in

BiLira Nedir ve BiLira’yı Nerelerde Kullanabilirim?

bilira nedir - bilirayı nereden alabilirim - bilira nerelerde kullanılır - bilira kullanımı
bilira nedir - bilirayı nereden alabilirim - bilira nerelerde kullanılır - bilira kullanımı

BiLira’yı Nerelerde Kullanabilirim?

BiLira (TRYB), 1:1 oranında TL’ye sabitlenmiş, Türk Lirası ile desteklenen stabil kripto para birimidir. Bu durum, ”1 TL karşılığında 1 TRYB satın alınabiliyor ve yine 1 TRYB, 1 Türk Lirası olarak nakit paraya çevirilebiliyor.” olarak da tanımlanabilir.

BiLira, her bir TRYB karşılığında banka hesaplarında reel Türk Lirası bakiyesi olup, böylece her piyasaya sürülen  TRYB karşılığında 1 TL reel para birimi bulunmaktadır. Bu durum 1 TL ile 1 TRYB alabilmenizi ve 1 TRYB bakiyenizi her zaman 1 TL reel para birimine çevirebilmenizi sağlamaktadır. Peki BiLira’nın ne olduğunu öğrendiğimize göre BiLira’yı nerede kullanabilirim diye soran arkadaşlarımıza hemen bir cevap verelim.

BiLira Nedir ve BiLira’yı Nerelerde Kullanabilirim?

TRYB tasarruf aracı ve değiş tokuş birimi olma koşullarının tamamını sağlamaktadır. Mevcut finansal sistemlerle kıyaslandığında eşitlikçi, özgür ve şeffaf bir finans sistemi öneren ve bu motivasyonlarla yenilikler geliştiren BiLira’nın kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Global borsalara bir rampa:

BiLira, kullanıcılarına TRYB alımlarını yaparken direkt olarak borsalardaki TRYB adresini yazarak masrafsız bir şekilde borsalara para gönderme imkanı sağlıyor. BiLira şu anda Bittrex, BTSE, FTX, VirgoX gibi global borsalarda listelenmiş durumda. Gelecekte daha fazla global ve yerel borsada listeleneceğinden de eminiz.

BiLiraları masrafsız bir şekilde borsalara göndermek ile ilgili videoyu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

2- Merkeziyetsiz Finans (DeFi) için bir kapı:

Öncelikle merkeziyetsiz finans nedir konusunu bilmeyen arkadaşlarımızın Merkeziyetsiz Finans Nedir? başlıklı içeriğimizi okumasını öneririz. Sonrasında ise bu içeriğe devam etmeniz kesinlikle bilgilenmenizi sağlayacaktır.

BiLira, geleceğin finansını değiştirecek olan kavramlardan biri olarak kabul edilen DeFi için önemli bir kapı görevi üstleniyor. Açık internet kavramının finanstaki karşılığı olarak değerlendirilen merkeziyetiz finans, kişilerin herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan kendi paralarının kontrollerini sağlamalarını ve finansal araçlardan yararlanmalarını amaçlıyor. Satın alınan TRYB’leri kripto borsasına aktarma imkanı sağlayan BiLira, Ethereum tabanlı Metamask, Argent, Dharma gibi kişiye ait cüzdanlara da transfer imkanı sunuyor.

3- Sosyal Yardım:

BiLira’nın en önemli misyonlarından birisi de Türkiye’deki sosyal yardımlaşma etkisini blokzinciri teknolojisinin avantajları ile birleştirip maksimum seviyeye çıkarmak. BiLira, blokzinciri altyapısının açtığı şeffaflık kapısıyla birlikte alışılagelen bağış kabulüne yeni bir pencere açarak yardımseverleri kripto bağış konsepti üzerinden ihtiyacı olanlarla buluşturmayı amaçlıyor. Bu motivasyonla gerçekleştirilen Uçurtma Projesi, finansal yeterliliği olmayan öğrencilerin hayallerini gerçekleştirmek için gereken desteği bulmalarına yardım etmeyi amaçlayan bir platform. Ethereum ağı üzerinden geliştirilen akıllı kontratlarla işleyen sistem, öğrencilerin kripto paralarla destek toplamasını sağlıyor. Ayrıca para transferinin şeffaf bir altyapıyla gerçekleşmesi sayesinde destekçiler destek olduğu öğrencinin başarısını takip etme şansı da buluyorlar.

Siz de Uçurtma Projesi’ni incelemek ve üniversite öğrencilerinin hayallerine destek olmak için bu linke tıklayarak projeyi inceleyebilir ve bağışta bulunabilirsiniz.

4- Uluslararası para transferi:

TRYB’nin anahtar kelimelerinden biri olan özgür finans doğrultusunda bir diğer önemli kullanım alanı da uluslararası para transferlerinde hem maliyetleri azaltması hem de zamandan tasarruf sağlaması olduğunu söyleyebiliriz. TRYB, SWIFT transferleri yapılırken çok yüksek meblağlarda tutulan komisyonlar ve transferin günlerce sürmesine çözüm olarak güçlü bir alternatif sunuyor.

5- E-Ticaret:

BiLira e-ticaret siteleri için ayrıcalıklı bir ödeme sistemi oluşturuyor. Şeffaflık prensibine dayanan BiLira, ağın yönetimi ve güvenliğini sağlamak için akıllı sözleşmelerle korunuyor. Satıcılara yapılan dijital ödemelerle para gönderme işlemleri zahmetsiz bir duruma evrilse de ödemelerin iç işleyişi hala aracı finansal kurumları gerektiriyor.

İlgili:

Not: Bu içerik herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar yatırımlarından kendileri sorumludur.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gmail klavye kısayolları - gmail özellikleri - gmail güvenli mi - google

Herkesin Bilmesi Gereken En Kullanışlı Gmail Klavye Kısayolları!

Cover Photo ecf29dcc 9459 4879 b43e f2f1a1786466 1400x.progressive

Çevrimiçi Ücretsiz Belgesel İzlemek İçin En Kaliteli Yabancı Web Siteleri!