in

Bulut Depolamada Parolaları Güvende Tutmak Çok Mu Zor?

google password manager primary 100841457 large
google password manager primary 100841457 large

Parolaları güvende tutmak!

Yeni sosyal medya profillerinin ya da web sitelerinin, uygulamaların ortaya çıkmasıyla birlikte daha fazla mail hesabına ihtiyaç duyuyor musunuz? Yeni web siteleri ya da uygulamalara her zaman yeni bir mail ile kayıt olmak en doğru tercih. Çünkü mailiniz siber korsanlar ya da siber dolandırıcılar tarafından ele geçirilirse o mail profilinize bağlı diğer hesaplarınız da ele geçirilir. Buna dur demenin en kolay yolu her profil için yeni bir mail oluşturmak. Her mail ve profilde de farklı parolalar kullanmak her zaman en doğru tercih olacaktır. Sakın aynı parolaları farklı profillerde kullanmayın.

Neden Bir Parola Yöneticisine İhtiyacınız Var?

6-7’den fazla farklı hesabın parolalarını hatırlamak zor olduğundan, insanlar genellikle aynı parolayı farklı hesaplarda tekrar kullanmak gibi bir hataya düşüyorlar. Ne yazık ki, bu masum küçük alışkanlık sizi büyük sonuçlara karşı savunmasız hale getiriyor. Neler olabileceğini sadece 1 dakikalığına sessizce düşünün. Birçok senaryoyu kafanızda oluşturabilir ve kurgulayabilirsiniz.

Sadece son iki yılda, kredi raporlama kurumlarında (Equifax gibi), perakende mağazalarında, hastanelerde, ünlülerin telefonlarında ve daha fazlasında veri ihlalleri meydana geldi. Bu ihlallere ve güvenlik uzmanlarından gelen birçok uyarıya rağmen, çoğu insan hala korkunç parolalar kullanıyor. Korkunç dediğime bakmayın. Basit parolalar demeliydim. Bence korkunç parola söylemi en zor algoritmalardan oluşan parolalar için kullanılmalı. Sence?

Doğru Parola Yöneticisini Seçme:

En iyi parola yöneticisini seçmeyi kolaylaştırmak için, piyasadaki en iyi üç parola yöneticisine (Dashlane, LastPass ve 1Password) bir göz atalım. Bu hizmetlerin her biri, belirli bir kullanıcı türüne hitap edebilecek biraz farklı özellikler sunar.

İlginizi Çekebilir:

Bununla birlikte, parola oluşturma, tek anahtarla oturum açma, iki faktörlü kimlik doğrulama ve elbette güvenliği daha da artırmak için gelişmiş şifreleme protokolleri gibi bazı özellikler tüm hizmetlerde aynı.

En İyi Basit Seçenek: Dashlane!

Temel, kullanıcı dostu bir parola yöneticisi arıyorsanız, Dashlane dışında başka bir şeye bakmayın. Dashlane, kullanıcı dostu tasarımı ve kullanıcıların kurulum sürecinde kolayca ilerlemesine yardımcı olan, kullanımı kolay arayüzü ile bilinen bir parola yöneticisidir.

Dashlane sadece bir parola yönetici ve oluşturucu değil, aynı zamanda bir parola kontrol aracı. Ne demek bu parola kontrol aracı? Parola kontrol aracı, kullanıcıların mevcut parolalarını değerlendirmelerine ve siber korsanlar tarafından bilinmeyen bir parola haline getirmeye yardımcı olur.

En İyi Gelişmiş Seçenek: LastPass!

Dashlane ile karşılaştırıldığında, LastPass, kullanıcı dostu olmaktan çok, güvenlik konusunda karşımıza çıkıyor. LastPass, verilerinizi güvende tutmak için AES-256 bit şifreleme ve diğer birçok gelişmiş güvenlik ayarı kullanıyor. Yine de, şirket 2015’te ve 2017’de siber saldırılara maruz kaldı. Fakat her ikisinde de herhangi büyük bir hasar almadı ya da kullanıcıları zarar görmedi. Görme ihtimali var mı? İnternette her şeyin ihtimali vardır.

KOBİ’ler için En İyi Seçenek: 1Password!

Pahalı olmayan bir parola yöneticisi ve tüm ekip için istiyorsanız, 1Password harika bir seçenek. Bu parola yöneticisi, birçok gelişmiş güvenlik ve erişim özelliğine sahip. Ayrıca, uygulamalarda ekstra bir güvenlik seviyesi sağlayan web kripto API adı verilen yeni bir siber güvenlik biçimine sahip tek parola yöneticisi olduğunu da vurgulamak isterim.

1Password, uçtan uca şifreleme özelliğine sahip, yani verileriniz iki kez şifreleniyor.

Sonuç:

Bir parola yöneticisi kullanmak oldukça mantıklı ve doğru bir tercih olabilir. Bu şekilde hiçbir zaman bir parolanızı aklınızda tutmanız gerekmez. Parola yöneticileri her zaman siber saldırı altında olabilirler ve hacklenemez değillerdir. Bu yüzden tercihlerinizi doğru bir şekilde yapacağınızdan şüphemiz yok. Parolaları güvende tutmak temalı içeriğimiz bittiğine göre daha fazla parola yöneticisi hakkında bilgi almak istiyorsanız web sitemizin inceleme kategorisine göz atmanızda fayda var.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dropbox logo grid@2x

Herkesin Kullandığı Bulut Depolama Aracı: Dropbox İncelemesi!

mail

Almanya’da Özel Olarak Görüyorlar: Mailbox İncelemesi!