in

İkili Yatırım Nedir? OKX Yeni Ürününü Tanıttı! Kazanç Nasıl Hesaplanıyor?

okx-ikili-yatırım-nedir
okx-ikili-yatırım-nedir

İkili Yatırım Nedir? OKX Yeni Ürününü Tanıttı! Kazanç Nasıl Hesaplanıyor?

Bu içeriğimizde global kripto para borsası OKX’in yeni çıkarttığı ürüne yakından göz atıyoruz. İçeriğimizde İkili Yatırım nedir? Sorusuyla birlikte ikili yatırımda kazanç nasıl hesaplanır? İkili yatırımda kazanç nasıl hesaplanır? Gibi soruların da cevaplarına yakından göz atacağız. İçeriğimize geçmeden önce OKX hakkında kısa bir bilgi edinmeye ne dersiniz?

Global Kripto Para Borsası OKX:

2017 yılında kurulan OKX, dünya çapında hizmet veren global kripto para borsasıdır. OKX, çeşitli kripto para birimlerinin ticaretine olanak sağlayan, spot ve türev ticareti gibi ekstra hizmetler sunan ve Türkiye’de de hizmet veren bir borsadır. CEO’su Jay Hao’dur. Eski ismiyle OKEx olarak bildiğimiz şirket metaverse ve web 3.0’a entegre olabilmek adına logo ve marka ismini güncellemiştir. Global kripto para borsası OKX, kripto borsası Okcoin’in de sahibi olan Ok Group’a aittir.

Bu kısa bilgilerin ardından ana konumuza dönecek olursak gelin OKX’in yeni ürünü ikili yatırım nedir? Konusuna yakından bakalım.

İkili Yatırım Nedir?

İkili yatırım; OKX’in sabit fakat garanti olmayan kazanç sunan ürünü olarak tanımlanıyor. Kullanıcıların vade tarihindeki uzlaşma ve kullanım fiyatlarına bağlı olarak iki varlıktan birinden kazanç sağlaması mümkün.

Peki ikili yatırım konusunda kullanıcılar hangi hükümleri bilmeli?

İkili Yatırım Hükümleri:

  • Öncelikle yatırım varlığının katıldığınız para birimi olduğunu unutmayın. Kullanıcılar BTC teklifleri için BTC, ETH teklifleri için ETH ve BTC-U ile ETH-U teklifleri için USDT kullanabiliyor.
  • Uzlaşma varlığının kazançlarınızı aldığınız para birimi olduğunu unutmayın. İki teklif varlığından biri olabilir; örneğin BTC veya BTC-U teklifleri için BTC ya da USDT. Gerçek uzlaşma varlığı, vade tarihindeki uzlaşma ve kullanım fiyatlarına bağlı.
  • Unutulmaması gereken diğer bir terim ise; kullanım fiyatı, vade tarihinde uzlaşma fiyatı ile karşılaştırmak üzere ayarlanan veya seçilen fiyattır.
  • Vade tarihi; teklifin son günüdür.
  • Son kazançlarınızı ve uzlaşma varlığınızı vade tarihinde öğrenmeniz mümkün.
  • Vade oranı, yatırım dönemi için potansiyel kazancınızdır. Bu sabittir. Kazançları hesaplamak için kullanılır. Tam oranı emir onayı sırasında görürsünüz.
  • Tahmini oran (APY), yıl için potansiyel kazancınızdır. APY, tahmini vade oranının dönemin kendisine bölünüp 365 ile çarpılmasıyla bulunan sonuca eşittir.
  • Dönem, kazanç hesaplamanın başladığı tarihten vade tarihine kadar geçen gün sayısıdır.
  • İkili yatırımınıza 10 Aralık 2021, UTC 07:00’de başladığınızı varsayalım. Kazanç hesaplama UTC 08:00’de başlar. Teklifin vadesi 17 Aralık 2021, UTC 08:00’de sona ererse, dönem 7 gündür.

Kazanç hesaplaması ne zaman baslar: Katılımı UTC 08:00’den önce tamamlarsanız, kazanç hesaplaması aynı gün UTC 08:00’de başlar. Daha sonra katılırsanız, hesaplama, ertesi gün UTC 08:00’de başlar. Metaverse Coinleri Hangileri? Tek Tek İnceledik! %300 Artan Coin Var!

İkili Yatırım Kazançları Nasıl Hesaplanır?

BTC ya da ETH yatırdığınızı ele alarak bir örnek ile bu konuyu ele alalım. Uzlaşma fiyatı, vade tarihinde kullanım fiyatından düşük olursa, yatırım tutarınız sırasıyla BTC veya ETH olarak (1 + vade oranı) ile çarpılıyor. Uzlaşma fiyatı kullanım fiyatına eşit veya bunu aşıyorsa, USDT cinsinden yatırım tutarınız kullanım fiyatı ve (1 + vade oranı) ile çarpılıyor. Örneğin, 55.000 USDT kullanım fiyatı ve %5 vade oranı ile 10 BTC yatırıyorsunuz. Uzlaşma fiyatı 54.000 USDT olursa, 10 * (1 + %5) = 10,5 BTC alıyorsunuz. Uzlaşma fiyatı 56.000 USDT olursa, 10 * 55.000 * (1 + %5) = 577.500 USDT alıyorsunuz.

Şimdi USDT yatırdınız diyelim. Uzlaşma fiyat, vade tarihinde kullanım fiyatına eşit veya bundan düşük olursa, yatırım tutarınız kullanım fiyatına bölünüyor. BTC veya ETH cinsinden (1 + vade oranı) ile çarpılıyor. Uzlaşma fiyatı kullanım fiyatından düşükse, USDT cinsinden yatırım tutarınız (1 + vade oranı) ile çarpılıyor. Örneğin, 55.000 USDT kullanım fiyatı ve %5 vade oranı ile 10.000 USDT yatırıyorsunuz. Uzlaşma fiyatı 54.000 USDT olursa, 10.000 / 55.000 * (1 + 5%) = 0,19090909 BTC alıyorsunuz. Uzlaşma fiyatı 56.000 USDT olursa, 10.000 * (1 + 5%) = 10.500 USDT alıyorsunuz.

Sorumluluk Reddi: Bu içerik, yatırım kararlarının alınmasında asla temel alınmamalı. Yatırım işlemleri için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olun. Eğer ihtiyacınız varsa bağımsız finansal tavsiye almalısınız. Herhangi bir yatırımdan, kullanımdan veya zarardan/ kardan kullanıcılar tamamen kendileri sorumludur. 

İlgili: Sand Coin Nedir? Metaverse Coinlerinden Sandbox’ın Geleceği ve Projesi!

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bilgisayara-netflix-dizi-film-indirme

Windows’da Netflix İçeriklerini İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

beeinghope-beeing-hope-nft-projesi-arilara-umut-ol

Beeing Hope Projesi ‘Arılara Umut Ol”uyor!