in

Stabil Kripto Para Nedir? Stabil Kripto Para Hakkında Detaylar!

stablecoins
stablecoins

Stabil Kripto Para Nedir? diye merak ediyor musunuz? Merak eden arkadaşlarımızı fazla bekletmeden hemen içeriğimize geçeceğiz. Fakat stabil kripto para konusuna geçiş yapmadan önce web sitemizdeki DeFi – Merkeziyetsiz Finans Nedir? Merkeziyetsiz Finans Hakkında! başlıklı içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Dolar, Euro, Türk Lirası gibi itibari paraların değerinde olan dijital varlıklara stabil kripto para deniliyor. Stabil kripto paralar, kullanıcıların fiyat istikrarını her zaman korur. Yani bire bir oranı her zaman vardır. Örneğin 1 Dolar = 1 Tether ya da 1 Türk Lirası = 1 BiLira’ya eşit ve bu her zaman böyle olacak. (Projelerin web sitelerinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Örneğin buraya tıklayarak BiLira hakkında daha net bilgi alabilirsiniz. Stabil kripto paralar ile dünyanın her bir yerine hızlı bir şekilde değer aktarmak mümkün.

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar, itibari paralara göre fiyat konusunda daha oynaktırlar. Bu da kullanıcıları itibari para ile aynı değer ve fiyata eşit olan stabil kripto paralara yönlendiriyor. Birçok analiste göre ise stabil kripto paralar geleceğin para birimleri.

Stabil kripto para birimi dışında herhangi bir kripto para birimini kullanırken ödeme yaptığınızı düşünelim. Ödeme yaptığınız ücret ise 2.000 TL diyelim. 2000 TL’lik bir bitcoin ödeme yaptığınız kişinin hesabına yansıyana kadar düşebilir ya da artabilir. Artması kişi için problem olmayabilir fakat düşmesi oldukça problem yaratabilir. Fakat bu ödemeler stabil kripto paralar ile gerçekleştirildiğinde bire bir ne gönderdiyseniz alıcıya o para geçer. Herhangi bir azalma ya da artma gerçeklemez.

Stabil Kripto Para!

Stabil kripto paralar sadece itibari paralara (Euro, Dolar, Türk Lirası vb.) sabitlenmemiştir. Tabi ki farklı seçenekler de mevcut. Bu seçenekler ise şu şekilde:

  • Kripto para destekli stabil kripto paralar: Bu seçenekte kripto para birimi teminat olarak kullanılır.
  • Algoritmik stabil kripto paralar: Algoritmik stabil kripto paralar herhangi bir itibari paraya ya da kripto paraya eşit değildir.

Yurtdışında ve ülkemizde en çok kullanılan stabil kripto paraların başını tabi ki Tether çeker. Tether’den sonra ise en yaygın kullanılan paralar arasında USDC ve BUSD stabil kripto paraları vardır.

Türk lirasıyla bire bir eşitlenen ve Türkiye’de/Yurtdışında en çok kullanılan stabil kripto para birimi ise BiLira’dır.

Başta da dediğimiz gibi Bitcoin gibi fiyatı hızlı artan ya da hızlı düşen kripto paralar, kullanıcıları oldukça tedirgin ediyor. Örneğin bazı analistler tarafından bitcoin’in 3-4 yıl sonraki fiyatı resmen dudak uçuklatacak şekilde büyüyecekmiş. Bu tür bazı açıklamaların geçmişte sadece dedikodu olduğunu gördük. Tabi ki doğru tahminlerde bulunan kişiler de mevcut. Siz siz olun kripto paralar hakkında tam bilgi sahibi değilseniz bu tür piyasayı öğrenmeden piyasaya giriş yapmayın.

Unutmayın kripto para kategorisindeki hiçbir içeriğimiz yatırım tavsiyesi değildir. Sadece bilgi ve haber amaçlı içeriklerdir.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

social banner

Bitwarden İncelemesi! Bitwarden Parola Yöneticisi Hakkında!

1200x627 instagram dondurma islemi nasil yapilir 2020 instagram gecici ve kalici hesap dondurma linki 1591444163514

Instagram Fotoğraflarını Google’dan Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?