in

iOS 16 Ne Zaman Çıkacak? Bazı Yeni Özelliklere Sınırlama Getirildi!

iOS 16

iOS 16 Ne Zaman Çıkacak? Bazı Yeni Özelliklere Sınırlama Getirildi!

Ünlü Teknoloji şirketi Apple, bir süre önce iOS 16’yla birlikte gelecek yeni özellikleri tanıtmıştı. Bu özellikler arasında en dikkat çekenlerden biri, mesajları düzenleme özelliğiydi. Ancak Apple, gelen tepkiler ve güvenlik endişeleri nedeniyle bu özelliğe sınırlama getirdi. Konuyla ilgili detayları içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

iOS 16 Ne Zaman Çıkacak?

Baştan tasarlanan kilit ekran, mesajları düzenleme ve yeni güvenlik özellikleriyle iOS 16, 2022 yılının eylül ayında yani önümüzdeki ay kullanıcılara sunulacak. Bununla birlikte, iOS 16’yla gelen yeni özellikler; iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch cihazları için de geçerli olacak.

Mesajları düzenleme özelliğine sınırlama getirildi

Mesaj düzenleme özelliğiyle birlikte, birine gönderdiğiniz mesajları geri alıp düzenleyebileceksiniz. Ancak Apple, iOS 16 beta 4 sürümü ile mesaj düzenleme özelliğine sınırlama getirdi. Sınırlama gelmeden önce kullanıcılar, bir mesajı gönderdikten sonra 15 dakikaya kadar geri alabilecekti. Ancak bazı tepkileri ve güvenlik endişelerini dikkate alan Apple, 15 dakikayı 2 dakikaya düşürdü. Ayrıca bir mesajı gönderdikten sonra düzenlediğinizde, alıcı kişi, mesajı düzenlediğinize dair bildirim alacak. Öte yandan, mesajları en fazla 5 defa düzenleyebilirsiniz. Ancak bütün özellikler ve düzenlemeler beta aşamasında olduğu için; eylül ayında çıkacak kararlı sürümde, bu özelliklerin tamamının mevcut olup olmayacağı kesin değil.

Diğer bazı yeni özellikler ise şunlardır:

Kilit Ekranı: Artık telefonunuzun ekranını özelleştirme konusunda daha fazla seçeneğiniz olacak. Kilit ekranda yer alan duvar kağıdınızı, saat ve takvimin önünde duracak şekilde tasarlayabilir, yazı tipi ve stilini değiştirebilir, renkleri kullanarak tarih ve saat görünümlerini istediğiniz biçimde ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte, kilit ekrana widget’lar ekleyebileceksiniz. Ayrıca yeni güncellemeyle birlikte widget’lar, tıpkı Apple Watch’ta olduğu gibi daha etkin bir şekilde çalışacak. Bu sayede hava durumu, pil seviyesi ve takvim etkinlikleri hakkında önemli bilgilere tek seferde erişebilirsiniz.

Güvenlik: Yeni güvenlik özellikleri, Apple kullanıcılarının güvenliğini artıracak. Güvenlik Kontrolü özelliği sayesinde tehlikede hissettiğiniz an Acil durum özelliğinden yararlanabileceksiniz. Böylece istediğiniz herhangi bir zamanda ve hızlı bir şekilde; bütün cihazlarınızda iCloud’dan çıkış yapıp başkalarına verdiğiniz erişim iznini hemen kaldırabilirsiniz.

iCloud: Yeni sürümle birlikte kullanıcılar, altı aile üyesine kadar bir iCloud kütüphânesi oluşturup paylaşabilecek. Böylece bütün üyeler, kitaplığa fotoğraf ekleme, kaldırma ya da özelleştirme gibi çeşitli izinlere erişim sağlayacak.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

windows 10'u hızlandırma - windows 10 - windows 10 nasıl hızlandırılır - bilgisayarı hızlandırma

Windows Bildirimleri Nasıl Kapatılır?

apple 1

Apple ve Google’da Sıfır Gün Açıkları! Ne Yapmalısınız?