in

Mozilla Uyardı! Gizliliğe Önem Veren İnternet Kullanıcıları Dikkat!

mozila uyardı - facebook, houseparty - wechat - gizlilik uyarısı - çevrimiçi anonimlik
mozila uyardı - facebook, houseparty - wechat - gizlilik uyarısı - çevrimiçi anonimlik

Mozilla Uyardı! Gizliliğe Önem Veren İnternet Kullanıcıları Dikkat!

Bu içeriğimizde Mozilla uyardı başlığıyla Mozilla’nın internet kullanıcılarını uyardığı uygulamaları ele alırken aynı zamanda önerdiği 2 uygulamayı da ele alacağız.

Çevrimiçi sohbet etmek yeni bir şey değil. Ancak bildiğiniz gibi pandemi sürecinde görüntülü arama ve mesajlaşma uygulamalarının kullanıcıları gün geçtikçe çoğaldı. Ülke genelinde sosyal mesafe uygulaması başladığında, bu uygulamaların popülaritesi de arttı. Global birçok şirket hala uzaktan çalışanlarıyla toplantılarını bu uygulamalar üzerinden yapıyor. Peki gizliliğe önem veriyorlar mı?

Bu konuda unutulmaması gereken önemli şey; bir şeyin popüler olması onun güvenli olduğu anlamına gelmez. Mozilla, en çok kullanılan 21 görüntülü arama ve mesajlaşma uygulaması hakkında bir araştırma yaptı ve üç tanesinin bazı endişelere yol açtığını duyurdu. Uygulamalar çeşitli nedenlerle tehlikeli. Bu konuyu daha derinlemesine ele alalım.

Facebook’un Messenger’daki gizlilik sorunu:

Facebook Messenger’ın Mozilla’nın en son gizlilik raporuna dahil edilmesi şaşırtıcı olmayabilir. Uygulama birden fazla platform için kullanılabilir ve çoğunlukla mesajlaşma ve görüntülü arama için kullanılıyor.

Sosyal medya devinin, kullanıcı gizliliği söz konusu olduğunda sıkıntılı bir geçmişi var. Son çıkan problemli haberler, kişisel verilerin çalınması ve daha birçok konuya raporda yer verilmemesine rağmen Facebook’un Messenger’ı oldukça sorunlu görünüyor. Eğer bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz YouTube’daki konuya ilişkin videomuzu izleyebilirsiniz. Video: Instagram, TikTok ve Facebook’u Hemen Silin! Eğer Instagram, Facebook ve TikTok kullanıyorsanız bu videomuzu izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Facebook, kiminle sohbet ettiğinizi ya da ne zaman sohbet ettiğinizi her saniye bilen bir şirket. Peki bunu Facebook üzerinden yaparken sizce Instagram ve WhatsApp üzerinden yapmıyor mudur? Bunun sadece bir soru olduğunun da altını çizmek istiyorum. Hedefli reklamcılık ve daha birçok sorun ile karşı karşıya kaldığınız bu platformu kullanmamak kesinlikle doğru bir tercih olacaktır.

Mozilla Uyardı! – İlgili: WhatsApp, Verilerimi Facebook ile Paylaşıyor Mu?

WeChat:

WeChat, Asya’da yaygın olarak kullanılan bir sosyal ağ uygulaması. Ülkemizde de oldukça sık kullanılan WeChat, farklı ülkelerde de en çok kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor. Ancak Mozilla’nın da belirttiği gibi, bu uygulamada da hem gizlilik hem de güvenirlik problemleri yer alıyor. Bu raporun her ne kadar ABD’nin Çin merkezli uygulamalara blok koymasıyla alakalı olmasa da derinlemesine inceleme yapıldığında kontrol mekanizmasının bu uygulamada da Facebook’taki gibi çok fazla olduğunu görmemiz mümkün. Bir milyardan fazla kullanıcısı olan uygulamanın geliştiricisi ise Tencent. Geliştirici tanıdık geldi mi? Sosyal ağ, mobil uygulama, oyun, eğlence uygulamaları, ödeme sistemleri, internet hizmetleri gibi alanlarda çalışmalarıyla bilinse de Tencent birçok firmaya da ciddi yatırımlar yapıyor. Bu yüzden büyümesi neredeyse kaçınılmaz. WeChat üzerinde uçtan uca şifreleme yok. Bu da gizlilik konusunda oldukça sorunlu bir uygulama olduğunu gösteriyor. Hatırlarsanız geçmişte de milyonlarda kullanıcısının özel sohbet günlüğü internete sızdırılmıştı.

Mozilla, uygulamanın adınız, cep telefonu numaranız, cinsiyetiniz ve IP adresiniz gibi verileri topladığını açıklıyor. Bu ayrıntıları “hükümet, kamu, düzenleyici, yargı ve kolluk kuvvetlerine” teslim etmesi de mümkün. Ayrıca verilerinizi diğer TenCent şirketleri ve üçüncü taraf sağlayıcılarla da paylaşıyor. Kesinlikle kaçınılması gereken bir uygulama olduğu aşikar.

Houseparty:

Çok kişili görüntülü sohbet uygulaması, çeşitli uygulama mağazalarında pek fazla tutunamadı. Houseparty, pandeminin başlarında oldukça fazla tutulan bir uygulama olmasına rağmen ülkemizde pek fazla kullanılmadı. Clubhouse ile karşılaştırdığımızda kullanım oranı gerçekten çok düşük kaldı. Uygulama, bir “odada” sekiz kişiye kadar görüntülü sohbet edilmesine izin veriyordu. Ayrıca kullanıcılar istedikleri kadar “odalara” girebiliyorlardı.

Mozilla’nın bu raporunda Houseparty’nin olmasının en büyük nedeni kullanıcıların hesaplarında kullandıkları zayıf parolalar olarak görülüyor. Tabii bunun yanında bu uygulamanın kişisel verileri üçüncü taraf şirketlerle paylaştığı da net bir şekilde görülüyor.

Mozilla, odanıza giren yabancılara karşı çok az gizlilik koruması olduğunu dile getirmiş. Kimlerin katılacağını sınırlayabilecek bir ayar olsa da, odadaki herhangi biri bunu kaldırabilir veya başkalarının katılmasına izin verebilir. Bu da gizlilik konusunu ortaya çıkartan bir başka husus.

Gizlilik için öne çıkan iki uygulama:

Threema mesajlaşma uygulamasını daha önce incelemiştik. Mozilla’nın bu raporunda belirtildiği gibi, uygulama uçtan uca şifreleme kullanıyor. Uygulama ücretli olduğu için bir ödeme yapmanız gerekiyor. Kişisel reklam kullanan bir şirket değil. Aynı zamanda kayıtlı herhangi bir güvenlik ihlali görünmüyor.

Bir diğer uygulama ise Signal. Yine web sitemizde incelemesi bulunan bu uygulama Mozilla’ya göre gizlilik konusunda öne çıkan bir uygulama. Ücretsiz olan bu uygulama için herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yok. WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini dünyada değiştirme kararı sonrası birçok kişi Signal mesajlaşma uygulamasına geçmiş ve puanlama olarak ciddi bir iyi puan almıştı. Mozilla’ya göre, uygulama açık kaynaklı uçtan uca şifreleme kullanıyor ve bilgilerinizi izlemiyor veya satmıyor. Biyometrik veya sosyal veri toplamayan Signal, Mozilla tarafından öneriliyor.

İçeriği Oyla

1 Comments

Leave a Reply

One Ping

  1. Pingback:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iOS 15 özellikleri - iOS 15 - Apple yeni güncelleme - Apple iOS 15 özellikleri - iOS 15 Hakkında - iOS 15 Detayları

iOS 15 Özellikleri! iOS 15 ile Gelen Yeni Özellikleri İnceledik!

Malwarebytes incelemesi - Malwarebytes güvenli mi - Malwarebytes antivirüs güvenli mi - antivirüs incelemesi - Malwarebytes antivirüs

Malwarebytes Güvenli Mi? Malwarebytes Antivirüs İncelemesi!