in

DHCP Hatası Nedir ve Nasıl Düzeltilir? Oldukça Basit Bir Şekilde Anlattık!

DHCP hatası nedir - DHCP nedir - DHCP hatası nasıl düzeltilir - muhabbit.com
DHCP hatası nedir - DHCP nedir - DHCP hatası nasıl düzeltilir - muhabbit.com

DHCP Hatası Nedir ve Nasıl Düzeltilir? Oldukça Basit Bir Şekilde Anlattık!

Bugün bu içeriğimizde DHCP Hatası Nedir ve Nasıl Düzeltilir? sorusunu hızlıca en basit haliyle anlatacağız. Eğer sizler de cihazınızda böyle bir hata ile karşılaşıyorsanız mutlaka bu çözüm içeriğinde bahsettiğimiz detaylara değinin.

DHCP, İngilizce olarak Dynamic Host Configuration Protocol‘ün kısaltmasıdır. En basit haliyle sistemdeki bilgilsayarlara IP adreslerini ve IP adreslerine ek olarak değişik parametreleri ataması için kullanılan servistir diyebiliriz. DHPC’nin temel özelliği aslında zamandan tasarruf etmek. Sistemi kuran kişi bu sayede makineleri tek tek gezmiyor ve parametreleri tek tek girmek zorunda kalmıyor. DHCP ayarı internet bağlantısını kesebileceğinden, hatayı birçok biçimde görmeniz mümkün. Ancak sonuç olarak internete erişemezsiniz.

DHCP Hatalarının Nedenleri:

2 mevcut sorunun DHCP hatası almanıza neden olması ihtimal. Bunlardan birincisi DHCP sunucusunun kendisine bir IP atamasına izin veren bilgisayar veya cihazdaki yapılandırma diyebiliriz. İkincisi ise DHCP sunucusunun yapılandırması.

DHCP hataları; bir ağdaki DHCP sunucusu veya yönlendiricisi, ağa katılma için aygıtın IP adresini otomatik olarak ayarlayamadığında ortaya çıkar. Bu, internete bir web tarayıcısı ile eriştiğinizde bir ağ bağlantısı hatasıyla karşı karşıya kalmanıza neden olur.

DHCP hatalarının giderilmesini bu kadar zor yapan şey ise hata mesajlarında her zaman DHCP’den bahsedilmemesidir.

DHCP Hatası Nasıl Düzeltilir?

Şu adımları izleyin:

  1. Windows Ağ Sorun Gidericisi‘ni açın. İnternet bağlantısı sorunlarını düzeltmenin en kolay yolu, Windows’un internet ayarlarını otomatik olarak düzeltmesine izin vermek diyebiliriz. Windows görev çubuğundaki ağ bağlantısı simgesine sağ tıklayın ve Sorunları Gider öğesini seçin. Ağ sorun gidericisi, internet bağlantısı sorununa neden olabilen tüm ayarları burada tanımlıyor. Hataya DHCP ayarları neden olduysa, önerilen değişiklikleri uygulamak için Bu Düzeltmeyi Uygula seçeneğine tıklayın.
  2. DHCP bağdaştırıcı ayarlarını kontrol edin. Ağdaki DHCP sunucusu veya yönlendiricisi, varsayılan olarak bilgisayara otomatik bir IP adresi atamalıdır. Yine de bu seçeneğin devre dışı bırakılması mümkün. Bu nedenle etkinleştirildiğinden emin olmak için ağ bağdaştırıcısı ayarlarına bakın.
  3. DHCP yönlendirici ayarlarını kontrol edin. Bir ev ağında, yönlendiricideki DHCP ayarları, ağdaki cihazların IP adreslerini yönetir. DHCP başlangıç ​​ve bitiş adreslerinin ağ geçidi adresiyle eşleştiğini doğrulayın.
  4. BT desteğine başvurun. Tipik bir şirket ağında, bir DNS sunucusu, ağdaki cihazların IP adresini yönetir. Tüm DHCP ayarlarının bir BT departmanı tarafından yönetildiğini sanırım hatırlatmamız gerekiyor. Ağ bağlantısı sorunlarınız olduğunda BT destek ekibiyle mutlaka iletişime geçin.

Lorentlabs üzerinden farklı içeriklerimize hızlıca ulaşabilirsiniz.

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

komut dosyası hatası nedir - komut dosyası hatası nasıl düzeltilir - komut dosyası - nasıl kullanılır - komut dosyası düzeltme

Komut Dosyası Hatası Nedir ve Nasıl Düzeltilir? Detaylı Anlattık!

facebook - facebook reklamlarını engelleme - facebook reklam engelleme

Telefon ve Tabletleriniz İçin En iyi E-Kitap Okuyucular!