in

En Hızlı İnterneti Kullanan Ülkeler! Türkiye Yine Şaşırtmadı!

Eğer Türkiye’de ikamet ediyorsanız mutlaka internet yavaşlığından şikayetçisinizdir. Dünyanın en yavaş internetini kullandığımızı düşündüğünüz anlar dahi olabilir. Aslında pek de yanıldığınız söylenemez. Global internet hız testi sitesi SpeedTest’in verilerine göre en hızlı interneti kullanan ülkeler ve bu ülkelerin internet hızlarını sizlerle paylaşacağız. Ayrıca ülkemizin listenin kaçıncı sırasında yer aldığına da göz atarak derdimize dert katacağız.

En hızlı mobil interneti kullanan ülkeler

Listeye en hızlı mobil internete sahip ülkeler ile başlıyoruz. Geçtiğimiz ayın verilerine göre dünyada mobil internet ortalaması 69.92mbps olarak açıklandı. Ayrıca 14.01mbps upload ortalaması ile kullanıcılar yükleme yaptı. Mobil internetteki ping ortalaması ise 36 olarak belirlendi.

Yine geçtiğimiz ayın verilerine göre dünyanın en hızlı mobil internetini Birleşik Arap Emirlikleri kullanıyor. Bu verilere göre 281.47mbps hız, 34.41 upload ve 23ms ping değeri ile dünyanın en hızlı mobil interneti performansını sergilemiş oluyor. Ayrıca listenin devamı ise şu şekilde :

en hızlı mobil interneti kullanan ülkeler

Mobil internet hızında ülkemiz 48.41mbps hız değeri, 16.95 upload ve 31ms ping ile listeye 56. sıradan giriş yapıyor.

Dünyanın en hızlı internetini kullanan ülkeler

Geniş bant internetteyse mobile göre hemen hemen iki kata yakın bir hız farkı oluşmuş durumda. 120.33mbps hız, 67.15mbps upload ve 18ms ping değeri dünya ortalamasını oluşturuyor.

Geniş bant internet sıralamasının en tepesinde ise 275.21 indirme, 157.74 yükleme ve 13ms ping değeri ile Monaco yer alıyor. Hatta mobil internette sıralamaya dahi giremeyen Avrupa ülkesinin geniş banttaki başarısı oldukça dikkat çekiyor. Ayrıca listenin devamı şu şekilde :

Web yakalama 11 1 2022 14548 www.speedtest.net

Geniş bant listesinde ülkemiz 45.86mbps indirme, 17.06 yükleme ve 22ms ping ortalaması ile 93. sırada yer alıyor. Ayrıca mobil internetteki hız ortalamasından daha az bir ortalama yakalamamız ise trajikomik.

İnternet hızımız neden yavaş?

İnternet hızını etkileyen pek çok faktör var. Bunların en büyüğü internet teknolojisine geç erişmemiz ve gerekli önemi vermememiz. Gerekli önemi vermeyip altyapıları kurmadığımız için şu an ülkenin büyük çoğunluğu kullanırken sinir hastası eden internet erişimleri ile hayatına devam etmeye çalışıyor. Hatta ülkenin bazı bölümlerine internet erişimi bile ulaşmış değil. Ayrıca işinin ehli olmayan ve piyasada rekabete neden olamayacak kadar kötü servis sağlayıcılarımız var. Tüm bunlar birleştiğinde Afrika ülkelerinin pek çoğundan daha az bir ortalama ile dünyanın en yavaş internetlerinden birini kullanıyoruz.

Ayrıca tüm dünyaya fiber kablo döşenmeye devam ederken bu teknolojiden geri kalmamamız en büyük temennimiz. Bakanlarımızdan fiber kablo döşeme çalışmalarına dair önemli vaatler duyduk. Dolayısıyla bu vaatler yerine getirilir ve ülkemizi çevreleyen bir fiber ağa sahip olursak bu listede daha da yukarılara çıkacağımız aşikar. Böylece sinir hastası eden internet hızlarına ve oluşturdukları tahribata güle güle diyebiliriz.

Bu hızlar ve ülkemiz hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Düşüncelerinizi yorum kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın. Ayrıca internet sıkıntımız için çözüm önerileriniz varsa onları da yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pil Ömrünü Uzatma Yolları

Telefon Pil Ömrünü Uzatma Yolları! Asla Tam Şarj Etmeyin!

monster-galaxy-bybit-launchpad-listeleniyor-GGM-token

Monster Galaxy, Bybit Launchpad’de Listeleniyor!