in

Dünyanın En Tehlikeli Virüsü: Seni Seviyorum!

Dünyanın En Tehlikeli Virüsü: Seni Seviyorum!

İnternet var olduğundan bu yana sistemler ve yazılımlar vasıtası ile gelişimini sürdürüyor. Ancak bu sistem ve yazılımların içerisinde bulunan açıklar tarihin her döneminde art niyetli insanların hedefi olmaktan kurtulamadı. Yapılan saldırılar ile sık sık ya veriler sızmış ya da maddi zararlar ortaya çıkmıştır. Bugün bahsedeceğimiz saldırıysa yalnızca maddi zararlar yerine insanların manevi duygularını da suistimal eden bir saldırıdır. 21 milyar dolarlık zararı ile Seni Seviyorum virüsü ve bu virüsün nasıl çalıştığından bahsediyorum. Hazırsanız anlatmaya başlayalım.

Seni Seviyorum virüsü nedir?

Bu virüs Filipinler’de yaşayan bir bilgisayar öğrencisi olan Onel De Guzman tarafından 4 Mayıs 2000 tarihinde bir arkadaşına attığı mail ile ilk hayatımıza giriyor. Virüsün çalışma mantığı ise oldukça basit. Virüsün hedefi olacak kişiye bir mail atılır. Bu mailin konu kısmında ise ” ILOVEYOU ” yazar yani seni seviyorum. Mail alan kişi yaşadığı duygusal boşluk, yalnızlığın verdiği hüzün veya birisi tarafından çekici bulunmanın yaratacağı ego tatmini yüzünden mantığını bir kenara bırakır ve bu maili açar. Mailin içerisinde ise şu yazıyordur ” Sana yazdığım aşk mektubunu açar mısın? ”. Bahsi geçen aşk mektubu ise gönderilen maile bir dosya olarak eklenmiştir. Eğer virüs kurbanı kişi o dosyayı açarsa virüs çalışmaya başlar.

BU Virüs Nasıl Çalışır?

Aslına bakacak olursak virüs çalışmak için Microsoft’un sunmak istediği bir ” hizmet”ten yararlanıyordu. Windows 2000 o tarihlerde çıkmıştı ve o zamana kadar çıkan bütün Windows sürümleri bir özelliğe sahipti. Bahsettiğimiz bu özellik dosya uzantılarını görmenizi sağlıyordu. Wİndows 2000 sürümüne kadar çıkan bütün sürümlerde dosya uzantılarını görmek varsayılan olarak açıktı. Fakat 2000 sürümünde kullanıcı deneyimini iyileştirmek için bu ayar kapalı olarak geliyordu. Kullanıcılar için pek bir şey ifade etmeyen bu özellik Onel De Guzman tarafından arka kapı olarak kullanılacaktı.

Gönderilen maillerde bulunan dosyaya bir metin belgesiymiş gibi LOVELETTER.TXT ( aşk mektubu ) ismi veriliyordu. Ancak bu metin belgesi gibi gösterilmeye çalışılan .vbs uzantılı bir dosyaydı. Windows dosya uzantılarını görmeyi kapattığı için ise kullanıcılar bunu bir metin dosyası sanarak açıyordu. Böylece virüs aktif oluyor ve kodlarında belirtildiği gibi bilgisayara zarar veriyordu.

Seni Seviyorum virüsünün zararları

Seni seviyorum virüsü ilk olarak yayıldığında mp3, resim ve video dosyalarını silmeye başlıyordu. İlk yayıldığında diyorum çünkü bu virüs .vbs uzantılıydı ve bu uzantının kodlarını düzenlemek oldukça basit bir işlemdi. kötü niyetli insanlar bu virüsün kodları ile oynayıp onu daha tehlikeli hale getirdiler.

Size bu virüs bulaştığında sanki virüsü silebilecekmişsiniz gibi bir uygulama kuruyordu. Bu uygulamayı açtığınızda ise sizden şifre girmenizi isteyen bir ekran ile karşılaşıyordunuz. Bu alana şifre girdiğinizde ise bütün bilgileriniz kötü niyetli insanların eline geçiyor daha kötüsü mail listenizde bulunan herkese ” aşk mektubu ” gönderiyordunuz. Bu da virüsün kısa süre içerisinde dünyada patlak vermesine neden olan en önemli olaydı.

Hatta kötü niyetli insanlar o kadar ileri gitmişlerdi ki Windows’un bel kemiği olan system32 dosyasını silmeye programlamıştı bu virüsü. Bu dosya silindiğinde bilgisayar tekrar açılmıyor hatta hard-disk içerisinde bulunan tüm veriler siliniyordu.

Bu virüs yapılan tüm uyarılara rağmen büyük bir hızda yayılmaya devam etti. Hatta İngiliz Parlamento’su bu virüsten dolayı mail ile bilgi alış verişini bir haftalığına durdurmuştur. Pek çok büyük şirketin yanı sıra Pentagon gibi önemli devlet organlarını dahi etkileyen bu virüsün tahmini zararı ise 21 milyar dolar olarak açıklandı. Bir kaç ay içinde ise Guinness Rekorlar kitabına girerek en kısa sürede en fazla zarar veren virüs unvanını kazandı. Virüs tam anlamıyla yapılan sistem güncellemelerinin ardından durdurulabilmiştir.

Seni seviyorum virüsü ve Onel De Guzman

Bu virüs takip edilebilirlik açısından oldukça kolay bir yapıya sahipti. Kısa süre içerisinde virüsün yazılımcısı Guzman’ın yeri tespit edildi. Ancak o tarihlerde Filipinler anayasasında bu konu ile ilgili bir madde bulunmadığından ceza almadı. Böylece seni seviyorum virüsünden geriye 21 milyar dolarlık bir zarar ve kırık milyonlarca kalp kaldı.

Her ne kadar günümüzde böyle bir virüs çok mümkün görünmese de dikkatli olmakta fayda var. Özellikle mailler ile gönderilen dosyaların uzantısını kontrol etmeden kesinlikle açmayın. Ayrıca sevginin her türlüsü güzel olsa da dijital olanına dikkat etmeniz faydanıza olacaktır. Böylece duygularınızın suistimal edilmesinin önüne geçmiş olursunuz. Sizi seviyoruz!

İlgili :

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ava-labs-togg-anlaştı-emin-gün-sirer

Ava Labs ve TOGG İmzaları Attı! Blockchain Anlaşması Yapıldı!

marvel

Hangi Marvel Filmleri İzlendi? 2021 Gişe Rekortmeni Marvel!