in

HTTP ve HTTPS Nedir? HTTP ve HTTPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

http vs https 2
http vs https 2

HTTP ve HTTPS Nedir?

Web tarayıcınızın adres çubuğunun sol tarafındaki küçük yeşil asma kilidin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? İlk web sitenizi mi oluşturuyorsunuz ve kullanıcılarınızın web sitenizi güvenli bir şekilde ziyaret ederken aynı zamanda Google arama sonuçlarınızı optimize etmesini mi istiyorsunuz? 

O zaman doğru yere geldiniz, çünkü bu makale hem kullanıcı hem de web sitesi sahibi olarak HTTPS ile HTTP’nin sizin için tam olarak ne anlama geldiğine ışık tutmaya yardımcı olacak.

HTTP nedir?

HTTP, Hiper Metin Transferi Protokolü anlamına gelir ve basitçe ifade etmek gerekirse, bir web sitesini alıp erişmeye çalışan kullanıcılara teslim etmekten sorumlu. Temel olarak, bir istemci (örneğin, bir web tarayıcısı) sunucuya bir HTTP isteği gönderdiğinde, istemcinin istediği web sitesini veya kaynağı ve bazı meta verileri içeren bir yanıt döndürülür.

HTTP, uygulama katmanında çalıştığından, mesajı gerçekten iletmek için bir taşıma katmanı protokolü gerektirir. Varsayılan olarak, HTTP güvenilir bir aktarım protokolü varsayar ve genellikle bu amaç için İletim Kontrol Protokolünü (TCP) kullanır, ancak Kullanıcı Datagram Protokolü (UDP) gibi daha az güvenilir protokoller kullanmak için de değiştirilebilir.

Unutulmaması gereken önemli olan şey, HTTP’nin istemci ve sunucu arasındaki istekleri ve yanıtları iletmekle ilgilendiği ve oraya nasıl taşındığını tam olarak görmezden gelmesidir. Bu nedenle, HTTP, işlediği bilginin güvenliğiyle ilgilenmez, sadece bilginin amaçlanan hedefine ulaşması ve web sitesi sahibinin istediği şekilde görünmesini amaçlar.

HTTP, internetin kendisi kadar eskidir ve 1980’lerin sonunda ve 1990’ların başında Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü’nde (CERN) Tim Berners-Lee tarafından World Wide Web projesinin bir parçası olarak geliştirilmiştir. O zamandan beri HTTP, sunucular ve istemciler arasındaki iletişimden sorumlu olan internetin temel bir bileşeni olmuştur.

HTTPS nedir?

Teknik olarak, HTTPS protokolü, HTTP için gerçekten ayrı bir protokol değil. Bunun yerine, HTTP’nin 80 numaralı bağlantı noktası yerine 443 numaralı bağlantı noktası üzerinden aktarılan TLS tarafından sağlanan ek bir güvenlik katmanına sahip HTTP’dir.

HTTPS, ilk olarak 1995 yılında Netscape tarafından oluşturulmuştur. Başlangıçta protokol, işlemin her iki ucunu da doğrulamak için Güvenli Yuva Katmanı’nı (SSL) kullandı, daha sonra ise daha güvenli Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) protokolüne geçildi.

Çok benzer oldukları için, SSL adı, kullanımdan kaldırılmasına rağmen takılıp kalmıştır ve güvenlik sertifikalarına hala genel olarak “SSL sertifikaları” adı veriliyor.

HTTPS ile HTTP Arasındaki En Büyük Fark ‘Güvenliktir.’

HTTPS de işlemi doğrulamak için web sitelerine güvenilir bir 3. taraftan SSL sertifikaları verilir. Bu, çok uzun bir süre çok pahalı bir süreçti. Bu yüzden HTTPS eskiden sadece bankacılık ve kredi kartı işlemleri gibi çok fazla güvenlik gerektiren işlemlerle sınırlıydı.

Fakat EFF 2016 yılında bir kampanya başlattı. Bu kampanyayı “Let’s Encrypt” adlı bir sivil toplum kuruluşu da destekledi. Web sitelerine ücretsiz güvenlik sertifikaları vermeye başladılar.

O günden bu yana birçok insan HTTPS’nin HTTP’den daha güvenli olduğunu öğrenmeye başladı.

Fakat HTTPS her zaman yeterli değil. Bu yüzden HTTPS protokolünü VPN ile desteklemeniz oldukça doğru bir seçenek olacaktır.

HTTP ve HTTPS Nedir: HTTP ve HTTPS Arasındaki Farklar:

  • HTTP ve HTTPS arasındaki en büyük fark güvenliktir. HTTPS daha güvenlidir.
  • HTTPS, işlemin her iki ucunu da doğrulamak için TLS protokolünü kullanır. Aktarılan tüm veriler, hem sizi hem de kullanıcılarınızı kötü amaçlı yazılım yerleştirme gibi çeşitli saldırılara karşı korur.
  • Teorik olarak, iki protokol arasında da bir performans farkı var. HTTPS teknik olarak daha yavaştır fakat kullanıcı bunu hissetmez.
  • Portlar arasında fark var, HTTP bağlantısında port 80 kullanılır, HTTPS de ise 443 kullanılır.

Hemen buraya tıklayarak farklı bir içeriğimizi okuyabilirsiniz. İçeriğimize aşağıdan yorum yapabilir aynı zamanda Ttelegram kanalımıza katılabilir, Twitter‘dan bizi takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 bitcoin kaç satoshi - satoshi nakamoto kimdir - Satoshi nedir - bitcoin nedir - kripto para

1 Bitcoin Kaç Satoshi? Satoshi Nedir?

IMG 20200109 163949

Startmail İncelemesi! StartMail Hakkında Detaylar..