in

iOS 15 Özellikleri! iOS 15 ile Gelen Yeni Özellikleri İnceledik!

iOS 15 özellikleri - iOS 15 - Apple yeni güncelleme - Apple iOS 15 özellikleri - iOS 15 Hakkında - iOS 15 Detayları
iOS 15 özellikleri - iOS 15 - Apple yeni güncelleme - Apple iOS 15 özellikleri - iOS 15 Hakkında - iOS 15 Detayları

iOS 15 Özellikleri! iOS 15 ile Gelen Yeni Özellikleri İnceledik!

Bu içeriğimizde geçtiğimiz günlerde Apple’ın yeni tanıttığı, iOS 15 ile gelen yeni özelliklere değineceğiz. iOS 15 özellikleri oldukça heyecan verici şeylerden oluşuyor.

iOS 15, yeni gizlilik ayarları, Facetime’da yenilikler, Kamera iyileştirmeleri gibi farklı konularda yenilikler sunuyor. Bu özelliklere şimdi yakından bakalım!

iOS 15 Özellikleri:

iOS 15, Apple’ın yeni tanıttığı cihazları satın almanızla birlikte varsayılan işletim sistemi olarak geliyor. Fakat bir iPhone 13 almayacaksanız cihazınızı güncellemeniz gerekli. Bu iOS 15 güncellemesi şunları içeriyor:

Odak Modu:

Odak modu, bildirimleri ve uygulamaları filtreleyerek yaptığınız işe konsantre olmanıza yardımcı olan bir mod. Bunu, iş veya dinlenme süreci gibi çeşitli durumlarda ayarlamanız oldukça verim sağlayacak gibi duruyor. Örneğin, e-posta bildirimlerinin gelmesine izin verirken, sosyal medya ve metin bildirimlerini filtreleyebilirsiniz.

Mahremiyet:

Uygulama Gizliliği Raporu, uygulamalara verilen izinlerin (konum, kamera, fotoğraflar, kişiler, mikrofon) nasıl kullandığını görmenizi sağlıyor. Hangi üçüncü taraf alan adlarıyla iletişime geçildiğini de görebilmeniz mümkün.

Mail Gizlilik Koruması, Mail aktiviteleriniz hakkında bilgi edinilmesi artık önlenebilir bir hal alıyor. Bu özelliği etkinleştirdiğinizde IP adresinizi gizleyerek mail gönderenlerin IP adresinizi diğer online aktivitelerinizle ilişkilendirmesini veya konumunuzu belirlemesini engelliyor. Ek olarak bu özelliğin en iyi yanlarından birisi de gelen mail’i açıp açmadığınızı artık öğrenemeyecekler.

iCloud+

iCloud Mail adresinizi özel bir alan adıyla kişiselleştirebiliyor ve aile üyelerini iCloud Mail hesaplarında aynı alan adını kullanmaya davet edebiliyorsunuz.

E‑postamı Gizle özelliği, gelen iletileri gerçekte kullandığınız adrese gönderen özgün ve rastgele e‑posta adresleri oluşturabilmenizi sağlıyor. Böylece gerçek mail adresinizi paylaşmak zorunda kalmadan mail gönderip alabiliyorsunuz.

İlgili:

FaceTime SharePlay:

FaceTime görüşmelerinizde film ve TV programlarını paylaşabilirken artık birlikte müzik dinleyebileceksiniz. Arkadaşlarınızla aynı içerikleri canlı takip ederek izlemeniz mümkün.

Bildirimler:

Kişilerden gelen bildirimler artık o kişilerin fotoğrafını içeriyor. Diğer bildirimlerin ise daha büyük simgeleri var.

Apple Haritalar:

Apple Haritalar’daki yeni şehir deneyimi özelliği, yollar, mahalleler, ağaçlar, binalar ve daha fazlası için çok güzel ayrıntılar sunuyor. Bu özellik artık hem gündüz hem de karanlık modda çalışıyor.

Spotlight:

Bu özelliği kişiler, aktörler, müzisyenler, filmler ve TV programları için kullanabiliyorsunuz. Spotlight, Fotoğraflar’daki bilgileri kullanarak tüm fotoğraf arşivinizde yerlere, kişilere, ortamlara ve hatta fotoğraflardaki köpek veya araba gibi detaylara göre arama yapabilmenize olanak veriyor. Spotlight’ı açmak için Kilit Ekranı’nı veya Bildirim Merkezi’ni aşağı çekmeniz yeterli.

Notlar:

Etiketler, notlarınızı kategorilere ayırmak ve düzenlemek için hızlı ve esnek bir yol sunan güzel bir özellik olmuş.. Notlara #dersler veya #yemekler gibi bir veya daha fazla etiket eklemek mümkün. Özel Akıllı Klasörler, notları etiketlere göre otomatik olarak tek bir yerde topluyor. Paylaşılan notlarınıza siz yokken başkalarının neler eklediğini görebilmeniz de artık mümkün.

Safari:

Safari’nin alt sekme çubuğu, sekmeler arasında geçiş yapmak için adres çubuğunda sola veya sağa kaydırmanıza olanak tanıyor. Tüm sekmelerinizi açmak için yukarı kaydırabilirsiniz. Sekmelerinizi, tüm cihazlarınız arasında senkronize olan Sekme Grupları halinde düzenleme imkanı var.

Yeni Safari, artık sesinizi kullanarak da internette arama yapmanıza imkan sağlıyor. iPhone’unuza Safari eklentileri de eklemek artık mümkün.

Peki iOS 15 özellikleri bu kadar mı? Hayır değil. Bunlar dışında tabii ki birçok yeni özellik ve detay var. iOS 15 özellikleri ile ilgili daha fazla detay için Apple’ın web sitesini ziyaret edin. Podcast, ekran süresi, anımsatıcı, sistem fontu, çeviri, sesli notlar, hava durumu, müzik, klavye, Car play ve kamera gibi daha birçok konuda ekstra yeni özellikler var.

iPhone ve iPad’i güncelleme:

iPhone ve iPad’iniz bir güncelleme olduğunda size Ayarlar kategorisinden bildirim sunuyor. Bu bildirimi gördüğünüzde yapmanız gereken şey aslında çok basit. Ayarlar’a girin ve Genel kategorisine girin. Buradan da Yazılım Güncelleme seçeneğine tıklayın. İşte bu kadar. iOS 15 özellikleri hoşunuza gittiyse cihazınızı bu şekilde güncelleyebilirsiniz. Cihazınızın şarjının tam olduğundan emin olun. Eğer şarjınız az ise cihazınızı şarja takarak güncellemenizi yapabilirsiniz. Aynı şekilde Apple Watch cihazınız varsa o cihazınızı da güncellemeyi unutmayın, son gelen özellikler oldukça heyecan verici.

Lorentlabs üzerinden farklı bir içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

İçeriği Oyla

1 Comments

Leave a Reply

One Ping

  1. Pingback:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güvenlik ipucu - siber güvenlik ipucu - lorentlabs ipuçları - internet güvenliği

Güvenlik İpucu: Dosya İndirirken Kaçınılması Gereken 4 Hata!

mozila uyardı - facebook, houseparty - wechat - gizlilik uyarısı - çevrimiçi anonimlik

Mozilla Uyardı! Gizliliğe Önem Veren İnternet Kullanıcıları Dikkat!