in ,

En Fazla Kişisel Veri Sızdırılan Hack Olayları – 5 Olay

İnternet icat olduğu günden bu yana her zaman art niyetli insanların saldırılarına maruz kalmıştır. Var olacağı süre boyunca da kalacak gibi görünüyor. Hack adı verilen bu saldırılar genelde para için yapılıyor. Ele geçirilen banka ve kredi kartı bilgileri gibi direkt paraya ulaşabilecekleri yöntemler olsa da kişisel veriler de en az bu yöntemler kadar önemli. Hacker saldırılarına maruz kalan sitelerin arşivlerinden elde edilen bu kişisel veriler illegal yöntemler ile satılıyor. İnternete bıraktığınız her bilginiz kişisel veri olarak kabul edilince bir yerlerde sizin de bilgilerinizin satılıyor olması gayet muhtemel. Bu içeriğimizde internet tarihinde en fazla kişisel veri sızdırılan hack olayları hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca listemizde ilgi çekici olduğu için bir adet de bonus var.

1) Yahoo – 3 Milyar

2013 yılında Yahoo bir saldırıya maruz kaldı. Bu saldırının sonucu olarak kullanıcılarının kişisel verileri hacker grubunun ellerine geçti. tarihin en fazla veri sızdırılan hack olayı olmasının yanı sıra ilginç birkaç özellik de taşıyor bu mevzu. 2013 yılında yapılan hack saldırısı kullanıcılara 2016 yılında duyurdu. Tahminleri bir milyar kullanıcının verilerinin sızdırıldığı yönündeydi. Ancak bir hack grubu saldırıyı üstlenerek bu sayının 3 milyar olduğunu açıkladı. Bu bilgiyi doğrulayan Yahoo hack saldırısından etkilenen tüm hesaplara mail atarak bu durumu bildirdiğini de ekledi. Yani 2013 senesinden önce Yahoo hesabınız varsa bilgileriniz hâlâ internetin bir yerlerinde geziyor olabilir.

2) Alibaba – 1,1 Milyar

Bu olay listemizin diğer saldırılarına görece farklı. Her ne kadar Alibaba üzerinden kişisel veriler kopyalanmış ortada fiziki bir gayret de var. Bu olayda saldırıyı yapan bir grup veya hacker değil. Bu olayın sorumlusu Alibaba geliştirme ekibinde çalışan bir yazılımcı. Geliştirilen yazılıma kendi tarayıcısını ekleyen bu mühendis Alibaba’nın Çin pazarında kayıtlı 1.1 milyar kişinin verilerine erişti. Bu veriler arasında telefon numarası ve adresler başta olmak üzere pek çok bilgi mevcuttu. Ancak yaptığı hırsızlık fark edilen çalışan verileri karaborsaya satamadan paçayı ele verdi.

3) LinkedIn – 700 Milyon

İş dünyasındaki kişilerin diğer kişiler ile iletişime geçmesini sağlayan LinkedIn de bu saldırılardan nasibini aldı. Listedeki en yeni saldırı olması da on ayrıcalıklı kılıyor. 2021 senesinde yaşanan hack saldırısında 700 milyondan fazla kişinin verileri korsanların eline geçti. Sitenin kullanıcılarının %90’ına tekabül eden bu sayı kullanıcılarının çoğunu zan altında bıraktı. Eğer LinkedIn hesabınız var ise %90 ihtimalle verileriniz internetin karanlıklarında müşterilerini bekliyor.

LinkedIn her ne kadar kişisel verilerin sızdırılmadığını, sadece hizmet şartlarının ihlali olduğunu söylese de ” God User ” takma isimli hacker verilerin arasında telefon numarası, e-posta adresleri ve coğrafi konum kayıtlarının olduğunu iddia ediyor.

4) Weibo – 538 Milyon

Çin sosyal medya devi listemizin dördüncü sırasında. 2020 yılında sahip maruz kaldığı hack ile 600 milyon olan kullanıcı verisinin 538 milyonunu hackerlara kaptırdı. Yaptığı açıklamada kullanıcı adları, gerçek isimleri, konumlar ve telefon numaralarının etkilendiğini duyurdu. Olayın ardından Teknoloji Bakanının emri ile güvenlik önlemlerini arttırma yoluna gittiler. Ayrıca hack saldırısını gerçekleştiren kişinin bu verileri 250 dolar karşılığında sattığı biliniyor.

5) Facebook – 533 Milyon

2019 senesinde Facebook veri tabanının bir kısmının ele geçirildiği ortaya çıktı. 530 milyondan fazla kullanıcının bütün bilgilerini içeren bu verilerden yaklaşık iki sene haber alınamadı. Ancak geçtiğimiz Nisan ayında bu verilere sahip olan bazı kişiler bunları internette yayınladı. Saldırıyı gerçekleştiren kişi aslında telefon numaraları için yapmamıştım ancak eline 500 milyondan fazla telefon numarası geçti açıklamasını yaptı. İnsanların mail yerine telefon numarası kullanarak kayıt olduklarını da ayrıca belirtti.

BONUS : Adult Friend Finder – 412,2 Milyon

Adından da anlayacağınız gibi bir eş bulma uygulaması Adult Friend Finder. Ancak diğer eş bulma uygulamalarından ayrıldığı bir nokta var. O da evli kişilere hizmet ediyor olması. Bu durumdan rahatsız olan bazı hacker’lar bu siteye saldırı düzenlediler. Neredeyse hiçbir güvenlik önlemi olmayan siteyi kolayca hackleyen korsanlar tüm kullanıcıların verilerine eriştirler. Bu verilerin arasında telefon numarası, e-mail adresleri ve isim soyisim bilgileri yer alıyordu.

İşin ilginç kısmı ise bu verileri eline geçiren bir ” gönüllünün ” web sitesi açması. Açılan bu web sitesine girdiğinizde karşınıza bir arama butonu çıkıyor. Bu arama motoruna eşinizin telefon numarasını, e-mail adresini veya adını soyadını yazdığınız zaman siteye üye olup olmadığını size bildiriyor. Yaşandığı yıl pek çok boşanma davalarına neden olan bu olay ilginçliği sebebi ile listemize bonus olarak eklenmiştir.

En fazla kişisel veri sızdırılan hack olayları ve bu olayların büyüklüğünü sizler için derledik. Siz de gelecekte yaşanacak hack olaylarından etkilenmemek için şimdiden önleminizi alın. Böylece doğabilecek olumsuz sonuçlardan en az hasar ile etkilenirsiniz.

İlgili :

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

keepass - keepass parola yöneticisi - parola yöneticisi - lorent research lab

KeePass Nedir? KeePass Güvenli Mi? Açık Kaynaklı Parola Yöneticisi!

ICO nedir - ico nedir - ICO dolandırıcılık mı - ethereum ico'su - blockchain - kripto para - ICO hakkında bilgiler

Blockchain Teknolojisinin Kullanım Alanları Nelerdir?