in

Çocuk ve Sosyal Ağlar: Sosyal Ağ Kullanan Çocuğunuz Mu Var?

güvenli internet - çocuk ve sosyal medya - siber güvenlik - lorentlabs
güvenli internet - çocuk ve sosyal medya - siber güvenlik - lorentlabs

Çocuk ve Sosyal Ağlar: Sosyal Ağ Kullanan Çocuğunuz Mu Var?

Sosyal ağ kullanımının yaş ortalaması çok fazla değişti. Bu da iletişim konusunu oldukça etkiledi. Artık her saniye etkileşim halindeyiz. Sadece bizler değil, yaşları küçük olan çocuklar da akranlarını artık sürekli aramıyor ya da akranlarıyla yüz yüze görüşmüyor. Fakat her saniye belli sosyal ağlar üzerinden etkileşim halindeler. Son gençlik trendine göre 11-14 yaş arası çocukların Instagram, Facebook, VK, Snapchat ve TikTok gibi platformlarda aktif olarak yer almak istemesi şaşırtıcı değil. İletişim, eğlence ve sosyal akışlar bu tür platformlarda olduğu için artık pek fazla şaşırtıcı gelmemeli. Tabii ki bu platformlarda yaşanan endişe verici problemleri de göz ardı etmememiz gerek. İşte bu problemler temelinde bu içeriği hazırlamak istedik.

Sosyal Ağlar ve Çocuk: Hayır Demek Mantıklı Mı?

Ebeveynlerin bir kısmı çocuklarının sosyal medya platformlarında yer almasını doğru bulmuyor. Ebeveynlerin bu düşüncesinin kısmi olarak yanlış olduğunu söylemek sanırım 2021 yılında artık yanlış olmaz. Herhangi bir platformda çocuğun ailesinden gizlice profil oluşturması zor bir şey değil. Fakat çocuğun o platformda herhangi bir zarar görmesinin sonucunun düzeltilmesi oldukça zor. Çünkü ailesinden gizli bir profil oluşturan çocuk, yaşadığı herhangi bir problemi ailesini bildirmeyebilir. Bu ve bunun gibi durumlarla karşılaşmamak için aileler çocuklarına sosyal medya platformlarındaki yararlı ve zararlı konular hakındaki detaylarla ilgili olarak kesinlikle yol göstermeli. Eğer ebeveynler çocuklara yol gösterici şekilde davranırlarsa çocuklar internet ve sosyal ağların kullanımı ve güvenliği hakkında daha fazla bilgiye sahip olacaktır.

Ebeveynlerin karıştırdığı en önemli konulardan birisine de kısaca değinmek gerekirse; ebeveynlerin bir kısmı çocukların güvenliğini sağlamak adına çocukların hayatların tam müdahale ederek çocukları baskıcı bir şekilde yetiştirmeye çalışıyor. Bu, doğru bir yol değil. Her baskı kendi anarşisini yaratacağı için bu yine yukarıda da bahsettiğimiz gibi çocukları gizlice bir şeyler yapmaya sürükleyebilir. Çocuklarla arkadaş olmak, onları anlamak ve doğru iletişimi kurabilmek oldukça önemli bir konu.

İlgili:

Kişisel Güvenliği Sağlayabilirsiniz.

Herhangi bir cihazınızla internete bağlandığınızda neredeyse birkaç tık ile milyarlarca insana bir şekilde ulaşmanız mümkün. Ama siz zaten bunu biliyorsunuz. Fakat aynı şey çocuklar için de geçerli. Siber zorbalar, troller, dolandırıcılar, siber korsanlar ve hatta daha da kötüsü pedofililer! Bu ve bu tür kişiler ne yazık ki hem yetişkinlere hem de çocuklara siber dünyada zarar veriyorlar. Kendinizi ve çocukları bu tür siber tehditlerden korumak için siber güvenlik konusunda detaylara sahip olmanız ve bu detayları çocuklara aktarmanız gerekiyor. Trafik kurallarını biliyorsunuz değil mi? Gerçek yaşamdan çok önemli bir kural dizisi. İşte çevrimiçi güvenliğin kurallarını da böyle öğrenmek gerekiyor. Peki nasıl öğreneceğiz? Diye soru soranlar için burada kitabımızı önermek istiyoruz. Lorent Research Lab ve Zet Lorento ekibinin ortak çalışması olan Güvenli İnternet adlı kitabı bir kahve parasına satın alabilir, okuyabilir ve birçok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. İnternetteki birçok online kitapçıda bulabileceğiniz gibi aynı zamanda gerçek hayatta da birçok kitapçıda mevcut.

Ebeveynler çocuklara ilk etapta sosyal ağlar üzerindeki yabancı kişilerle ilgili bilgi verirken aynı zamanda siber zorbalık konusunda da her zaman belli uyarılarda bulunmalıdır. Örneğin çocuklar yabancı kişilere kişisel bilgilerinin yanında asla fotoğraflarını göndermemeli. Coğrafi etiketlemelerden kaynaklı olarak konum bilgilerini yabancıların göreceği şekilde paylaşmamalı, bunun için de kullandığı platformların gizlilik ayarlarını ebeveyni ile birlikte gözden geçirmeli. Ebeveynlerin bu tür konularda bilgisi yoksa yukarıda da önerdiğimiz ve bizlere ait olan kitabı okurken yine çocukların da bu kitabı anlayabileceğini kavramalı ve çocukların da bu kitabı okumasını istemeli. Basit ve sade bir şekilde anlattığımız detaylı bilgiler kesinlikle öğretici ve bilgilendirici.

Burası Bir Oyun Alanı Değil.

Sanal dünyayı birçok çocuk ve yetişkin bir oyun alanı gibi görüyor. Daha doğrusu burada yapılan bir hata veya yanlışın ne gibi kötü sonuçlar doğurabileceğini ne yazık ki tahmin bile edemiyor. Sanal dünyada da gerçek hayatta olduğu gibi birisinin karşısında nasıl davranıyorsak öyle davranmalıyız. Buradaki davranışlarımızın birileri tarafından görülmediğini düşünen bazı insanlar aslında buradaki davranışın daha fazla insan ve yetkililer tarafından görüldüğünü asla unutmamalı. Genç yaştaki çocuklar, sınıflarında ve toplumda zorbalık yapmaması için eğitilirken aynı zamanda sanal dünyada da zorbalık yapmaması için eğitimler alır. Fakat aile de bu eğitimleri destekleyici içeriklerle çocuğa yol gösterici olmalıdır.

Daha küçük yaştaki çocuklar için ebeveynler kontrolü sağlarken belli deneyimlerden elde ettikleri kuralları esnetmek isteyebilirler. Örneğin küçük yaştaki bir çocuğun tabletten çizgi film izlemesi sanırım artık hepimizin hayatında normal karşılanıyor. Peki kaç saat izliyor? 1 saat mi yoksa gün boyu mu? Bunu ayarlamak ve kontrolü sağlamak aslında oldukça önemli bir durum. Bunun için cihazların ekran kullanım süresini ayarlamak bu işin başlangıç noktası olabilir. Yine daha küçük yaştaki çocuklar için konum bildiren uygulamalar kullanılabilir. Bu tür uygulamalar gerçek hayatta yaşanabilecek herhangi bir kaçırılma gibi bir olayın çözüm noktasında destekleyici olabilir. Çizgi film izleyen çocukların yetişkin içeriklere ya da yaşına uygun olmayan içeriklere erişmemesi için de ebeveynler belli eklentiler, uygulamalar veya platforma ait özelliklerden kesinlikle yararlanmalıdır.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siber Saldırı Nasıl Önlenir? - siber saldırı türleri - siber saldırılardan koruma

Siber Saldırı Nasıl Önlenir? Siber Saldırılardan Korunma Yolları!

kötü amaçlı yazılım nedir - kötü amaçlı yazılımlar - kötü amaçlı yazılım hakkında - virüsten kurtulma

Kötü Amaçlı Yazılım Nedir? Nasıl Çalışır ve Nasıl Kaldırılır?