in

Beş Dokuz ve On Dört Göz Nedir?

beş dokuz ondört göz nedir - beş göz nedir - dokuz göz nedir - büyük kardeş - siber güvenlik - veri güvenliği
beş dokuz ondört göz nedir - beş göz nedir - dokuz göz nedir - büyük kardeş - siber güvenlik - veri güvenliği

Beş Dokuz ve On Dört Göz Nedir?

Bu içeriğimizde beş, dokuz ve on dört göz nedir sorusunu cevaplıyoruz.

İnternet ve teknolojinin kullanım alanları arttıkça hükümetlerin de gözetim yetenekleri gün geçtikçe artıyor. Birçoğumuz küresel gözetimin ne olduğunu biliyor ve küresel gözetimin ne yazık ki yaşandığını biliyoruz. Birçok siber aktivist ise sürekli siber gözetimden kurtulmak için çalışmalar yürütüyor.

Fakat emin olmadığımız bir konu var. Bu da beş, dokuz be on dört göz ittifaklarının neler yapabileceği hakkında. Ne kadar ileriye gidebilirler? Belki de sınırları yoktur. Fakat burada bir kılavuz hazırlamak istedik, umarız ki işinize yarar ve konuya dair bilgi sahibi olunur.

Mahremiyeti önemsediğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Fakat internette bu pek mümkün gibi görünmüyor. Bir arama motorunda yaptığınız geçmişi başka insanlar tarafından görülmesi ve kontrol edilmesi birçok kişi tarafından endişe duyulan konulardan birisi.

Neredeyse her ülkede gözetimi hissetmek mümkün. Ancak beş, dokuz ve on dört göz ittifak ülkeleri birbirleri ile verileri paylaşılar. Her ne kadar bu veri paylaşımının suçlular için kullanıldığı dile getirilse de konu pek de öyle değil. Gözetim, suçsuz insanları da kapsıyor.

Beş Dokuz ve On Dört Göz Nedir?

İngiltere gibi bazı ülkelerde veri saklamak zorunludur. İnternet servis sağlayıcıları tarama geçmişinizi toplayabilir. Bunun yanında telefon görüşmeleri, kısa mesajlar, e-postalar ve hatta konum bilgileriniz de toplanabilecek diğer verileriniz arasında!

photo 1557597774 9d273605dfa9
Beş Dokuz ve On Dört Göz Nedir?

Beş Göz Nedir?

Beş gözü oluşturan ülkeler şu şekildedir: ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda.

Beş göz ittifakı 14 Ağustos 1941’de kuruldu.

İttifak, konu ve sözleşmeler bakımından 1946 yılında genişledi.

1955’te Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda ittifaka katıldı.

çok faktörlü kimlik doğrulama nedir

Dokuz Göz Nedir?

Dokuz Göz ittifakı, Beş Göz ülkelerinin yanı sıra Danimarka, Fransa, Hollanda ve Norveç’ten oluşur. Dokuz Göz ve On dört Göz’ün var olduğuna dair kanıtlar olsa da, yapabilecekleri veya yapamayacakları hakkında çok az şey biliniyor.

Beş Göz ülkeleri kendi aralarında otomatik veri paylaşım anlaşmalarına sahip olsa da, ek ülkeler üçüncü taraf üye olarak kabul edilir ve daha az yetkiye sahiptirler. Bu, istihbarat paylaşım yeteneklerinin daha dar olduğu anlamına gelir, ancak yine de gözetleme yapabilirler.

Siber Suçlar
Beş Dokuz ve On Dört Göz Nedir – 2

On dört Göz Nedir?

On dört Göz ittifakı Dokuz Göz ülkeleri + Almanya, Belçika, İtalya, İspanya ve İsveç’ten oluşuyor. 

Amacı, üyeleri arasında askeri sinyal istihbaratı alışverişini koordine etmek. Paylaşılan veriler, yalnızca bitmiş raporlar değil, ham veriler de olabilir. Yine, var olduğunu bilsek de, 14 Göz ittifakının ne yaptığı hakkında çok az bilgi var.

Beş, Dokuz ve On Dört Göz ülkelerinin yanında birçok ülkede de gözetlemeler mevcut. Bu ittifaklara üye olmayan Çin, Kore ve Rusya gibi ülkelerde gözetim ve denetim oldukça üst seviyede.

Siber güvenliğinizi arttırmak ve daha fazla bilgiye sahip olmak için siber güvenlik kategorimizi gözden geçirmeyi unutmayın. Bu bilgiler tamamen ön bilgi amaçlıdır. Daha detaylı sunumu hazırlanacaktır.

Beş dokuz ve on dört göz nedir ile ilgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

internet bankacılıgı - güvenli internet bankacılıgı - internet - güvenli internet - bankacılık - online bankacılık

İnternet Bankacılığı Kullananlara Özel İçerik: Hacklenmeyin!

sahte vpn - vpn nedir - lorent research lab - vpn hakkında - en güvenilir vpn

VPN Kullanırken Dikkat! Bu 3 VPN Gerçek Değil, Sakın Kandırılmayın!