in

iPhone veya iPad’inizde Nasıl Yer Açarsınız?

apple

iPhone veya iPad’inizde Nasıl Yer Açarsınız?

Cihazınızda yeterli saklama alanı kalmadığında, işletim sistemini güncellemek veya yeni uygulamalar indirmek istediğiniz zaman depolama alanı yetersizliğiyle karşılaşırsınız. Biz de bu içeriğimizde, iPhone ve iPad’inizde nasıl yer açabileceğinize değindik.

iPhone veya iPad’inizde Nasıl Yer Açarsınız?

iOS cihazlarınızda depolama alanınız azaldı veya tükendiyse, bazı yöntemler sayesinde cihazınızda yer açmanız mümkün. Ancak bunun için öncelikle iPhone ve iPad’inizde en fazla hangi ögelerin yer kapladığını tespit etmeniz gerekir.

Toplam Kullanımınızı Kontrol Edin

Öncelikle uygulamaların telefonunuzda ne kadar yer kapladığını tespit edin. Bunun için Ayarlar > Genel Depolama adımlarını izleyin. En üst kısımdan aşağı doğru, uygulamaların cihazınızda ne kadar alan kapladığını görebilirsiniz.

En Fazla Yeri Kaplayan Uygulamaları Bulun

Her uygulamanın cihazınızda ne kadar yer kapladığını gösteren listeyi inceleyin. Bununla birlikte, en fazla alan kaplayan uygulamalar hakkında bir düzenlemeye gidin. Örneğin, bir uygulamada podcast’leriniz çok fazla yer kaplıyorsa; bazı bölümleri sola kaydırarak silebilirsiniz. Böylece depolama alanı açmış olursunuz.

Kullanmadığınız Uygulamaları Silin

Kullanmadığınız hâlde cihazınızda yer alan uygulamalar, depolama alanınızı gereksiz yere kullanır. Bu nedenle, kullanmadığınız uygulamaları tespit edin. Silmek istediğiniz uygulamanın üstünde bir süre basılı tutun ve uygulamayı silin.

Fotoğraf ve Video Kullanımınızı Kontrol Edin

Fotoğraflar uygulamanız çok fazla yer kaplıyor olabilir. Bu nedenle, Ayarlar > Genel Depolama seçeneklerine gidin ve Fotoğraflar uygulamasının cihazınızda ne kadar yer kapladığını inceleyin. Bununla birlikte, uygulama 1 GB’den fazla yer kaplıyorsa, önemli fotoğrafları ve videoları bulut depolama hizmetine aktarmayı düşünebilirsiniz. Ancak bunun yerine önemli fotoğraflar dışında kalan fotoğraflarınızı ve videolarınızı silmeyi de tercih edebilirsiniz.

Öte yandan, Google hesabınız varsa, uygulamayı indirin ve oturum açın. Daha sonra sağ üst köşede yer alan hesap ögesine dokunun. Google Fotoğraf Ayarları > Yedekle ve senkronize et seçeneğini seçin, daha sonra Yedekle ve Senkronize Et seçeneğini aktif hâle getirin. Böylece cihazınızla çektiğiniz bütün fotoğraflar, Google Fotoğraflar’da depolanır. Bu sayede başka cihazlardan giriş yaptığınızda da bu içeriklerinize erişebilirsiniz. Ancak Google Fotoğraflar aracılığıyla sınırsız fotoğraf depolama imkânı bir süre önce sona erdi. Bu nedenle ek depolama alanları için belirli bir ücret ödemesi yapmanız gerekir.

Tarayıcınızın Önbelleğini Boşaltın

İPhone veya iPad’inizde yer açmanın bir diğer yolu ise Safari veya kullandığınız web tarayıcısının önbelleğini temizlemektir. Web tarayıcılarında önbelleğin nasıl temizleneceğine dair bilgilere ise buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cybersecruity

7 Adımda Kimlik Hırsızlığını Önleyin!

CyberSecurity

En İyi Güvenlik Yazılımları!