in

Windows’ta Kendi Kısayol Tuşlarını Oluşturma!

Halihazırda Windows yüklendiği andan itibaren onlarca kısayol tuşu ile geliyor. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yapılan bu hamle çok geniş bir alanda uygulansa da yeterli değil. Zaman zaman kullanıcılar ekstra kısayol tuşlarına ihtiyaç duyuyor. Eğer kısayol tuşları tam anlamı ile ihtiyaçlarınızı karşılamıyor ise bu içeriğimiz tam size göre. Çünkü bu içeriğimizde Windows’ta kendi kısayol tuşlarını oluşturma işlemini adım adım anlatacağız. Lafı fazla uzatmadan içeriğimize geçelim.

Programsız kendi kısayol tuşlarını oluşturma

Bilmiyor olmanız gayet normal ancak Windows içerisinde kısayol tuşları oluşturabileceğiniz bir ayar var. Her ne kadar çok kısıtlı olsa da uygulamaları ve klasörleri açmak için oldukça işinize yarayacağını düşündüğümüz bir özellik bu. Bir uygulama veya klasöre kısayol tuşu atmak istiyorsanız öncelikle o uygulamaya sağ tıklayın. Ardından özellikleri seçin. Açılan pencerede ” Kısayol Tuşu : ” yazan kısmın karşısında muhtemelen Yok yazıyordur. Yok yazan kısma tıklayarak klavye üzerinden bir tuş seçiyoruz. Kısayolumuz kullanılmaya hazır!

Windows’un sunduğu özellik ile kısayol oluşturmak esnek bir kullanım sunmuyor. Yani tüm kısayollarınız Ctrl+Alt+ seçtiğiniz tuş şeklinde olacaktır. Bu her ne kadar rahatsız eden bir durum olmasa da daha esnek ve kullanımı kolay kısayollar oluşturmak kullanıcıların tercihi olurdu diye düşünüyoruz. Bunun için de kısayol oluşturabileceğiniz başka bir yol daha var. Sunduğu esnek kullanım ile programlı kısayol tuşları oluşturma.

Program ile kısayol tuşu oluşturma

Programsız kısayol oluşturma bile oldukça iş görecektir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi daha esnek ve daha işlevsel kısayol tuşu oluşturmak isteyenlerin tercihi uygulamalar olacaktır. Bu iş için piyasada pek çok uygulama mevcut. Kısa araştırmalar ile bu uygulamalara ulaşabilirsiniz. Yazımızda spesifik olarak bir tanesini tanıtmayacağız ama size sunacağı kolaylıklardan bahsedeceğiz.

WinHotKey, AutoHotKey gibi uygulamalar ücretsiz olması nedeni ile göz atmaya değer uygulamalar. Bu uygulamalar sayesinde bir adet sistem tuşu + dilediğiniz tuş olacak şekilde kısayollar oluşturabilirsiniz. Görüntü ve çalışma olarak eski dursalar da hâlâ çalışan uygulamalar olduklarını belirtelim. Ayrıca AutoHotKey daha karmaşık yapısı ile metin şeklinde şifrelemeler de yapmanıza olanak sağlar. Böylelikle gizli dosyaları açmak için hem pratik hem de daha ayrıntılı kısayollar oluşturmuş olursunuz.

Ayrıca bazı uygulamalar sunduğu özellikle beraber uygulama içerisinde de kısayol oluşturmanıza olanak sağlar. Yani kullandığınız programda sık sık kullandığınız bir özellik var olsun. Ancak bu özellik için geliştiriciler bir kısayol tuşu oluşturmamış. Bu üçüncü parti uygulamalar sayesinde diğer uygulamalar içinde de kısayol tuşları oluşturabiliyorsunuz. Sonradan dahil edildiği için kusursuz çalışmadığını söyleyebilirim ancak hiç yoktan iyidir.

Bu içeriğimizde sık sık program kullanan kullanıcılarımızın işini oldukça kolaylaştıracak bir konuya değindim. Windows’ta kendi kısayol tuşlarını oluşturma işlemini ve bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizi iki farklı yol ile anlattım. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En iyi animasyon filmleri

En İyi Animasyon Filmleri! 5 Animasyon Filmi Önerisi

dydx coin nedir

DYDX Coin Nedir? dYdX Projesinin Özellikleri Nelerdir?