in

Firefox’ta JavaScript Nasıl Devre Dışı Bırakılır? Sağ Tık Etkinleştirme!

Firefox'ta JavaScript Nasıl Devre Dışı Bırakılır
Firefox'ta JavaScript Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Firefox’ta JavaScript Nasıl Devre Dışı Bırakılır? Sağ Tık Etkinleştirme!

Bu içeriğimizde Firefox’ta sağ tık etkinleştirme konusuna değineceğiz. Biliyorsunuz ki bazı web siteleri sağ tık konusunda temkinli davranıyor ve sağ tıklama ile yapılabilecek işlemleri tamamen engelliyorlar. Aslında bunu çözmek oldukça basit. Bu konuya değinirken aynı zamanda Firefox’ta JavaScript Nasıl Devre Dışı Bırakılır? Sorusunu da cevaplamış olacağız.

Hızlıca gelin konumuza birlikte değinelim.

Kimi zaman güvenlik amacıyla kimi zaman geliştirme için JavaScript‘i devre dışı bırakmanız gerekebilir. Bu aslında sorun olabilecek bir konu değil. JavaScript‘i sadece Firefox’ta değil, bilinen mevcut bütün tarayıcılarda kapatabiliyorsunuz. Fakat bu içeriğimizde Firefox’ta JavaScript Nasıl Devre Dışı Bırakılır? Konusuna değiniyoruz.

İlgili: Windows 10 İçin En İyi 6 Video İndirme Programı Listesi!

Firefox’ta JavaScript Nasıl Kapatılır?

Eğer Firefox’u yeni indirdiyseniz bile bu soruyu aslında cevaplamak ve hayata geçirmek neredeyse birkaç dakika. Basit arayüzü ve kullanım kolaylığı sayesinde JavaScript‘i hızlıca devre dışı bırakabilirsiniz. Peki nasıl? Hemen aşağıdaki adımları izleyelim. Fakat adımlara geçmeden önce Firefox’unuzun güncel olup olmadığını kontrol edin. Son bir güncellemeniz varsa mutlaka yapın.

  • URL kısmına about:config yazın.
  • Açılan sayfada mavi buton ile yazan ‘Riski kabul et ve devam et’ butonuna tıklayın.
  • Yine açılan URL bölümüne javascript.enabled yazıp arama yapın.
  • Çıkan sonuçlar arasından javascript.enabled olan satıra tıklayarak değişiklik yapabilirsiniz.
  • Satırdaki değer sütunundaki true değerinin false olduğunu ve durum sütunundaki bölümün kullanıcı tanımlı olduğunu görebilirsiniz.
  • İşte bu kadar!

İlgili:

Firefox’ta JavaScript’i Neden Devre Dışı Bırakmalısınız?

Performans nedeniyle ya da sorun gidermeden dolayı JavaScript’i kapatmanız gerekebilir. JavaScript bir güvenlik riski oluşturabilir. Bu da tabii ki bir ihtimal olan konu. Bu nedenle devre dışı bırakmak kötü amaçlı yazılım indirme riskinizi azaltır. Fakat her ihtimale karşı cihazınızdaki güvenlik duvarını aktif olarak kullanmayı unutmayın. Bunun yanında tabii ki bir antivirüs uygulaması kullanmanız da oldukça önemli bir konu.

Bazen bir web sitesinde JavaScript sorun yaratarak sayfanın yüklenmesini engelleyebilir. Bu da tarayıcının çökmesine neden olabilir. JavaScript’i devre dışı bırakmak, düzgün yüklenmeyen bir sayfanın basitleştirilmiş bir sürümünü görüntülemenize izin verebilir. Örneğin, JavaScript kullanan bir eklentiniz varsa, bir sorunu çözmek için onu devre dışı bırakmanız gerekebilir. Bu yüzden Firefox’ta JavaScript’i nasıl kapatabileceğimize değinmek istedik.

Ayrıca JavaScript’i devre dışı bıraktığınızda sağ tıklamayı kapatan sitelerde de sağ tıklama işlemini hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu işlemi bilgisayarda yapabileceğinizi unutmayın.

İlgili: Mozilla Firefox Güvenli Mi? Neden Firefox Kullanmalıyız?

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çevrimiçi Gizliliğinizi ve Güvenliğinizi

Çevrimiçi Gizliliğinizi ve Güvenliğinizi Riske Atan 5 Hata!

Akıllı Telefonlarda Boş Alan Açmanın 5 Yolu! Basit Bir Kılavuz!

Akıllı Telefonlarda Boş Alan Açmanın 5 Yolu! Basit Bir Kılavuz!