğası ve küresel etkisi ile dikkat çekiciydi. Virüs, işletmelere ve kuruluşlara önemli zararlar verdi ve milyarlarca dolara mal olduğu tahmin ediliyordu. Ek olarak, saldırı siber güvenliğin önemini ve işletmelerin ve kuruluşların ağlarını korumak için önlem alma ihtiyacını vurguladı.

Siber Sorunlar ile ilgili benzer içerikler:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

netflix - netflix için vpn - en iyi vpn - kaspersky vpn - vpn

Türkiye’de Olmayan Dizi ve Filmleri İzlemek Artık Çok Daha Kolay!

sıcak cüzdan nedir - sıcak cüzdan - kripto para sıcak cüzdan - sıcak cüzdan artıları - sıcak cüzdan eksileri - sıcak cüzdan güvenli mi - kripto para - kripto parada sıcak cüzdan

Soğuk ve Sıcak Cüzdanlar – Popüler Cüzdanlara Göz Atıyoruz!