in

Windows Kullanırken Zaman Kazandıran 4 Yöntem!

Windows kullanıcıların kullandığı pek çok kısayol ve yöntem var. Bu yöntemler sayesinde işlemleri gerçekleştirme hızımız oldukça artıyor. Kullanılan en yaygın işletim sistemi olan Windows piyasaya çıktığı andan bu yana kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına kısayollar ile karşımıza çıkıyor. Windows’un son sürümlerinde ve Windows 11’de geçerli muhtemelen bilmediğiniz 4 kısayolu sizlerle paylaşıyoruz. İşte karşınızda Windows kullanırken zaman kazandıran 4 yöntem!

1) Başlat menüsüne sağ tıklamak

Hepimiz ayarlara ve bilumum değişik programa girmek için başlat menüsünü kullanıyoruz. Ancak başlat menüsünden ayarlara girdiğiniz aradığınız ayarın da penceresine tıklamanız gerekiyor. Eğer başlat menüsüne sağ tıklarsanız ayarların ve dosya yöneticisinin daha ayrıntılı seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu listeyi açmak için klavyenizde bulunan Windows + X tuşlarına aynı anda basın. Böylece fare kullanmadan bu listeye erişebilirsiniz.

2) E-Posta ile hızlı paylaşım

Dosya paylaşmak için pek çok yol var. Ama e-posta ile göndermek hâlâ en popüler yollardan bir tanesi. Eğer e-posta ile dosya gönderirken ; e-posta uygulamasını açıp, göndereceğiniz kişiye göndermek üzere bir mail oluşturup, dosya ekle tuşuna bastıktan sonra göndereceğiniz dosyayı seçiyorsanız doğru yapıyorsunuz. Ancak yavaş olan yolu tercih ediyorsunuz. Hızlı bir şekilde e-posta ile dosya göndermek için göndermek istediğiniz dosyaya sağ tıklayın, ardından paylaş butonuna tıklayın. Burada bulunan mail seçeneğini seçin. Dosya otomatik olarak mail uygulamasına yüklenecek. Göndermek istediğiniz kişinin mail adresini alıcı kısmına girerek hızlıca gönderim sağlayabilirsiniz.

3) Tüm pencereleri simge durumuna küçültmek

Windows 10 cihazlarda varsayılan ile açık gelen bir özellik bu. Ancak Windows 11 işletim sistemine yükselttiğiniz zaman bu ayar kapanıyor. Sizin manuel olarak açmanız istiyor. Sistem ayarlarına girip burada bulunan çoklu görev seçeneğinin altındaki ” Title Bar Window Shake” ayarını açın.

Bu ayarı açtıktan sonra tek bir hareket ile tüm pencereleri simge durumuna küçültmeniz mümkün. Milyonlarca pencere açtığınızı varsayın. Ancak bir tanesini görmek istiyorsunuz. Görmek istediğiniz klasörün üst kısmından fare ile tutun ve sağ sola sallayın. Açtığınız diğer tüm klasörler simge durumuna küçülecektir.

4) Görev çubuğundan hızlı uygulama başlatmak

Bu yöntem Windows 11 cihazlarda çalışıyor. Ancak Windows 10’da çalıştıramadım. Belki de Windows lisansı olmadığı için çalışmamış olmayabilir ama emin değilim. Cihazlarınızda daha çok kullandığınız uygulamalarınız vardır. Bu bir program da olabilir bir oyun da. Bu uygulamaları daha hızlı açmak için bir kısayolumuz var. Açmak istediğiniz uygulamayı görev çubuğuna sabitleyin. Daha sonra uygulama kaçıncı sıradaysa Windows tuşuna basılı tutarak o rakama basıyoruz. Yani uygulamayı dördüncü sıraya koyarsanız Windows+4 tuşlarına aynı anda bastığınızda uygulama açılır. Oldukça pratik olan bu yöntem ile beraber fare kullanarak kaybettiğiniz bir kaç saniyeden kurtulmanız mümkün.

Bu içeriğimizde kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına Windows’un sunduğu kısayollara değindim. Umarım sizler için faydalı bir içerik ortaya çıkarabilmişimdir. Sizin de keşfettiğiniz veya kullandığınız kısayollar var ise yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın!

İlgili

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

wallet nedir

Wallet Nedir? Paranızı Kontrol Edin!

tarayici-ram-kullanmasi-azaltma

Tarayıcının Daha Az Ram Kullanmasını Nasıl Sağlarız?