in

Tarayıcının Daha Az Ram Kullanmasını Nasıl Sağlarız?

Hepimiz interneti kullanmak için çeşitli tarayıcılar kullanıyoruz. Tarayıcı tercihinizi sunduğu özelliklere göre yapıyor olmanız ise gayet normal. Sonuçta ne kadar özellik sunuyorsa o kadar yetkimiz oluyor. Ancak bu noktada ortaya bir problem çıkıyor. Tarayıcımız o özellikleri sunmak için bilgisayar performansımızdan çalıyor. Peki tarayıcının daha az RAM kullanmasını nasıl sağlarız? Cihaz performansınızı arttırmak için size sunacağımız adımları uygulayın!

Sekmeleri kapatın

Her şeyden önce ne kadar çok sekme açarsanız o kadar fazla RAM kullanılır. Yani RAM kullanımınızı belirli bir seviyede tutmak için onlarca sekme açmayın. Her şeye her zaman ulaşmak cazip olsa da işinizi bitirdiğiniz sekmeleri kapatmak bilgisayar performansınızı arttırır. Ayrıca kapattığınız sekmeye iki tık ile tarayıcı geçmişinden ulaşabilmeniz size zaman kaybettirmeyecektir.

Eğer hiçbir sekmeye kıyıp kapatamıyorsanız en azından tarayıcınızı güncel tutun. Çünkü güncellemeler ile beraber tarayıcılara optimizasyonlar ve ince ayarlar gelir. Bu sayede bilgisayarınızın üzerindeki yoğun işi hafifletebilirsiniz.

Hangi sekmenin daha çok yorduğunu tespit edin

Tarayıcınızın görev yöneticisinde bulunan birkaç özellik hangi sitelerin ve sekmelerin daha fazla RAM kullandığını tespit etmenize olanak sağlar. Hangi sekmelerin daha fazla RAM kullandığını bulduktan sonra zorunda değilseniz o sekmeyi kapatın. Ayrıca bazı uygulamalarda bulunan RAM sınırlandırma özelliği ile bu sayfaların kullandığı RAM’i sınırlandırabilirsiniz. Böylece tarayıcı performansınız düşse de bilgisayar performansınız aratacaktır.

Gereksiz eklentileri kaldırın

Kullanılan eklentiler pek çok işimize yarıyor. Bu reddedilemez bir gerçek. Ancak bazı eklentileri kırk yılda bir kullanıyoruz. Bu da sistemimizin RAM’inin gereksiz yere bir uygulamaya aktarılması anlamına geliyor. Eğer kullanmadığınız bir eklenti var ise onu kaldırmayı deneyin. Tarayıcı ve bilgisayar performansınız artacaktır. Kullanmadığınız eklentileri görmek için tarayıcınızın uygulama mağazasına gidin. Ardından eklentilerim sekmesine tıklayarak açın. Buradan kullanmadığınız eklentileri kaldırmanız mümkün.

Uygulama ile gelen performans ayarları

Üretilen pek çok tarayıcı performans ayarları ile beraber kullanıcıya sunulur. Bu ayarlar arasında RAM sınırlandırma, performans arttırmak için yükü ekran kartına yükleme gibi seçenekler bulunuyor. İlgili bölümü açarak ayarlarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Ayrıca pek çok tarayıcıyı varsayılan ayarlarına döndürmek içerisindeki eklentileri ve verileri sileceği için performansı arttıracaktır. Yine bu ayarları kullanarak tarayıcınızı ilk haline döndürmeyi deneyin. Performansınız artacaktır.

Bugün sizlere tarayıcının kullandığı RAM’i nasıl minimuma indirebileceğimizi anlatmaya çalıştım. Sizler de bu ayarları uygulayarak performansınızı arttırabilirsiniz. Özellikle eski bilgisayarlar için oldukça işe yarayacağını düşündüğüm bu bilgileri umarım beğenmişsinizdir. Sağlıcakla kalın!

İlgili

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

windows-kullanirken-zaman-kazandiran-yontemler

Windows Kullanırken Zaman Kazandıran 4 Yöntem!

EaseUS Data Recovery Nasıl Kullanılır?

EaseUS Data Recovery Nasıl Kullanılır?