in

iPhone 13 Suya Dayanıklı Mı? iPhone 13 Su Geçirir Mi?

iphone 13 suya dayanıklı mı - iphone 13 su geçiriyor mu - iphone 13 ile su altında fotoğraf çekme
iphone 13 suya dayanıklı mı - iphone 13 su geçiriyor mu - iphone 13 ile su altında fotoğraf çekme

iPhone 13 Suya Dayanıklı Mı? iPhone 13 Su Geçirir Mi?

Apple’ın son çıkarttığı ürünler arasında yer alan iPhone 13 suya dayanıklı mı? Sorusu aslında son zamanlarda aldığımız sorulardan bir tanesi. iPhone 13 sinema modu gibi muhteşem bir özellikle gelirken aslında su konusunda %100 bir çözüm sunmuyor. Gelin detaylarına birlikte bakalım!

Tüm iPhone 13 modellerinin ortak özelliklerinden birisi toza, sıçramaya ve suya daldırmaya karşı koruma özelliği. Fakat bu suya daldırma özelliğinin belli bir sınırı olduğunu unutmayın. Yani iPhone 13 Pro suya dayanıklı mı? Diye sorduktan sonra onu havuzun denizin ya da havuzun dibine gönderip saatlerce orada kalmasını sağlamayın. Çünkü bu şekilde olması onun bozulmasını sağlar.

iPhone 13 modelleri suya dayanıklı. Fakat su geçirmez değil. Bu yüzden denizin dibine telefonunuzu atmayın. Telefonunuzu musluğun altında uzun bir süre tutmayın.

iPhone 13 Su Geçirir Mi?

iPhone 13 modellerine yakından baktığımızda iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max gibi isimlerle adlandırılan 4 farklı ürün ile karşılaşıyoruz. Bu ürünlerin IP68 sertifikasına sahip olduğunu biliyoruz.

IP68 Sertifikası Nedir?

Bu konuya kısaca aşağıdaki şekildeki gibi değinebiliriz.

IP: Giriş koruma kodu.

6: Toz geçirmez.

8: Belirtilen derinlik ve sıcaklıkta su geçirmez.

ios - ios 14 - apple ürünleri - ios açıkları - ios işletim sistemleri

Bu sertifika ile karşılaşabileceğiniz cihazlar arasında kulaklıklar, akıllı saatler ve akıllı bileklikler de var. Yani sadece telefonlar için kullanılan bir terim değil. Örneğin Apple Watch suya dayanıklı mı? Diye soruyorsanız hemen bu içeriğe göz atmanızı öneririz.

Kısacası iPhone 13’te de bulunan bu sertifika, cihazın toza dayanıklı olduğunu fakat tamamen suya dayanıklı olmadığını gösteriyor. Evet su sıçramalarının zararı yok. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi belli bir sınırın üstüne çıkarsanız o cihazınıza zarar verecektir.

iPhone 13'te Ekran Kaydı Nasıl Alınır

Apple’ın açıklamalarına göre iPhone 13 modellerinin 6 metre derinliğe kadar suya daldırılabileceği ve bu durumun 30 dakikaya kadar sürebileceğini söylüyor. Bu süreçte herhangi bir problemle karşılaşmazsınız diyor. Fakat bu riske girmek oldukça tehlikeli olabilir. Bu yüzden mümkün mertebe cihazınızı suya atmayın ya da suya düşürmemeye çalışın.

İlgili: Snapseed ile Neler Yapılır? Snapseed Alternatifleri!

iPhone 13 Suya Dayanıklı Mı? Suya Dayanıklı iPhone Var mı?

Hiçbir iPhone su geçirmez değil. İllaki geçiriyor. Fakat iPhone 7’den sonra geliştirilen iPhone modellerinde suya dayanıklılık arttırılmaya çalışılmıştır. IP68 sertifikasına sahip olan diğer iPhone modelleri arasında iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max bulunuyor. Bu modellerin sertifika üzerindeki süreçlerinin iPhone 13 ile aynı olduğunu görebiliyoruz. Örneğin iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max’in de IP68 sertifikası var. Fakat ’30 dakika kadar, 4 metre derinlik’ deniliyor. (Atmayın telefonu suya, denemenize gerek yok.)

iphone 13 suya dayanıklı mı - iphone 13 su geçiriyor mu - iphone 13 ile su altında fotoğraf çekme

iPhone 13 ile Su Altında Fotoğraf Çekebilir Miyim?

Hayatta bazı şeyleri şansa bırakmamak gerekiyor. Bu konu aslında onlardan birisi. iPhone cihazlar için su altında koruyucu plastik kaplar oluyor. Bu ürünlerden alıp kullanmak oldukça mantıklı olabilir. Çünkü tamamen su geçirmez bir cihaz olmadığını biliyoruz. Eğer daha eski bir iPhone modeline sahipseniz bu yol ile onlarla da su altında fotoğraf çekebilirsiniz. Fakat direkt olarak eski modele sahip iPhone modellerinizi suya sokmamaya çalışın.

iPhone 13 Suya Dayanıklı Mı? iPhone 13 Suya Dayanıklı Mı? İlgili:

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp'tan signal'e geçme - signal güvenli mi - whatsapp güvenli mi - whatsapp alternatifi

Signal Nasıl Kullanılır? Signal Güvenli Mi?

Windows 11'de Fabrika Ayarlarına Nasıl Dönülür?

Windows 11’de Fabrika Ayarlarına Nasıl Dönülür?