in

Chromium Nedir? Chromium Hakkında! Chromium Kullanılır mı?

Chromium Hakkında - Chromium nedir - Chromium güvenli mi - Chromium ile chrome farkı
Chromium Hakkında - Chromium nedir - Chromium güvenli mi - Chromium ile chrome farkı

Chromium, Google’ın Chrome tarayıcısının temelini oluşturan açık kaynaklı projedir. Proje açık kaynaklı olduğundan, hem Google hem de diğer şirketler ya da bireyler Chromium kaynak kodunu geliştirebilir ve kullanabilir. Aslında, Chromium’un kaynak kodunu herkes indirebilir, derleyebilir ve üzerinde değişiklik yapabilir.

Bir web tarayıcısı olarak Chromium, doğası gereği Chrome’dan daha az kararlı; bu, daha sık çöktüğü ve diğer istenmeyen davranış türlerini gösterebileceği anlamına geliyor. Fakat şunu söylemeden geçmeyelim; Chromium, Chrome tarayıcı eklentileriyle tam uyumlu.

Chromium’un Chrome ile İlişkisi Nedir?

Chrome ve Chromium'un ekran görüntüleri
Google

Chromium ve Chrome birbirine çok fazla benziyorlar. Çok basit bir ifadeyle, Chrome neredeyse tamamen Chromium’a dayanıyor. Google, Chrome’un yeni bir sürümünü yayınladığında, Chromium projesinden kararlı kod alır ve otomatik güncellemeler gibi özellikleri uygulamak için kendi özel kodlarını ekler.

Bu şekilde, Chrome aslında bazı ekstra özelliklere sahip Chromium’dur ve Chromium, Chrome’un ortaya çıktığı ilkel bir üründür diyebiliriz.

Chromium’un Amacı Nedir?

Açık kaynaklı Chromium projesinin amacı, Google’ın açık kaynaklı olmayan Chrome tarayıcısı için kaynak kodunu sağlamak diyebiliriz. Bu, Google’ın dış kaynaklardan girdi almasına ve yeni fikirleri çok hızlı bir şekilde yinelemesine olanak tanıyor. Aslında, her gün piyasaya sürülen Chromium tarayıcısının birkaç yeni yapısı var. Bunu takip ederseniz mutlaka görmeniz mümkün.

Chromium’u Kim Neden Kullanır?

Chromium ile görüntülenen Chrome mağazası
 Chromium, resmi Chrome mağazasındaki uzantılarla uyumlu.

Chromium kullanmanın birkaç farklı nedeni var. Birincisi, geliştiricilerin nasıl çalıştığını, nasıl ince ayar yapılması gerektiğini ve güncellemelerin ne kadar iyi performans gösterdiğini görmek için kullanması gerektiğiyle alakalı diyebiliriz. 

Geliştirici olmayanların Chromium’u kullanmalarının nedeni, Google ile açık bir bağlantı olmadan benzer bir tarama deneyimi. Chromium, hiçbir bilginizi toplamaz. Google’a teslim etmez, bu nedenle bazı kullanıcılar gizlilik için bu tarayıcıyı tercih ediyor.

Chromium Tabanlı Tarayıcılar:

Kaynak koduna dayanan ana web tarayıcısı Chrome, fakat aynı platformda oluşturulan birkaç tane daha var. Bu tarayıcılar, Chromium kaynak kodunu alır. Farklı bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için kendi tescilli özelliklerini ve arayüzlerini eklerler.

Chromium’da oluşturulan popüler tarayıcılardan bazıları şunlar:

  • Opera – Opera, 2013’ten beri Chromium’a dayanan Blink’e güveniyor.
  • Yandex Chrome, Opera ve diğer Chromium tabanlı tarayıcılara güç veren aynı Blink motoruna dayanıyor.
  • Vivaldi – Eski bir Opera CEO’su tarafından bu tarayıcıdan kaldırılan özellikleri geri eklemek için yaratılan bir tarayıcı.
  • Brave Bu tarayıcı, Mozilla’nın kurucuları tarafından geliştirildi ancak Chromium’a dayanıyor. 

Bilgisayarınızda Chromium’u Nerede ve Nasıl Kullanabilirsiniz?

Biraz kararlılığı riske atmaya istekliysen, Chromium şık bir tarama deneyimi sunar. Hatta kurulumu da oldukça kolay. İleri düzey kullanıcılar, kaynak kodunu manuel olarak indirme ve derleme seçeneğine sahipken, geri kalanımız yalnızca birkaç tıklamayla yeni bir Chromium sürümünü indirip çalıştırabiliriz.

Chromium’da Güvenlik Sorunları Var mı?

Chromium, daha kararlı Chrome tarayıcısı ile aynı güvenlik sorunlarına sahip. Fakat Chromium çok daha sık güncellendiğinden, güvenlik yamalarını Chrome’dan önce alıyor.

Chromium’un güncellemeleri indirme konusunda kullanıcıya güvendiği aşikar. Dolayısıyla, Chromium kaynak kodu Chrome’dan önce güvenlik yamaları ve hata düzeltmeleri alsa da, bir kullanıcının farkında olmadan Chromium’un savunmasız bir sürümünü çalıştırmaya devam etmesi mümkün.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

zoom - iphone'da zoom nasıl kullanılır - iphone zoom ekran paylaşımı - ipad zoom

iPhone’da Zoom Nasıl Kullanılır? iPhone Zoom Ekran Paylaşımı!

netflix - netflix için vpn - en iyi vpn - kaspersky vpn - vpn

Tüm Dünyadaki Netflix İçeriklerine Nasıl Erişileceğini Anlattık!