in

Güvenli E-posta Karşılaştırması: Tutanota ve ProtonMail Karşılaştırması!

tutanota - protonmail - tutanota vs protonmail - güvenli email - en iyi mail
tutanota - protonmail - tutanota vs protonmail - güvenli email - en iyi mail

Tutanota ve ProtonMail Karşılaştırması!

TutanotaMail mi yoksa Protonmail mi kullanmalıyım diye hem kendinize hem de arama motorlarına sorduğunuz zamanlar olmuştur. Son zamanların en çok kullanılan ve en güvenli olarak görülen bu iki şifreli e-posta hizmetini karşılaştırmak istedik.

En güvenli e-posta hizmetleri arasında bu hizmetlerin birisi birinci diğeri ise ikincidir fakat birincilik ve ikincilik birçok kişiye göre değişebilir. Çünkü aralarındaki fark oldukça küçük. Hatta neredeyse fark yok diyebilirim.

  • Her iki e-posta hizmetinde de ücretsiz hizmet özelliği mevcut. Tabi bu ücretsiz hizmetin yanında ücretli hizmetleri de mevcut.
  • Her ikisi de maillerinizi özel olarak şifreler ve güvende tutar.

Bu İçerikleri Unutmayın:

Tutanota ve ProtonMail Karşılaştırması!

4 alt başlıkta inceleyeceğimiz bu karşılaştırmanın her alt başlığına 1 puan vereceğiz. ‘Sonuç’ başlığında ise en çok puan alanı açıklayacağız. Bakalım hangi e-posta hizmeti diğerini küçük bir farkla geçiyor?

Güvenlik:

Tutanota ve Protonmail her ne kadar ‘en güvenilir e-posta hizmetleri’ arasında ilk 2 sırayı paylaşsalar da güvenlik konusunda temelde farklılıklar gösteriyorlar.

Ana benzerlikleri o kadar fazla ki en dikkat çekici olanları şöyle sıralamak isterim: Şifrelenmiş aktarım, uçtan uca e-posta hizmeti, TOTP desteği, GDRP ile uyumluluk, takma isimler, kendini imha eden e-postalar, ücretsiz üyelik, sıfır reklam politikası vb. gibi.

Güvenlik konusundaki fark ise Tutanota tanıdığınız kişiler için uçtan uca şifreli depolama seçeneği sunar. İki aşamalı giriş her ne kadar iki e-posta hizmetinde de olsa da TutanotaMail U2F desteği sunar. Örneğin her iki platformda da kayıt tutmama politikaları mevcuttur.

Bu özellikleri göz önünde bulundurduğumuzda ilk 1 puanımızı TutanotaMail alıyor.

Gizlilik:

Protonmail İsviçre merkezli. Bu da şu demek: Yerel ve uluslararası tehditlerden koruyan gizlilik yasalarından sorumludurlar. İsviçre gizlilik yasaları dünyanın en iyi gizlilik yasalarından ilk 3’ü içerisinde diyebilirim. ProtonMail’i ve ProtonVPN’i kapsayan çatı şirket Proton Technologies, gizlilik odaklı bir şirket. Tutanota gibi sıfır bilgi politikasına uyarlar. Tutanota şifrenizi veya özel şifreleme anahtarınızı göremez. Bu nedenle maillerinize ulaşamaz. Fakat Tutanota da IP adreslerinizi topluyor. Fakat Tutanota’nın bu konudaki açıklaması şu şekilde: Topladığımız IP adresleri her zaman anonimleştirme sürecinden geçer. IP konusu biraz endişe verici olabilir fakat gizlilik puanlamasında da artı 1 puan TutanotaMail’e gidiyor.

Fiyatlandırma ve Depolama:

Tutanota’nın ücretsiz mail hizmeti 1GB depolama alanı sunarken ProtonMail’in ücretsiz mail hizmeti sadece 500MB depolama alanı sunuyor. Tutanota’da fiyatlar ve özellikler için farklı paketler görebilirsiniz. Fakat Protonmail’de sadece 4 paket görebilirsiniz. Tutanota’da bu paket özel ve iş olarak ayrılıyor ve o da kendi içinde 3’er tane ayrı özellikli fiyat listesi veriyor. Biraz karışık. Ama ProtonMail’in fiyatı oldukça daha ucuz.

Fiyatlandırma ve depolama konusunda Protonmail 1 puan alan mail hizmeti.

Kullanım kolaylığı:

Kullanım kolaylığı ve arayüz basitliği için kesinlikle ProtonMail’i seçeceğim. Oldukça basit ve kullanışlı. Kullanım kolaylığı ve arayüz seçiciliği aslında tamamen kişisel bir görüş. Bu yüzden direkt seçtiğim e-posta hizmetini yazmak istedim. Bana kolay gelen belki başka bir kullanıcıya zor gelebilir. Bu aynı renkleri sevmek gibi. Kesinlikle güzel bir örnek oldu. Tutanota Mail’de de kullanım oldukça basit ve arayüzü hoş. Sanırım sürekli protonmail kullandığımız için bu tercihi yaptım.

Tutanota ve ProtonMail Karşılaştırması Sonucu:

Gizlilik ve Güvenlik başlıklarında 2 puan toplayan TutanotaMail, Fiyatlandırma ve Kullanım Kolaylığı başlıklarında 2 puan toplayan ProtonMail ile berabere kaldı. Bu noktada neye önem verdiğiniz aslında belirleyici etken olabilir. Her iki e-posta servisinin de tekli incelemeleri bu içeriğimizde başlık olarak mevcut. Hangisi sizin ilginizi çekiyorsa onu kullanmalısınız.

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

startupstock scaled

İlgimizi Çekti, Sizin De Çekebilir: Keyiflendiren İnternet Siteleri Listesi!

kripto para - bilira - bilira nedir - bilira nerelerde kullanılır - stabil kripto para - siber güvenlik

Kripto Para: BiLira Nedir? BiLira Nerelerde Kullanılır, BiLira Nasıl Çalışır?