in

iOS 16 ile Gelen Yeni Özellik: İlaçlarınızı Nasıl Yönetirsiniz?

iOS 16 ile Gelen Yeni Özellik
iOS 16 ile Gelen Yeni Özellik

iOS 16 ile Gelen Yeni Özellik: İlaçlarınızı Nasıl Yönetirsiniz?

Önümüzdeki günlerde resmî olarak piyasaya sürülecek olan iOS 16’nın dikkat çekici özelliklerinden biri, ilaçları yönetebilme imkânı. Bu özelliği nasıl kullanabileceğinize ve izlemeniz gereken adımlara içeriğimizde detaylıca değindik.

iOS 16 ile Gelen Yeni Özellik: İlaçlarınızı Yönetebileceksiniz

iOS 16 ile gelen yeni özellik sayesinde, iPhone telefonunuzda yer alan Sağlık uygulamasını daha gelişmiş bir şekilde kullanabileceksiniz. Sağlık uygulamasına kullandığınız ilaçları kaydedebilecek ve bu ilaçları içmeniz gereken zamanlar için bir hatırlatma alabileceksiniz. Bu yeni özelliği nasıl kullanabileceğinizi ise aşağıdan öğrenebilirsiniz.

İlaç Ekle

  • iPhone’nunuzdaki Sağlık uygulamasına girin ve Özet ekranını aşağı kaydırarak İlaçları Ayarla başlığının altında yer alan İlaç Ekle seçeneğine dokunun.
  • Kullanmanız gereken ilacın adını yazın. Ayrıca karşınıza, girdiğiniz ilaç ismiyle eşleşen bir seçenek çıkabilir. Bu seçeneği seçin fakat doğru dozu seçip seçmediğinize dikkat edin. Ancak ilacınızın adıyla eşleşen bir seçenek belirmezse, ilacınızın fotoğrafını çekmek üzere kamera simgesine dokunun.
  • İlacınızı kamera çerçevesinin içinde tutun ve tarama gerçekleştikten sonra ilacınız tanımlanırsa, karşınıza çıkan listeden doğru seçeneği seçin. İlacının ismini ve dozunu doğru seçmeyi unutmayın. Ancak ilaçlarınız otomatik olarak tanımlanmıyorsa bile manuel olarak ilaçlarınızın ismini ekleyebilirsiniz. Ayrıca ilaçlar farklı formlarda (krem, tablet, kapsül vb.) olabileceği için doğru formu seçtiğinize de emin olun. Listeye ilacı eklerken dozu dahil edilmediyse, sonraki ekranda ilaç dozunu belirlemeniz istenir. Dozu girdikten sonra İleri seçeneğine dokunun.

Zamanı Ayarla

İlacınızın ismini girdikten sonra günün hangi saatlerinde almanız gerektiği sorulacaktır. Frekans seçeneğine dokunun: Düzenli Aralıklarla, Haftanın Belirli Günlerinde veya Gerektiğinde seçeneklerinden birini seçin. Daha sonra bir başlangıç ve bitiş tarihi belirleyip Bitti’ye dokunun.

Bir saat ekle seçeneğine dokunarak ilacınızı hangi saatlerde almanız gerektiğini seçebilirsiniz. Ayrıca almanız gereken dozu da bu kısımdan belirledikten sonra İleri seçeneğine dokunun.

Şekli ve Rengi Onayla

Kaydettiğiniz ilacın biçimini ve rengini onaylamanız istenir. Karşınıza çıkan seçenekler arasından ilacınıza en çok benzeyen biçimi seçin ve İleri seçeneğine dokunun. Ayrıca ilacınızla eşleşen rengi de seçmeniz gerekir. Ancak dilerseniz, vurgulamak amacıyla ilacınız için bir arka plan rengi de belirleyebilirsiniz. Seçeneklerinizin ardından İleri seçeneğine dokunun.

İlaçları Sonlandır

İlacınızın ismini, dozunu ve programını onayladıktan sonra değiştirmeniz gereken bir şey olursa, önceki ekranlara dönmek adına sol üst köşede yer alan Geri butonuna dokunun.

Başka bir ilaç eklemek isterseniz de tekrar İlaç Ekle seçeneğine dokunarak aynı adımları izlemeniz yeterlidir.

İlaçlarınızı Takip Edin

İşlemlerinizi tamamladıktan sonra Özet kısmından kullandığınız bütün ilaçları görebilirsiniz. Bununla birlikte, ilaçlarınızı ne zaman almanız gerektiğiyle ilgili bilgiler için de Kayıt bölümüne bakabilirsiniz.

  • İlaç programınızı değiştirmeniz gerektiğinde, Plan bölümünün yanında yer alan Düzenle seçeneğine dokunun ve düzenlemenizi gerçekleştirin.
  • Öte yandan, ekranın daha aşağı kısmında ilaçlarınızla alakalı bilgilerin yer aldığı Hakkında bölümü mevcuttur. Bu kısımdan, kullandığınız ilaçların yan etkilerini görüntülemek isterseniz Yan Etkiler seçeneğine dokunmanız yeterli olacaktır.
  • Sırayı değiştirmek ya da silmek istediğiniz bir ilaç varsa, ilaçlarınızın yanında yer alan Düzenle seçeneğine dokunun. Kullanmak istemediğiniz ilacın yanındaki çöp tenekesi simgesine dokunun. Çöp kutusuna taşıdığınız ilaçlar, arşiv listesine eklenir.
  • Zamanladığınız ilaçlarınızdan birini alma zamanınız geldiğinde, iPhone’unuza görsel ile birlikte bir bildirim gelecektir. İçme zamanınız gelen ilacın hangisi olduğunu görmek için bildirime dokunun. İlacınızı aldıktan sonra da Alındı seçeneğine dokunun ya da söz konusu dozu henüz almadığınızı belirtmek için Atlandı seçeneğini seçin. Özet kısmında yer alan Kayıtlı bölümünde, gün içerisinde aldığınız ilaçlar ve bunları içtiğiniz zamanları gösteren bir bilgilendirme yer alır.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

web push

Tarayıcı Bildirimleri Nasıl Kapatılır?

Windows ve Mac'te USB Sürücüsü Nasıl Biçimlendirilir?

Windows ve Mac’te USB Sürücüsü Nasıl Biçimlendirilir?