in

Windows Bildirimleri Nasıl Kapatılır?

windows 10'u hızlandırma - windows 10 - windows 10 nasıl hızlandırılır - bilgisayarı hızlandırma
windows 10'u hızlandırma - windows 10 - windows 10 nasıl hızlandırılır - bilgisayarı hızlandırma

Windows Bildirimleri Nasıl Kapatılır?

Çalıştığınız esnada veya çevrimiçi oyun oynadığınızda, aniden ekranda beliren e-posta ve uygulama bildirimleri odağınızı dağıtıyor olabilir. Ancak Windows’ta bildirimleri kontrol etmeniz mümkün. Bunun için izlemeniz gereken adımlara içeriğimizde yer verdik.

Windows Bildirimleri Nasıl Kapatılır?

Güncellemeler veya e-posta gibi çeşitli bildirimlerden rahatsız oluyorsanız, bunu Odak Yardımı (Focus Assist) ile önleyebilirsiniz. 2018 yılında Windows 10’da tanıtılan ve Windows 11’de de mevcut olan Focus Assist, bildirimleri kontrol etmenize ve işlerinizi dikkatiniz dağılmadan yapmanıza yardım eder.

Bununla birlikte Odak Yardımı, bildirimleri; oyun oynadığınızda, ekran paylaşımı yaptığınızda ya da herhangi bir uygulamayı tam ekran kullandığınızda belirli saatlere göre ayarlamanıza yardımcı olur. Bu zaman aralıkları içerisinde gelecek olan bütün bildirimlerin gizlenmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca kaçırdığınız bildirimlerin özetini daha sonra Windows Eylem Merkezinde görüntüleyebilirsiniz. Bütün bunları nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Odak Yardımını Açın

Odak yardımını aktif hâle getirmek içi Ayarlar > Sistem > Odaklanma Yardımı adımlarını izleyin. Yalnızca Öncelikli ve Yalnızca Alarmlar olmak üzere iki seçenek mevcuttur. Bunlar arasında yalnızca öncelikli olanı seçerseniz, öncelikli olarak kabul ettiğiniz bildirimlere izin vermiş olursunuz. Ancak Yalnızca Alarmlar seçeneğini seçerseniz, ayarladığınız alarmlar dışında kalan bütün bildirimleri engellemiş olursunuz.

Öncelik Listesini Ayarlayın

Eğer Yalnızca Öncelikli olan seçeneği seçtiyseniz, öncelik listenizi özelleştirin seçeneğine tıklayın. Daha sonra sizin için önemli olan bildirimlerin hangileri olduğunu ayarlayın. Bununla birlikte, kişilerden veya uygulamalardan gelen bildirimlere izin vermek ya da engellemek için ekranı aşağı kaydırın ve Kişi ekle ya da Uygulama ekle seçeneğine tıklayın. Ardından bildirimlerini görmek istediğiniz uygulamaları belirleyin.

Günleri ve Saatleri Ayarlayın

Öte yandan, Odak yardımı ayarlarından; özelliğin hangi zamanlarda otomatik olarak aktifleşeceğini belirleyebilirsiniz. Önce başlangıç ve bitiş saatlerini, daha sonra Odak yardımı programınızın her gün mü, sadece hafta sonları mı yoksa hafta içi mi tekrarlanmasını seçin. Ayrıca Odak yardımı aktif olduğu zaman Eylem Merkezinde bir bildirim görmeyi de yine bu kısımdan seçebilirsiniz.

Otomatik Kurallar

Odaklanma Yardımı bölümünde yer alan Otomatik kurallar kısmından, odak yardımının; ekranınızı paylaşırken veya oyun oynarken nasıl çalışması gerektiğini ayarlayabilirsiniz.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

apple

Hackerlar iPhone ve Mac’lerde Güvenlik Açığından Faydalandı! Güncellemeleri Yükleyin!

iOS 16

iOS 16 Ne Zaman Çıkacak? Bazı Yeni Özelliklere Sınırlama Getirildi!