in

Kripto Para: BiLira Nedir? BiLira Nerelerde Kullanılır, BiLira Nasıl Çalışır?

kripto para - bilira - bilira nedir - bilira nerelerde kullanılır - stabil kripto para - siber güvenlik
kripto para - bilira - bilira nedir - bilira nerelerde kullanılır - stabil kripto para - siber güvenlik

BiLira!

Bitcoin’in ortaya çıkması ile ilk adımların atılmaya başlandığı ve artık günümüzde ayak seslerinin ciddi bir şekilde duyulduğu alternatif bir finans ekosistemi doğuyor. Paranın kontrolünün tamamen insanlarda olduğu, güvenli ve şeffaf bir ekonomi artık mümkün. Aracıların giderek ortadan kalktığı, kişiden kişiye değer transferinin mümkün olduğu ve bankacılık işlemlerinin (en basit örnek olarak borç alma-verme) bankaya ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilmeye başlanması ne kadar büyük bir ekosistemin doğmaya başladığını gözler önüne seriyor adeta.

Türk insanının da bu ekosisteme katılması ve faydalanması için BiLira isimli Türk Lirası’na endeksli stabil kripto para şirketi yaklaşık 1 yıldır hayatına devam etmekte. Sadece alternatif ekonomiye katılım için değil, global kripto para borsalarına masrafsız bir şekilde para transferi, uluslararası değer transferleri ve öğrencilere şeffaf bir şekilde burs sağlamak için de fayda sağlıyor. Şimdilik kullanım alanları bu kadarken, gelecekte bu sayının çok daha artacağından şüphe yok. 

Gelin şimdi, BiLira nedir, nasıl çalışır ve nerelerde kullanılır sorularına cevap arayalım…

BiLira Nedir?

BiLira (TRYB), 1:1 oranında TL’ye sabitlenmiş, Türk Lirası ile desteklenen stabil kripto para birimidir. Yani her zaman 1 TL karşılığında 1 TRYB satın alınabiliyor ve yine 1 TRYB, 1 Türk Lirası olarak nakit paraya çevirilebiliyor. BiLira, her bir TRYB karşılığında banka hesaplarında reel Türk Lirası bakiyesi olup, böylece her piyasaya sürülen  TRYB karşılığında 1 TL reel para birimi bulunmaktadır. Bu durum 1 TL ile 1 TRYB alabilmenizi ve 1 TRYB bakiyenizi her zaman 1 TL reel para birimine çevirebilmenizi sağlamaktadır. 

Nasıl Çalışır?

Kripto para birimi denilince hep karmaşıklıktan çekinilse de BiLira’nın çalışma prensibi oldukça basittir. BiLira alımı gerçekleştirmek için kullanıcı, fonları bankaya havale eder, banka, işlemi teyit eder ve BiLira’ya bildirir. BiLira, kullanıcının bankaya yatırdığı Türk Lirası karşılığı kadar alıcının Ethereum Cüzdanı’na TRYB aktarır. BiLira’yı satmak da bir o kadar kolaydır: kullanıcı, çeviri işlemi için TRYB’lerini BiLira’nın belirttiği cüzdana yollar. BiLira gelen TRBY’yi yok edip toplam arzı azaltılır, bankaya bildirim yollar ve kullanıcıya fonlar havale edilir.

EWOtek5XgAIEs4t

Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde sayısız kripto para birimi türetildi ve hepsinin paylaştığı en büyük özellik fiyatlarındaki oynaklık, 1 Bitcoin’in fiyatı siz bu cümleyi bitirene kadar binlerce TL oynayabilir. Bu durum da günlük hayatta kullanılması için stabil kripto para birimlerine ihtiyaç doğurmaktadır. Stabil kripto paralar dışındaki kriptolarda fiyatlar her an hatta her saniye değişebilmektedir. Ancak, TRYB gibi stabil kripto paralarda bu tür riskler yoktur, BiLira kullanıcıları değer kaybı yaşamadan alternatif ekonomiye katılabilmektedir.

Kripto paraları henüz günlük hayatımızın her alışverişinde kullanmıyor olsak da BiLira bir stabil kripto para biriminin sunduğu her avantajı günümüz Türkiye’sine uyarlıyor. BiLira, Ethereum blokzinciri üzerinde kurulmuş bir ERC-20 dijital varlığıdır ve bu özelliği sayesinde TRYB’lerinizi dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kişiye dakikalar içinde gönderebilirsiniz. Anlaşmalı borsalar ile 100’ü aşkın dijital varlığı tek tuşla alabilirsiniz. Aynı zamanda, dağıtık finans ürünlerini keşfedip her türlü varlığın alım satım işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

BiLira’nın Kullanım Alanlarını Özetlemek Gerekirse: 

1. Global borsalara bir rampa: app.bilira.co sitesi üzerinden BiLira (TRYB) alımlarınızı yaparken, direkt olarak borsalardaki TRYB adresini yazabilirsiniz. Böylece masrafsız bir şekilde borsalara para gönderebilirsiniz. Şu anda FTX, BTSE, VirgoX gibi global borsalarda bulunuyoruz, ancak anlaşma sağladığımız borsa sayıları giderek artıyor. Detaylı anlatım için şu videoyu izleyebilirsiniz.

2. DeFi için bir kapı: TRYB’lerinizi kripto borsalarına aktarabildiğiniz gibi, kişisel Ethereum tabanlı cüzdanlarınıza (Metamask, MEW, Argent vs.) da aktarabiliyorsunuz. Örneğin, merkeziyetsiz borsalar (DEX) Uniswap ve Kyber Swap üzerindeki kripto paralara TRYB ile takas işlemi gerçekleştirebilirsiniz. DEX’ler üzerinde TRYB takas etmeyi Youtube’dan hızlıca izleyebilirsiniz.

3. Uluslarası para transferi: SWIFT transferleri yaparken çok uçuk komisyonlar verebilir ve günlerce bekleyebilirsiniz. Bir kullanıcımızın SWIFT yapmak yerine, Amerika’dan annesine BiLira ile çiçek almasını bu tweetten okuyabilirsiniz:

4. Bağış: Belki de sosyal faydayı en çok bu noktada sağlıyorlar. Uçurtma Projesi ile beraber maddi yardıma ihtiyacı bulunan öğrencilere, şeffaf bir şekilde blokzinciri altyapısıyla burs sağlıyor. Uçurtma Projesi Nedir? Diye soranlar olursa hızlı bir şekilde bu linkten erişebilirler.

Not: Bu içerik herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar yatırımlarından kendileri sorumludur.

İçeriği Oyla

1 Comments

Leave a Reply
  1. bilira nedir ve nerelerde kullanılır konusunu çok iyi işlemişsiniz bu konulara verdiğiniz değer ve açıklamalar için teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tutanota - protonmail - tutanota vs protonmail - güvenli email - en iyi mail

Güvenli E-posta Karşılaştırması: Tutanota ve ProtonMail Karşılaştırması!

nerdschalk.com best browsers with address bar at bottom

Güvenlik ve Gizlilik İçin Kullanılması Gereken Eklentiler Derlemesi!