in

Dolandırıcılık Faaliyetlerinden Kendinizi Nasıl Korursunuz?

çevrimiçi dolandırıcılık - çevrimiçi dolandırıcılık seo - lorentlabs - LRL - siber güvenlik

Dolandırıcılık Faaliyetlerinden Kendinizi Nasıl Korursunuz?

Çevrimiçi dolandırıcılıklar, insanların zor kazandıkları paraya yönelik en büyük tehdit olarak ortaya çıktı. Amerika Birleşik Devletleri’nde insanlar yalnızca 2022’de 10 Milyar Dolardan fazla kaybetti. Dolandırıcılar, Türkiye ve Suriye’deki depremden de para kazandı. Kurbanlar adına bağış aldılar.

Sorun her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Ancak en büyük sorun, dolandırıcılık kurbanlarının bunu bile yapmaması. Paralarını kaybedene ve karşılığında hiçbir şey alamayana kadar dolandırılıyorlar.

Bu nedenle, kendinizi ve paranızı her türlü dolandırıcılıktan ve dolandırıcılık faaliyetlerinden korumak ve bunlara karşı koymak için yeterli bir bilgi ile donatmanız gerekiyor.

Aksi takdirde, değerli verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Asıl soru şu ki, insanların kendilerini hileli faaliyetlerden korumalarının herhangi bir yolu var mı? Evet var. Bu makale sizi onlar hakkında aydınlatacaktır.

Öyleyse, sonuna kadar okuyun ve kendinizi ve zor kazandığınız parayı çaldırmaktan koruyabilirsiniz!

Dolandırıcılıktan Kaçınmanın Yolları

Dolandırıcılıktan kaçınmanın en iyi ve en pratik yollarından bazıları aşağıdadır.

Parolalarınızı Asla Paylaşmayın!

Parola paylaşmak, birçok kişinin bilerek ya da bilmeyerek yaptığı en büyük hatadır. Birisi dijital hesaplarınızın şifrelerine sahipse, sosyal medyanızı hackleyebilir, banka hesabınızı silebilir, ilişkilerinize zarar verebilir ve sizin adınıza başkalarını dolandırabilir. Bu yüzden şifrelerinizi kimseyle paylaşmamanız önemlidir.

Ayrıca, şifrelerinizi güvence altına almak için en iyi uygulamaları izlemelisiniz. Örneğin, sosyal medyanıza, bankacılık uygulamalarınıza ve WhatsApp hesaplarınıza her zaman iki adımlı doğrulama uygulamalısınız.

Ayrıca, farklı hesaplar için farklı şifreler oluşturmaya çalışın. Ardından, şifrelerinizden birinin sızdırılması durumunda, hiç kimse diğer hesapların veya sistemlerin şifrelerine erişemez veya tahmin edemez.

Catfishing Dolandırıcılıklarına Dikkat Edin.

Catfishing, dolandırıcıların başkalarının kimliklerini çaldığı ve onların arkadaşlarını, aile üyelerini ve diğer insanları adlarıyla dolandırdığı yeni bir dolandırıcılık türüdür. Bu tür dolandırıcılık çok yaygınlaşıyor ve dolandırıcılar bu tür dolandırıcılık için hemen hemen her aracı kullanıyor.

Sizi cep telefonunuzdan arayabilir, Facebook veya WhatsApp’ta mesaj gönderebilir veya para veya veri almak için size e-posta gönderebilirler. Gerçek kişinin gerçekliğini doğrulamadan onlara inanmamalısınız.

Biri sizi maddi yardım için ararsa, o kişiyle onun numarasından iletişime geçmeli ve sizi arayıp aramadığını kontrol etmelisiniz. Aynı şekilde sosyal medya hesaplarınızdan da mesaj geliyorsa ters resim arama tekniğini kullanarak doğrulamanız gerekmektedir. Profil fotoğrafını veya diğer kişinin duvarından aldığınız herhangi bir görseli herhangi bir görsel arama motoru sayesinde, o kişinin gerçek olup olmadığını veya o görüntüleri başka bir yerden mi çaldığını öğrenebilirsiniz.

Resimli arama motorlarının yardımıyla, kedi balıkçılığının söz konusu olduğu her yerde flört, tatil ve diğer birçok dolandırıcılık türünden kendinizi koruyabilirsiniz.

Cihazlarınıza Yalnızca Güvenilir Programlar Kurun.

Truva Atı’nın hikayesini biliyor musunuz? Birçok yazılım programı ve uygulaması Truva Atı gibi çalışır. O programların sizin için bir nimet ve çok faydalı olduğunu düşünüyorsunuz.

Ancak fark edilmeden sisteminize saldırırlar. Sonuçta, tüm şifrelerinizi, pin kodlarınızı ve istedikleri diğer verileri alırlar. Bu nedenle cihazınıza herhangi bir rastgele uygulama veya program yüklememelisiniz.

Bunun yerine, yalnızca güvenilir şirketler tarafından geliştirilen güvenilir uygulamaları yüklemelisiniz. Görüntüler, videolar, şifreler, pin kodları ve sohbet geçmişi dahil olmak üzere tüm verilerinize kimse sahip olmayacağından, güvenilir uygulamalar yükleyerek çeşitli dolandırıcılık türlerinden kaçınabilirsiniz. Ayrıca, bu uygulamalar aradığınız tüm faydaları sağlayacaktır.

Aldığınız Her Mesaja İnanmayın.

Kaos, başta dolandırıcılar olmak üzere birçok insan için bir merdivendir. Dolandırıcılar, çeşitli sosyal medya platformlarında insanlara selden muzdarip olduklarını ve yardıma ve bağışa ihtiyaçları olduğunu e-posta ile gönderdiler. Dolandırıcılar milyonlarca doları bu şekilde ele geçirdi. Benzer şekilde, birçoğu da insanları Ukraynalılar adına kandırdı.

Size çevrimiçi mesaj atan herkese inanmamalısınız. İnsanlar farklı hikayeler yaratır ve diğerlerinden belirli eylemlerde bulunmalarını ister. Sohbetin diğer ucundaki kişinin gerçek olduğundan emin olana kadar ona inanmamalısınız. E-postalarını veya mesajlarını açmazsanız daha yararlı olabilir.

Daima Güvenilir Ödeme Ağ Geçitlerini Kullanın.

Ödeme ağ geçitleri dolandırıcılık faaliyetlerine karşı kendinizi korumanız açısından da oldukça önemlidir. Bu nedenle her zaman güvenilir ve güvenli ödeme ağ geçitlerini kullanmalısınız.

Güvenilir ödeme ağ geçitleri diğerlerinden daha fazla güvenlik sunar. Bunun nedeni, bilgilerinizi korumak için gelişmiş güvenlik ve şifreleme önlemleri kullanmalarıdır. Verilerinizi, pin kodlarınızı ve diğer ayrıntıları siber suçlulardan bu şekilde korurlar.

Ayrıca, kredi kartları gibi güvenilir ödeme ağ geçitleri, sahtekarlığa karşı koruma tesislerine erişmenizi sağlar. Örneğin birisi verilerinizi çalarsa veya sizi dolandırırsa, ödeme için kredi kartı kullandıysanız paranızı geri alabilirsiniz.

Ayrıca güvenilir ödeme ağ geçitleri, insanların kredi kartı veya diğer banka bilgilerini satıcılarla paylaşması gerekmediği için kolaylık sağlar. Bunun yerine, tüm ödemeler için bir şifreleme modeli kullanıyorlar.

Çözüm!

Son zamanlarda farklı türde dolandırıcılıklar ortaya çıkmış ve insanlar düzenli olarak dolandırıcı e-postalar, mesajlar ve aramalar almış olsa da, kendimizi dolandırıcılık faaliyetlerine karşı korumak çok daha önemli hale geldi.daha erişilebilir. İnsanların sadece verilerini ve cihazlarını korumaları vebaşkalarına sadece bir kez güven orijinalliğini doğrularlar.

Not: Bu sponsorlu içerik yabancı bir ajans tarafından sağlanmıştır.

5/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scalping 1

Kripto Paralarda Scalping Nedir?

Yield Farming 2

Yield Farming Nedir?